Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bitcoin analýza komplexně – Excelentní měsíční close, má to ale háček

Publikováno
Bitcoin analýza komplexně – Excelentní měsíční close, má to ale háček
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin zakončil měsíc leden naprosto excelentně, kdy si připsal čistý zisk ve výši 40 %. Něco podobného jsme tu neměli hrozně dlouho a po relativně dlouhém medvědím trhu lednová svíce působí jako zjevení.

Znamená to každopádně, že je medvědí trend u konce? To jest otázka, kterou si nejspíš každý fanda do kryptoměn nyní klade. Má to jeden zásadní háček, který zmíním ale spíše krátce. Jelikož jsem to už poměrně hodně rozpitval v poslední analýze na akciové indexy.

Finanční trh nebere Fed vůbec vážně

Po posledním zasedání Fed se v plné nahotě ukázalo to, o čem jsem já (a mnoho jiných) delší dobu mluvil. Trh dlouhodobě nebere americkou centrální banku příliš vážně, co se týče jejich restriktivní politiky. Šlo to vidět po celý minulý rok. Ale bylo to, řekněme, v určitých mezích, kdy trhy nakonec na poslední chvíli vystřízlivěly.

Tentokrát se ale zdá, že žádné vystřízlivění nepřichází. Přestože Jerome Powell potvrdil, že úrokové sazby porostou i nadále, trhy si z toho vzaly jen to, co chtěly. Jednoduše americké centrální bance nevěří, že budou s restrikcemi v podobě růstu úrokových sazeb pokračovat. Úplná ignorace toho nejpodstatnějšího.

Zdroj: bloomberg.com
Projekce vývoje úrokových sazeb
Projekce vývoje úrokových sazeb

To dokládá i přiložený graf, který vizualizuje očekávání dluhopisového trhu. Z něj vyplývá, že dluhopisový trh vůbec nepočítá s tím, že úrokové sazby půjdou nahoru. Absolutně to nereflektují. Proto jsou taky záporné spready na výnosech i u velmi krátkodobých federálních dluhopisů se základní úrokovou sazbou. Výnosy na dluhopisech totiž mají reflektovat budoucí růst základní úrokové sazby. Což se neděje. Všiml jsem si toho již ke konci roku. Jelikož vrchol růstu sazeb je v nedohlednu, ale výnosy už docela dlouho nerostly. Tím pádem dluhopisový trh nepočítá s tím, že Fed uskuteční avizované hiky.

Co to pro nás znamená? Že je situace na trzích pořád dost riziková. Ta aktuálně panující euforie se může během několika týdnů/měsíců překlopit do dalšího velkého vystřízlivění. Jakmile si trh uvědomí, že Fed to myslí vážně. Varianta, že blafují, je málo pravděpodobná. Nikoliv ale nereálná.

Bitcoin zakončil leden excelentně

Nyní se už dostáváme ke grafům s BTC. Prvně se podíváme na avizovaný měsíční graf. Bitcoin vstoupil do nového roku tím nejlepším způsobem, jakým mohl. Lednová svíce je díky čistému přírůstku 40 % nejvíce býčí svíce v grafu od října 2021. Logicky je i samotná podoba této svíce impulsní. A to je silný býčí signál pro pokračování v kurzovém růstu. Svíce skutečně představuje velký projev síly ze strany nakupujících. Zcela převálcovali prodávající.

Mějte ale na paměti, že z nemalé části jde i o short covering. Shortaři se museli někdy svých pozic zbavit. Zásadní otázkou ale je, jestli se nebudou chtít do svých pozic během letošního roku vrátit. Z pohledu měsíčního grafu je pro medvědy ideálním bodem pro nový vstup pásmo okolo 30 000 USD. Což je level, který předtím dlouho fungoval jako support. Dále si všimněte, že 50měsíční klouzavý průměr zafungoval jako rezistence. Kurz bitcoinu křivku otestoval a nakonec zavřel těsně pod. Z čehož lze logicky vyvozovat, že klouzák trh respektuje.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční graf pro kurz bitcoinu
Měsíční graf pro kurz bitcoinu

Na týdenním grafu pořád platí, že se blíží tzv. death cross. Což je signál, který nastane, když se 200týdenní klouzavý průměr překříží s 50týdenním klouzavým průměrem. Kratší perioda překříží tu dlouhodobější ze shora. Myslel jsem si, že k překřížení dojde tento týden, ale dle tempa posunu klouzavých průměrů k tomu dojde nejdříve následující týden. A až k tomu dojde, půjde o naprostou premiéru. Ještě nikdy totiž nedošlo k death cross na týdenním grafu. Na denním grafu k tomu několikrát došlo a dle historického vývoje, lze říct, že na to trh reagoval.

Zdroj: tradingview.com
Týdenní graf pro kurz bitcoinu
Týdenní graf pro kurz bitcoinu

Kurz bitcoinu naráží na rezistenční konfluenci, která je kolem S/R pásma 25 000 USD. Dále registrujte, že momentum každým týdnem slábne. Pokud zavře týdenní svíce v této podobě, je to rozhodně projev zaváhání. Zaváhání zrovna u rezistenční konfluence může vést k obratu kurzu vývoje.

Čím dál více proto vyvstává pravděpodobnost, že se minimálně dočkáme otestování S/R pásma okolo 19 000 USD. Bylo by opravdu vhodné, aby došlo k otestování této úrovně. Jelikož každý kurzový průběh je zároveň informací. A my potřebujeme vědět, jestli kolem těch 19 000 USD jsou kupující. Na základě historických obratů předpokládáme, že ano. Ale chceme se o tom přesvědčit. Trh zde získá novou sílu, zkonsoliduje. A poté může zkusit znova růst. Samozřejmě je ale nutné, aby nakupující uvedené pásmo udrželi.

Závěrem

Měsíční graf vypadá díky lednové svíci fantasticky. Rozhodně se jedná o silný technický býčí signál. Nesmíme se ale zaměřovat pouze na jedinou věc. Z pohledu týdenního grafu vidíme, že býci ztrácení sílu. A roste proto šance na korektivní pohyb.

Je mimochodem zajímavé, že kurz bitcoinu zase ignoruje kurzové pohyby na cenovém grafu. Volatilita na akciích je zase na maximech. Ale s BTC to příliš nehne. Proto bych byl opatrný s logikou, akcie rostou, tak i bitcoin musí hned růst. Evidentně tomu tak není.

Líbil se vám tento článek?
16
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.