Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Autor "Černé labutě" Nassim Taleb varuje před těžkými časy

Autor "Černé labutě" Nassim Taleb varuje před těžkými časy

Autor
Zdroj: depositphotos.com

V investičním světě není snad nikdo, kdo by nikdy neslyšel o černé labuti Nassima Taleba, která je úžasným pejorativem pro působení pravděpodobnosti na finančních trzích. Tento autor libanonského původu, který strávil mnoho let jako korporátní trader a investor, se podělil se světem o svůj pohled na současné dění ve finančním světě. Jeho názory jsou velmi inspirativní, a proto se na ně nyní společně podíváme.

Pointa "černé labutě" na finančních trzích

Naprostá většina obchodního a investičního světa se při rozhodování zda koupit, nebo prodat, opírá o dlouhodobé obchodní metody, predikční modely nebo statistiku. Tyto matematické disciplíny ovšem podléhají faktoru, který nelze nijak ovlivnit. Podléhají totiž zákonům nahodilosti, což je také téma, na kterém je myšlenka černé labutě postavena.

Pravděpodobnost vzniku velké události "černé labutě" je o málo více než 0 %. Proto je tak nepředvídatelná a obávaná.

Nassim Taleb ve stejnojmenné knize popisuje situaci, při které na finančních trzích dojde k tak závažné události (černé labuti), na kterou nikdo nebude připravený, která se stane bez jakéhokoliv varování a před kterou v dlouhodobém měřítku není úniku. Pravděpodobnost vzniku takovéto události je ovšem téměř nulová, proto s ní žádné metody money managementu a risk managementu nepočítají. O to ovšem bude její dopad drtivější, ničivější a bolestivější pro mnoho investorů.

Konec "iluzornímu bohatství"

Taleb říká, že současná generace investorů není připravena na tržní prostředí, kterému dominují vysoké úrokové sazby. Dlouhodobý ekonomický růst, který byl vystaven na vratkých základech enormního kvantitativního uvolňování, vychoval generaci investorů, kteří umí pracovat pouze s "levnými penězi".

Hlavní problém této generace je, že neumí pracovat s cash flow (peněžní tok), který je nezbytný pro tvorbu bohatství a budování stabilních společností. Předchozích 15 let akciového růstu s cash flow nepracovalo, protože si stačilo levně půjčovat peníze. Ovšem tomu je nyní konec.

"Celé ty roky se aktiva nafukovala jako blázen," řekl Taleb a dodal: "Je to jako nádor, myslím, že je to nejlepší vysvětlení."

Oním nádorem myslí Taleb ekonomické bubliny, jako jsou nemovitosti nebo kryptoměny, které jsou ukázkovým příkladem dopadů iluzorního bohatství mnoha investorů. Taleb připomíná, že nemovitost zakoupená na hypotéku není vlastněna, ale pouze pronajímaná od poskytovatele hypotéky. Hodnotu tohoto iluzorního bohatství odhaduje Taleb na více než půl bilionu dolarů.

Časovaná bomba

Nassim Taleb dále přirovnává finanční trhy k časované bombě, která je připravena vybouchnout. Hlavní detonační sílu tvoří velké množství dluhu, které se na finančních trzích vyskytuje. Až se tato událost odehraje, předpovídá Taleb mnohem větší dopady na ekonomiku, než svět zažil ve 30. letech minulého století při Velké hospodářské krizi.

Největším rizikem černé labutě na finančních trzích je její nepředvídatelnost a fakt, že člověk není schopen se připravit na něco, o čem nic neví. Indikací pro stav tikající bomby je čím dál tím více, proto by se investoři měli zamýšlet nad tím, zda je v jejich ekonomické situaci vhodné investovat svůj kapitál, případně zda neexistují jiné investiční alternativy, které nejsou až tolik závislé na finančních trzích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo