Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Analýza akciového indexu S&P 500 a Nasdaq – Euforický růst a co za ním stojí?

Analýza akciového indexu S&P 500 a Nasdaq – Euforický růst a co za ním stojí?

Analýza akciového indexu S&P 500 a Nasdaq – Euforický růst a co za ním stojí?
Zdroj: etftrends.com

Akciový trh, některé komodityBitcoin zaznamenaly od včerejšího podvečera nemalé kurzové zisky. Nejlépe je na tom asi právě akciový trh, na který se podíváme v podobě indexů S&P 500 a Nasdaq 100.

Celou situaci si dnes podrobně rozebereme a vysvětlíme, co se s trhem po zasedání Fed vlastně stalo. Pro mnohé totiž může být úvodní reakce trhu dosti matoucí. Čemuž se vůbec nedivím.

Nedávný vývoj obou indexů
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Rally na trzích po zasedání Fed

Takže Fed schválil růst základní úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na 4,75 %. Tudíž opětovně zvolnili v tempu zvyšování sazeb. Samozřejmě zveřejnili i prohlášení, které se tentokrát v několika souvětích mírně liší od předešlých stanovisek. Nicméně jádro zůstalo v podstatě stejné. Samotná tiskovka s Jeromem Powellem probíhala stále v jestřábím stylu. Spíše tedy kvazi jestřábím stylu. A Powell víceméně avizoval, že růst úrokových sazeb bude pokračovat. Ačkoliv je jasné, že nikoliv tak agresivním tempem jako v minulé roce.

Powell totiž řekl, že se snaží předejít tzv. overtighteningu. Respektive to nechce s restrikcemi přehnat. Ale už jenom to lze brát mezi řádky jako holubičí signál. Bitcoin, některé komodity a hlavně akciový trh šel strmě nahoru. Kdežto dolarový index se lidově řečeno vypláchl. Powell totiž řekl další, minimálně jednu nebo dvě, informace, které lze zase interpretovat jako holubičí. Zmínil, že jsou úrokové sazby už v restriktivních úrovní. A dále řekl, že jejich projekce z prosince není prý aktuální (spíše to naznačil). Součástí projekce je totiž dot plot, který uváděl terminal rate pro letošní rok na 5,4 %. To by potom znamenalo, že úrokové sazby tímto tempem porostou do léta.

Faktem ale je, že drtivá většina informací, která včera zazněla, vůbec dobrá pro trh nejsou. Trh zkrátka vše špatné vytěsňuje a zaměřuje se pouze na ty informace, ze kterých lze vydedukovat něco pozitivního. Spoléhá se na soft landing americké ekonomiky a brzký pivot v měnové politice. To ale vůbec nemusí přijít. Vše to jednoduše stojí na hliněných nohou. Je to hlavně o tom, že tu jestřábí rétoriku trh nebere vážně. Powell měl během tiskové konference příležitost tomu přistřihnout křídla. A z nějakého důvodu to neudělal.

Akciové trhy peláší vzhůru

Takže akciový index S&P 500 má své low z října minulého roku na úrovni 3 500 bodů. On té doby de facto platí rostoucí trend, který se dost možná brzy potvrdí překonáním vrcholu z poloviny prosince. Nedávno se kurzu indexu podařilo překonat zakreslenou rezistenční linii, kterou kurz nedlouho poté i ze shora otestoval. Výsledek je evidentně pozitivní. Od té chvíle S&P 500 expanduje. A během tiskové konference, s předsedou Fed, se kurz vydal nad S/R levelem 4 100 bodů. Zároveň došlo k průlomu z té zakreslené stranové struktury.

Futures trh na akciový index S&P 500
Futures trh na akciový index S&P 500
Zdroj: Tradingview.com

Osobně to považuji za opravdu velký úspěch pro býky. Z technického hlediska je průlom skrze z té struktury významný počin.

Zdůrazňuji slova z technického hlediska. Jelikož mi přijde aktuální chování spekulantů a investorů jako naprosto iracionální. Ale to už vyplývá z textu výše.

Každopádně, nejbližší rezistence je pásmo 4 230 bodů. U řečeného pásma se kurz pohyboval posledně v srpnu minulého roku. Jestli se podaří průlom, klidně kurz S&P 500 může do léta růst. Proč zrovna do léta? Protože v létě se začnou v plné parádě projevovat restrikce z minulého roku. Jelikož zpoždění představuje zhruba jeden rok.

Futures trh na akciový index Nasdaq
Futures trh na akciový index Nasdaq
Zdroj: Tradingview.com

Technologický index Nasdaq kurzově stoupá ještě agresivněji.

Podařilo se překonat S/R pásmo 12 100 bodů a zároveň horní hranici zakresleného stranového pásma. Taktéž je proto včerejšek z technického hlediska nemalý úspěch. Zároveň dnes kurzový růst i nadále pokračuje. Ačkoliv je třeba zmínit, že kurz indexu brzy zaútočí na poměrně silnou rezistenci kolem 12 900 bodů. Historicky tu máme poměrně hodně kurzových obratů, takže lze brzy počítat s oslabením.

Závěrem

Celý finanční trh absolutně přestal brát restriktivní politiku Federálního rezervního systému vážně. Je tendence se zaměřovat jedině na informace, které si lze interpretovat ve prospěch pokračujícího kurzového růstu.

A to je vážně krátkozraké. Připomínám, že ještě nikdy v historii trhy nevytvořily dno před krizí. Ale o to se nyní trh snaží. Jelikož věří scénáři s tzv. soft landing. Problém je v tom, že se situace může z kvartálu na kvartál dramaticky zhoršit. Když proto neodoláte a začnete nakupovat, je vhodné chápat to riziko.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo