Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cena ropy na vzestupu. Bude trend pokračovat?

Publikováno
Cena ropy na vzestupu. Bude trend pokračovat?
Zdroj: depositphotos.com

Není tomu tak dávno, co byla ropa nabízena za záporné ceny. I po rychlém růstu ke 20 dolarům za barel americké lehké ropy WTI převládaly vzhledem k přeplněným skladovacím kapacitám a nízké poptávce negativní předpovědi cenového vývoje.

Nyní se však cena nachází těsně pod 40 dolary za barel.

Relativně rychlý cenový růst za poslední měsíc je dáván do souvislosti s rekordním omezením těžby černého zlata. K němu notně přispěla dohoda Organizace zemí vyvážejících ropu a přidružených států (OPEC+) z 12. dubna tohoto roku.

Ti se zavázali snížit těžbu o 9,7 milionů barelů denně v průběhu května a června, tedy o zhruba 10 % z celkového denního celosvětového objemu těžby. Od července do prosince pak mělo platit snížení těžby o 7,7 milionů barelů.

Rekordní omezení těžby ropy má pokračovat

Zazněla však varování, že takové omezení těžby nemusí stačit, byť vzhledem k nízkým cenám došlo i k částečnému omezení produkce amerických těžařů.

OPEC+ se proto tuto sobotu dohodl na prodloužení omezení těžby o 9,7 milionů barelů denně také v průběhu července.

Debaty o tomto prodloužení omezení rezonovaly médií celý týden a jsou uváděny jako jeden z hlavních důvodů růstu ceny ropy posledních dní, když jen v pátek cena povyskočila skoro o 5 %.

Faktory brzdící růst ceny

Nová dohoda OPEC+ také zavazuje některé státy, které ne zcela respektovaly své závazky omezení těžby deklarované v dubnové dohodě, proporcionálně ještě více snížit svou těžbu v červenci až září. Dohromady se má jednat o více jak milion barelů denně.

Tento závazek je však těžko vynutitelný i s ohledem na značné podfinancování rozpočtů dotčených zemí, zejména Iráku a Nigérie.

Dalším byť relativně malým úskalím v omezování těžby může být znovuotevření části ropných polí v Libyi. To by s sebou mělo v nadcházejících dnech přinést na trh nových 300 000 barelů denně.

Problémem zůstávají naddimenzované zásoby ropy, které se vzhledem k pomalému oživení poptávky po ropě dosud nenormalizovaly. V případě americké lehké ropy WTI se nacházejí nad maximy za posledních 5 let v tomto období.

Vývoj zásob americké lehké ropy WTI za posledních 5 let.
Vývoj zásob americké lehké ropy WTI od ledna 2019 v porování s rozsahem zásob za posledních 5 let.

Prostor pro růst, ale i mírnou korekci

Cena americké lehké ropy WTI se stále nachází téměř 40 % pod svým letošním vrcholem ze začátku roku. Oproti loňskému roku však rozdíl zas až tak propastný není, jak ukazuje graf níže.

Srovnání cenového vývoje WTI ropy letos a loni.
Srovnání cenového vývoje WTI ropy letos a loni plus část roku 2018.

Mnoho zemí oznámilo rozvolnění omezení cestování spojených s pandemií COVID-19, nicméně poptávka po současných i budoucích letenkách je stále velmi nízká a využití pozemní osobní přepravy se zvyšuje také velmi pomalu.

Petrochemický průmysl, který využívá ropu a z ní vzniklé produkty pro svou výrobu, se naopak zotavuje rychleji a pomáhá zvyšovat poptávku po černém zlatě.

Poznámka

TIP: Chcete obchodovat futures kontrakty na ropu? Přečtěte si jak na to.

Čerstvou zprávou je pak zvýšení odběratelských cen od července pro asijský trh, ke kterému přistoupila arabská státní těžařská společnost Aramco. Ceny se tím vracejí téměř na stejnou úroveň jako před cenovou válkou s Ruskem.

Cena a další cenotvorné faktory

Jak na vývoj zareaguje cena lehké americké ropy je těžké odhadovat. Velká část analytiků se shoduje, že by v tuto chvíli nemělo dojít k výraznějším pohybům a trh bude v nejbližších dnech spíše přešlapovat okolo 40 dolarů za barel.

Sledovaná bude také situace okolo pandemie COVID-19, kdy v některých státech již vypukla druhá vlna. Nejvíce zasaženým je v tomto ohledu Írán.

Vývoj týdenních zásob americké lehké ropy WTI.
Vývoj týdenních zásob americké lehké ropy WTI.

V hledáčku investorů pak budou jako každou středu aktuální údaje o zásobách americké lehké ropy WTI za uplynulý týden. Naposledy zásoby této komodity překvapivě ubyly a pokud bude tento trend pokračovat, bude to další signál zotavení trhu.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎