Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Nvidia (NVDA) – první kvartál výborný, cena po týdenním propadu zase stoupá a máme po splitu 1:4

Publikováno
Analýza akcie Nvidia (NVDA) – první kvartál výborný, cena po týdenním propadu zase stoupá a máme po splitu 1:4
Zdroj: depositphotos.com

Po minulé analýze na akcie Virgin Galactic (SPCE) dnes zůstáváme v technologickém sektoru, neboť se zaměříme na akcie Nvidia (NVDA), což je titul, který má již několik týdnů zveřejněná čísla za první kvartál roku. V rámci dnešního příspěvku se tedy zaměříme na fundamentální a technickou analýzu.

Nicméně ještě předtím si řekneme důležité novinky a zajímavosti, které určitě jsou v souvislosti s titulem docela důležité. Dopředu ještě mohu říct, že společnosti Nvidia se velmi daří a momentální situace jí pěkně nahrává, což si za chvíli vysvětlíme.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nvidia těží z nedostatku čipů

První novinka není úplně novinkou, protože jde o nedostatek čipů, což celý svět trápí už relativně dlouhou dobu a pořád se jedná o často debatované téma. S nedostatkem čipů mají problémy totiž úplně všichni – automobilky, výrobci telefonů i jiné technologické firmy.

Ovšem Nvidia z tohoto nedostatku naopak těží, protože čipy vyrábí.

Pro ostatní technologické firmy je nedostatek čipů ztráta na výnosech, protože nemohou vyrábět nebo jim rostou náklady. Naopak Nvidia má vyšší výnosy, protože jednak prodají více a jednak roste cena jejich produktů. Dokud uvedený problém s čipy trvá, očekávání ohledně růstu budoucích výnosů též vydrží. A to právě žene cenu akcie Nvidia nahoru.

Nedostatek čipů je způsoben několika důvody. Tou první je pandemie, díky čemuž došlo k výpadkům ve výrobě a dopravě. Jistou mírou nese svůj podíl i bull run na Bitcoinu. Těžaři vykoupili naprosto vše, na čem se dala kryptoaktiva těžit, takže během pár měsíců klesla nabídka čipů na minimum.

A holt nějakou dobu trvá, než na řečenou anomálii producenti čipů dokážou vůbec zareagovat. Nicméně, jakmile se poptávka s nabídkou srovná, tedy zase se na trhu vytvoří rovnováha, očekáváné budoucí výnosy klesnou, což je tlak na pokles cen akcií Nvidia. Tudíž cena tohoto titulu je ovlivněna i tím, co se děje na trhu s kryptoaktivy. 

Dělení (split) akcií Nvidia

Vzhledem k tomu, že cena za akcie Nvidia byla už nad 800 USD, společnost se rozhodla pro tzv. dělení akcií, nebo-li split.

Dělení proběhlo 20. července ve stanoveném poměru 1:4, což znamená, že držitel jedné akcie bude mít po této události rovnou čtyři kusy. Bohatší ovšem nebude, protože dojde k rozmělnění jmenovité hodnoty akcie na více akcií, kdy jejich součet hodnot odpovídá jmenovitě hodnotě původní akcie.

Reálně tedy nemá dělení na držitele akcií vůbec žádný vliv, ale když k němu dojde, stejně se najde dost retailových investorů, kteří jsou vyděšení, že jejich titul má najednou čtvrtinovou cenu. Proč se ovšem emitenti uchylují k tomuto kroku? Jak jsem již řekl, cena byla nad 800 USD (přes 17 tisíc korun), je již vysoká částka, kterou si ne každý může dovolit.

Splitem se proto rozšíří okruh investorů, kteří si mohou titul koupit. Dále jsem toho názoru, že je v tom psychologie. Když investor drží ve svém portfoliu více kusů akcií, má pak dojem, že potenciální zhodnocení je větší.

Fundamentální analýza akcie Nvidia (NVDA)

Jak jsem již říkal v úvodu, společnost Nvidia má za sebou výtečné výsledky, což si v vzápětí ukážeme. Navíc očekávání o rostoucích budoucích výnosech ještě nějakou dobu jistě vydrží. Minimálně do doby, než se trh s čipy nedostane do rovnováhy.

Jinak Nvidia vyplácí i dividendy, ale jedná se o naprosto směšné částky, protože dividendový výnos je asi 0,25 %. Patrně to tedy nebude nějak zvlášť zajímavá dividendová akcie, ale její růst v posledních letech může zaujmout řadu investorů.

Fundamentální analýzu začneme ekonomickými čísly za první kvartál letošního roku.

Účetní období Q1 2021

Zdroj: tradingview.com
Kvartální výsledky Nvidia.
Kvartální výsledky Nvidia. Zdroj: tradingview.com

Jak je ve sloupcovém grafu znázorněno, obrat za první období činí 5,66 miliard USD, což znamená mezikvartální růst o necelých 15 %. Čtvrtý kvartál roku 2020 byl též s obratem 5 miliard USD velmi dobrý, pro třetí kvartál téhož roku platí totéž. Provozní výnosy se za první kvartál roku 2021 zlepšily o 37 %, na 2,12 miliard USD.

EBITDA se mezikvartálně zlepšila o 30,6 % a povedlo se oproti předešlému kvartálu dosáhnout vyššího zisku o 31,23 %, konkrétně 1,91 miliardy USD. V každém případě nám zisk v jednotlivých kvartálech postupně roste. Volné cash flow mezikvartálně ovšem kleslo o 11,66 % na 1,58 miliard USD.

Co se týče důležitých ekonomických ukazatelů, EPS je po splitu na 0,19 bodech (zlepšení o 31 %). Ukazatel P/E ukazuje 71 bodů, což je samozřejmě daleko od konzervativní strategie (15-19 bodů). Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je na 33,43 % a v obecné rovině se cokoliv nad 20 % považuje za úctyhodné.

Účetní období FY 2020

Roční hospodářské výsledky Nvidia.
Roční hospodářské výsledky Nvidia. Zdroj: tradingview.com

Celkové tržby meziročně vzrostly o horentních 52,73 % na 16,68 miliard USD. Určitě na přiloženém grafu zaregistrujte ten znatelný rozdíl oproti předešlým obdobím. Předchozí roky se obrat pohyboval kolem 10 miliard USD, takže tu máme jistou anomálii. A zmíněná anomálie je rozhodně zapříčiněná nedostatkem čipů.

Provozní výnosy jsou na 4,62 miliardách USD, což je o téměř 60 % více než v roce 2019. EBITDA se vyšplhala nahoru o necelých 75 % na 5,71 miliard USD. Zisk vzrostl o 55 % na 4,33 miliard USD, což výrazně převyšuje rok 2019. Společnost vygenerovala i solidní volné cash flow 4,69 miliard USD, což je meziročně lepší číslo o téměř 10 %.

EPS vzrostlo o 53 % na 1,76 bodů. Ukazatel P/E nám vychází na 75,32 bodů a rentabilita vlastního kapitálu (ROE) dosahuje 29,78 %.

Technická analýza akcie Nvidia (NVDA)

Pro technickou analýzu jsem vybral týdenní graf, aby šlo pěkně vidět dlouhodobý vývoj titulu. Asi začnu tím, že akcie Nvidia se od konce roku 2018 zhodnotily o více jak 570 %, což je teda za tak krátkou dobu ohromný úspěch. K relativně dlouhému zbrzdění cenové expanze došlo v září 2020 a trvalo to do května 2021. Před pár týdny se ovšem cena zase rozjela, především díky výsledovce z prvního kvartálu.

Týdenní graf akcie Nvidia.
Týdenní graf akcie Nvidia. Zdroj: tradingview.com

Leč před dvěma týdny se expanze zbrzdila a minulý týden byl vyloženě výplachový, kdy se hodnota akcií zredukovala o více jak 13 %. Takový propad je docela silný a neměl by se brát na lehkou váhu. Aktuální obchodní týden je sice zase růstový, ale stále existuje nemalé riziko, že trh bude pokračovat v poklesu.

Samotná struktura trhu je totiž ryzí parabola. Obdobné prudké růstové struktury nevydrží věčně a jakmile prasknou, může to dost bolet, zvláště ty investory, kteří nakupovali na vrcholu. Pokud ale půjdeme dolů, první dva silné S/R levely jsou 150 USD a 118 USD. Mimo jiné je v rozmezí uvedených hladin větší špičatost na Volume Profile. V podstatě celá oblast je tedy support.

Nelze ovšem vyloučit, že rally bude pokračovat. Aktuální pokles může být jen “nadechnutí se” před dalším růstem a můžeme jej považovat za zdravou korekci.

Pro trh je moc důležité, aby cena neklesla pod S/R level 118 USD. V rozmezí 118 – 75 USD je téměř gap. Sami můžete posoudit, zda je ve zmíněném cenovém rozpětí nějaká struktura, o kterou by se trh mohl opřít. I Volume Profile ukazuje, že tam téměř nic není. Pro úplnost, na nižších časových rámcích by se zde dalo něco identifikovat, ale z pohledu týdenního grafu jsou ty slabé hladiny irelevantní.

Závěrem

Z fundamentálního hlediska je jasné, že Nvidia lidově řečeno válí. Byla obrovská poptávka po jejich produktech a navíc jim pomáhá, že čipy jsou nedostatkovým zbožím. Přirozeně se to pak musí projevit v obratu a také v zisku – jednak díky úsporám z rozsahu a jednak si mohou dovolit zvyšovat ceny. Když je velký nedostatek, zákazníci jsou ochotni zaplatit víc.

Co se týče technické stránky trhu, akcie Nvidia mají za sebou obrovské zhodnocení. Proto by si každý investor měl dávat velký pozor, protože po tak masivní cenové expanzi je racionální očekávat, že titul svůj potenciál z větší části vyčerpal. Nikdo přirozeně nevidí do budoucnosti a neřekne vám, kde může být vrchol. Je ovšem rozumné být připravený i na možnost, že ten vrchol je dost blízko.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎