Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

10 návyků všech úspěšných lidí

Publikováno
10 návyků všech úspěšných lidí
Zdroj: depositphotos.com

Odborníci studující návyky úspěšných lidí v různých oblastech, jako je podnikání, investování a sport, objevili některé opakující se vzorce. Úspěšné návyky se přitom můžete naučit a opakovat, abyste získali výhodu či náskok ve své kariéře, podnikání nebo odvětví.

Existuje deset návyků, které jsou společné všem úspěšným lidem ze všech oblastí života. Pojďme se na každý z nich podívat hlouběji.

1. Cíle

Všichni úspěšní lidé vědí, co od života chtějí. Možná nevědí, jak konkrétně svých cílů dosáhnou, ale vědí, jaké jsou jejich konečné cíle. Sepsané cíle mohou vašemu podvědomí sdělit, co chcete, i když na to na vědomé úrovni zapomínáte. Vaše cíle budou ovlivňovat vaše rozhodnutí tak, aby vás posunuly blíže k tomu, co skutečně chcete. Pouze však tehdy, když víte, co chcete.

Cíle jsou jako mapa na vaší cestě tam, kam se chcete dostat. Když víte, co chcete, výrazně to zvyšuje vaše šance na úspěch.

2. Převezměte odpovědnost

Úspěšní lidé přebírají odpovědnost za své činy, chování a výsledky. Úspěšní lidé věří, že jsou zodpovědní za svůj osud. Jsou proaktivní a zapříčiňují se o to, aby se věci děly. Vítěze necharakterizuje mentalita oběti ani fixní myšlení. Nevěří, že je jejich osud předem daný, ale naopak, že oni sami určují, kam se v životě vydají.

3. Sebedisciplína

Vítězné typy charakterizuje maximální sebekázeň alespoň v jedné oblasti, kde excelují, ale obvykle se projevuje ve většině oblastí života. Sebedisciplína je schopnost ovládat své vlastní jednání pomocí vnitřní síly vůle bez ohledu na to, jak se cítíte nebo jak silné jsou vnější impulsy. Je to dovednost překonat pokušení porušit své vnitřní zásady a sejít z cesty za svými cíli. Sebedisciplína vám umožňuje jít za svými cíli, řídit se vlastní strategií a stát se člověkem, kterým chcete být.

Lidé, kteří se stanou úspěšnými a zůstanou jimi, se řídí sebekázní, při přijímání důležitých rozhodnutí používají svou mysl a pozitivní touhy a nenechají se svést ke špatným rozhodnutím svými pocity a negativními touhami.

Sebedisciplína vás udržuje na správné cestě k vašim cílům.

4. Seberozvoj

Úspěšní lidé začínají se seberozvojem již v útlém věku. Tím, že osobnostně rostou, trénují, učí se a cvičí, se stávají takovými, jakými chtějí být. Seberozvoj je individuální záležitostí a nejdůležitější součástí tohoto procesu je získávání zkušeností prostřednictví dělání věcí, které vedou k vašim cílům. Potřebujete mechanismus zpětné vazby, abyste viděli výsledky a mohli se systematicky zlepšovat. Mentor, kouč nebo školitel tak může tuto část procesu výrazně urychlit.

5. Čtení

Abyste si něco osvojili, musíte to nejprve dobře a podrobně poznat. Čtení je nejlevnější, nejrychlejší a nejsnazší cesta k načerpání informací, které vás mohou posunout k vašim cílům.

  • Úspěšní manažeři čtou nejlepší byznysové knihy
  • Úspěšní investoři čtou firemní rozvahy
  • Úspěšní podnikatelé čtou své výkazy zisků a ztrát
  • Úspěšní obchodníci čtou grafy
  • Úspěšní sportovci čtou svůj herní plán
  • Úspěšní politici čtou knihy o historii

Co to tedy znamená? Úspěšní lidé zkrátka čtou knihy.

6. Time Management

Čas je vaším nejdůležitějším aktivem a úspěšní lidé s ním nakládají moudře. Úspěšní lidé si svého času velmi cení a moudře ho využívají k činnostem s vysokou hodnotou, které je postupně posouvají k jejich cílům.

Čas je omezený zdroj a jednou promarněný čas nelze nahradit. Můžete si ho však koupit tím, že budete ostatním platit za činnosti, které považujete za málo hodnotné. To, jak jste v životě úspěšní, pak má vysokou korelaci s tím, na co vynakládáte svůj čas a jak dobře jej řídíte, abyste optimalizovali výsledky svého snažení.

7. Jsou schopní podstupovat riziko

Úspěšní lidé v určitém okamžiku své cesty riskovali, aby se dostali tam, kde jsou nyní. K tomu, abyste se posunuli ke svým cílům, je zapotřebí správná psychologie, která umí kalkulovat i riskovat. Většina lidí nerada podstupuje jakákoli rizika – ať už investiční, finanční nebo jakákoliv jiná – a nevidí, co by se z dané příležitosti mohlo vyklubat, ale pouze to, co by se mohlo pokazit.

Přijímat chytře prokalkulovaná rizika je dovednost.

8. Vytrvalost

Nevzdávat se je nejlepší strategie, jak nakonec zvítězit. Většina lidí neprohrává, jen se vzdává příliš brzy. Úspěšní lidé jsou ti, kteří to nevzdali, ale zkusili to ještě jednou. Pokud vynakládáte správné úsilí a jste na správné cestě, pak vás od úspěchu dělí pouze čas – vytrváte-li, dokud nevyhrajete.

I když děláte správnou věc a zatím se nedaří, musíte v ní pokračovat, dokud neprorazíte. Vaše šance na úspěch se zvyšují s každým dobrým pokusem o vítězství, byť třeba zatím neúspěšným.

9. Najděte způsob, jak zvítězit

Úspěšní lidé najdou způsob, jak vyhrát ve vybrané hře. Provozování podniku, sportování a kariéra jsou samy o sobě velkou dřinou. Úspěšní lidé však odvádějí “neviditelnou” práci navíc, aby se naučili, jak se povznést nad své konkurenty i vnitřní démony a zvítězit. Najít v životě výhodu vyžaduje spoustu zkoumání, zkušeností a porozumění.

K vítězství je zapotřebí jednak vědět, co dělat, a pak důsledně vynaložit úsilí na realizaci plánu.

10. Následujte svou vášeň

Jedním z hlavních klíčů k úspěchu je následovat svou vášeň a věnovat energii tomu, co vás baví. Nikdy není snadné pracovat dlouho a tvrdě, ale pokud vás baví to, co děláte, je pravděpodobné, že u toho vydržíte. Při studiu úspěšných lidí v každém oboru se stále jasně ukazuje, že všichni měli vášeň pro svůj vybraný podnik, sport nebo kariéru a neúnavně na tom pracovali, jako by to byla jejich oblíbená hra. U úspěšných lidí se hranice mezi prací, koníčky, vášní a životem stírají, protože milují to, co dělají.

Najděte svou skutečnou vášeň pro to, co rádi tvoříte, budujete a děláte každý den, a přiblížíte se k nalezení své vlastní úspěšné cesty.

Zařaďte do svého života co nejvíce z těchto deseti návyků, abyste zvýšili šance na úspěch ve všem, čemu se věnujete.

Líbil se vám tento článek?
49
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.