Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciový trh na prahu výrazného růstu! Co nás čeká po snížení sazeb?

Očekává se, že v roce 2024 Fed sníží úrokové sazby. Připravte si peníze, pokud se bude opakovat historie, čeká nás velmi zajímavý vývoj!

Publikováno
Akciový trh na prahu výrazného růstu! Co nás čeká po snížení sazeb?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2024 se obecně očekává, že Federální rezervní systém (FED) sníží úrokové sazby a převládá optimismus, že americká ekonomika zvládne tzv. “soft landing” – tedy měkké přistání. O náladě na trzích svědčí i lednový výkon indexu S&P 500.

Změny sazeb a chování indexů

Výkonnost akciových indexů S&P 500 a Nasdaq po předchozích změnách sazeb Fedu nabízí náhled na potenciální budoucí výnosy. V minulých cyklech tyto indexy za šest měsíců vzrostly o 11 %, resp. 12 % od posledního zvýšení sazeb.

Šestiměsíční zisky současného cyklu po posledním zvýšení sazeb v červenci 2023 jsou však skromnější, a to přes 7 % u indexu S&P 500 a 10 % u Nasdaqu.

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Z historického hlediska, když Fed přechází od zvyšování úrokových sazeb ke snižování, aniž by ekonomika upadla do recese, akciový trh často zaznamenává výrazné zisky. Po počátečním snížení sazeb přišly zpravidla v následujících šesti měsících téměř 10% výnosy pro indexy S&P 500 i Nasdaq.

V polovině 90. let pak vzrostl index S&P 500 po sérii snížení sazeb za rok 1995 dokonce o 34 %.

Jurrien Timmer, šéf globálních makro strategií společnosti Fidelity, poznamenává, že trh si zřejmě bere příklad z tohoto období.

Podobnost s 90. lety 20. století

Trh předjímá obrat měnové politiky Fedu a očekává snížení sazeb již v květnu, ne-li už v březnu. Tuto prognózu podporuje jádrová míra inflace, která na anualizované bázi za šest měsíců klesla pod 2 %, což signalizuje konec zvyšování sazeb a možnost jejich snížení.

Současná tržní rally, vedená giganty v oblasti umělé inteligence, jako jsou Nvidia a Microsoft, má ale i další paralely s 90. lety. Nástup umělé inteligence však enormně navýšil investice do této technologie a vynucuje si srovnání s dotcom bublinou.

Tehdejší rozmach internetu a velmi rychle rostoucí množství osobních počítačů v amerických domácnostech vedlo k přehnanému optimismu, vzniku velkého množství internetových businessů a nadhodnocení společností, které rostly jako houby po dešti.

Současná valuace technologických firem i samotného indexu S&P 500 je také vysoká. Vždyť ceny akcií Nvidia jsou na úrovni téměř 30násobku budoucích zisků a širší sektor informačních technologií v rámci indexu S&P 500 je oceněn na 28násobek budoucích zisků.

Chceme-li ale srovnávat současnou situaci divokými devadesátkami, cena akcií Nvidia by musela vzrůst čtyřnásobně (na forward P/E na úrovni 120), aby se přiblížila například vrcholu akcií Cisco z počátku roku 2000.

Celkové ocenění indexu S&P 500 je pak sice nyní na úrovni 20násobku forwardových zisků a to je hodnota, které dosahuje jen zřídka a nikdy se na ni neudržel déle než několik let. Na začátku roku 2000 však dosáhl hodnoty téměř 50.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎