Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Investiční tipy: Doba postkoronová a ropný král Shell

Investiční tipy: Doba postkoronová a ropný král Shell

Investiční tipy: Doba postkoronová a ropný král Shell

Mnoho lidí vnímá velký výprodej v březnu tohoto roku jako dobrou příležitost pro vstup na burzu. Jako dobrou zprávu je možné to vnímat hned z několika důvodů. Lidé se budou snažit investovat peníze svobodně a s plnou zodpovědností. Určitě vzroste i finanční gramotnost a potřeba sebevzdělávaní v investičních oblasti.

Úskalí současného investování

Největším úskalím je dnes nejistota, co se týče krize. Je jistě legitimní otázka, jestli je teprve před námi, nebo je nadobro zažehnána.

Čísla budeme znát až za měsíc a půl nebo za dva. Těžko si domýšlet, jak budou trhy reagovat na dvouciferný pokles hrubého domácího produktu ve vyspělých ekonomikách. Určitě se najdou společnosti, které skončí krachem a investorům zůstane v rukou černý Petr a oči pro pláč, protože hodnota jejích společnosti se bude blížit k nule.

S tím samozřejmě vyvstává otázka, zda nenastane domino efekt a krach se rozšíří i na další zdravé společnosti. Ale nemalujme čerta na zeď a pojďme se podívat, co je tedy vhodné nakoupit?

Indexy na maximech

Překážkou investování v současnosti je to, že se indexy vydaly na cestu vzhůru. To je značné nelogické, protože indexy světových burz se prakticky vrátily na předkrizové hodnoty. Vývoj jednoho z nejznámějších indexů Dow Jones ukazuje následující graf:

Vývoj Indexu Dow Jones od začátku března 2020
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Evropské indexy DAX 30 nebo CAC 40 jsou sice o trochu níže než na počátku března, ale velmi rychle se pravděpodobně dostanou na předkrizovou úroveň. Z tohoto důvodu se dnes moc nehodí kupovat ETF (co je ETF?), které kopírují tyto indexy. Proč? Protože jejich cena už není výprodejní.

Jedinou dobrou strategii je dnes nakupování jednotlivých akcií.

Kvalitní poražení

Nemá cenu kupovat vítěze z informačních sektoru, nebo z výrobců léčiv anebo některé z úspěšných biotechnologických firem. U těchto firem hrozí, že pokud přijde hlubší recese, mohou se velmi rychle propadnout. Důvod je prostý, tyto akcie jsou již dnes předražené.

Navíc velká část firem přehodnocuje svou dividendovou politiku a pozastavuje odkupy svých vlastních akcií. Tyto firmy mají v sobě pouze krátkodobý potenciál, který bude trvat, dokud se trh poveze na vítězné vlně. Z dlouhodobého hlediska však tyto akcie nemají moc velkou budoucnost.

Teoreticky jde vydělat na burze velice snadno. Stačí nakoupit akcie, když jsou na minimech, a prodat je, když dosáhnou vrcholu.

Musíme tedy hledat odvětví, které i přes velké hodnoty hlavních indexů, jsou na minimálních hodnotách. Zasažené sektory jsou všeobecně známy: letecké společnosti a výrobci letadel, banky, pojišťovny, hotely a restaurace. Mezi poraženými se nachází také ropný sektor.

Klíč k úspěchu: cena černého zlata

Cena ropy je nízká z mnoha důvodů. Hlavní dva důvody jsou nízká poptávka spojená s útlumem letectví a dopravy a průmyslové výroby během pandemie. Druhým aspektem je geopolitické napětí v mocenském trojúhelníku USA – Rusko – Saudská Arábie. Rusko během největší krize přililo olej do ohně prohlášením, že i za nízké ceny bude odběratelům dodávat stejné množství ropy.

Futures kontrakty na americkou ropu se chvílemi obchodovaly záporně. Tato skutečnost se projevila i na cenách hlavních hráčů s ropou.

Ropa má všechny předpoklady, aby její cena stoupala nahoru. Se začínající obnovou průmyslové činnosti po ní bude pomalu stoupat i poptávka. Ropný sektor již dnes potřebuje naléhavě investovat do technického vybavení rafinerii a stavění nových. Tyto investice zvednou cenu ropy.

I geopolitický aspekt může být příznivější. Rusko snižovalo ceny ropy ve chvíli, kdy se mu pandemie vyhýbala. Nyní je však velmi silně poškozenou zemí. Přísná karanténa bude mít silné ekonomické dopady. Tak i Rusko bude potřebovat zvednout ceny ropy. Růstu ceny ropy nebude nic bránit.

Akcie Shell – Sázka na jistotu?

Z tohoto důvodu se jako velmi dobrou příležitostí může jevit investice do ropného gigantu Shell. Tato společnost s porovnáním od nového roku ztratila přes 40 procent. Těžké časy pro ropnou společnost donutilo vedení této firmy snížit poprvé od druhé světové války čtvrtletní dividendu. Což se negativně projevilo na cenách akcií.

Aktuální cena akcií Shell
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Investice do Shellu může být zajímavá pro dlouhodobého investora a milovníka čtvrtletních dividend. Jak jsme naznačili výše cena ropy půjde v ročním horizontu nahoru a s ní i ceny ropných společností.

A proč právě Shell z mnoha jiných?

Důvodem je geografické rozdělení obratu: v Evropě 28,5 procent, v Asii 40,6 procent (hlavně Singapur) v USA 24,1 procent a zbytek Ameriky tvoří 6,8 procent. Jelikož Asie se už v podstatě od konce března pomalu rozbíhá, zatímco Evropa se ekonomicky zastavila. Shell tak bude z tohoto oživení profitovat rychleji než konkurenti zaměření především na Evropu. Velkou výhodou v postkoronovém světě dnes představuje také rovnoměrné rozložení aktivit mezi Asií a zbytkem světa.

Níže v komentářích se s námi můžete podělit o váš názor na investování do akcií Shellu a ropy obecně.

Ohodnoťte tento článek

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo