Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Kofola dospěly ke slušnému výsledku za rok 2021, dividenda je obstojná – Co dalšího prozradí technická a fundamentální analýza?

Publikováno
Akcie Kofola dospěly ke slušnému výsledku za rok 2021, dividenda je obstojná – Co dalšího prozradí technická a fundamentální analýza?
Zdroj: ihned.cz

Akcie Kofola mají relativně čerstvě po svém posledním reportu za celý rok 2021 a čtvrtý kvartál. Hospodářské výsledky si tedy ve stručnosti předvedeme. Následně si zpracujeme základní technickou analýzu.

Kofola a Mattoni kupují podíly ve slovenské firmě

Výrobci a dodavatelé nápojových výrobků Kofola a Mattoni 1873 se stanou majiteli třetinových podílů slovenského výrobce preforem pro výrobu PET lahví a recyklátora plastových lahví – General Plastic.

Firmy podepsaly smlouvu o odkupu podílů od dosavadního majitele, kterým je firma GP Alliance. Uvedená firma si však ponechá třetinový podíl. Bylo zveřejněno, že transakce se uskuteční po schválení zainteresovanými úřady. Což je standardní postup, když dochází k podobným transakcím ze strany velkých podniků. Respektive obchod musí zhodnotit nejprve antimonopolní úřad obou států.

Ve spojitosti se vstupem nových akcionářů plánuje General Plastic investice do dalšího rozvoje. V příštích třech letech by mělo jít řádově o miliony eur do výstavby nových technologií, souvisejících s trendem udržitelného hospodaření s plastovými obaly. GP Alliance doposud vlastnila všechen podíl. Čili se jedná o klasický způsob, jak získat nový kapitál pro investice do inovací ve výrobě.

Upřímně netuším, zda je běžná věc, že nápojové společnosti vlastní i výrobce plastových láhví, do kterých je jejich produkt “lahvován”. Osobně se domnívám, že důvodem je zavedení zálohového systému na PET lahve. V České republice to není (zatím), ale na Slovensku ano. A nejspíš jde o výhodný byznys, nad kterým se vyplatí mít kontrolu.

Dividenda

Kofola ohlásila, že plánuje naprosto stejnou výši dividendy jako v roce 2019 a 2021. Čili je částka v absolutní hodnotě 13,5 korun za akcii. Dividendový (běžný) výnos tak dosahuje zhruba 4,3 %. Což není sám o sobě špatný nominální výnos. Jak jsem vysvětloval v článku na akcie Philip Morris ČR, reálný výnos je díky inflaci hluboko v záporu. Jak se ale lidově říká, lepší než drátem do oka.

Zde si ale dovolím poznamenat, že se zase vracíme do doby, kdy každý investor musí porovnávat výnosnost jednotlivých investičních instrumentů. Když byly úrokové sazby téměř nulové a inflace nízká, prakticky jedinou možností byly akcie. Díky růstu úrokových měr se otevírají nové alternativy v podobě instrumentů peněžního trhu (spořící účty) a dluhopisů.

Zdroj: Fio.cz
Vyvoj-dividendy-kofola-od-roku-2016
Dřívější dividendy

Hospodářské výsledky

Za rok 2021 Kofola dosáhla výnosu 6,636 miliardy korun, což je v meziročním podání 7,5% vzestup oproti roku 2020. Výnosy meziročně stouply v obou regionech a i v segmentu “Fresh & Herbs”. Vedení firmy je proto optimistické a jejich výhled pro rok 2022 kalkuluje s růstem o 11 %. EBITDA za celý rok zaznamenala růst o 9,2 % na 1,125 miliardy korun.

Zdroj: kofola.cz
Výnosy z jednotlivých segmentů Kofola
Výnosy z jednotlivých segmentů

Provozní výnos činil 519 milionů korun, což je změna o 26,5 %. Společnost Kofola dále reportovala ve své výroční zprávě zisk 229 milionů korun, což je meziročně růst o 26,3 %.

Zdroj: kofola.cz
Zisk kofola
Zisk

Kofola se pyšní meziročním růstem tržeb o 17,2 % na 1,568 miliardy korun za poslední kvartál roku 2021. Na úrovni EBITDA došlo k vzestupu o 11,2 % na 139 milionů korun. Provozní výnos je záporný, -9,8 milionů korun. Leč meziročně jde o velkou změnu k lepšímu, protože čtvrtý kvartál roku 2020 dosahoval provozní ztráty 44,4 milionů korun. Celková ztráta za poslední čtvrtletí činí 60 milionů korun. Meziročně jde o zlepšení o 54,4 % z dřívějších -131,8 milionů korun.

Výsledky za poslední čtvrtletí byly zjevně velmi negativně ovlivněny hned na vstupech do výroby. Respektive rostoucí náklady na materiál. Zkrátka hospodářský výsledek poznamenala inflace, protože ta doslova požírá marže.

Technická analýza akcie Kofola

Co se týká techniky trhu, akcie Kofola si drží svůj zaběhnutý trend, který platí už dva roky. Respektive tu můžeme minimálně od listopadu minulého roku sledovat korektivní vývoj. O změnu trendu určitě nejde – alespoň dle cenového vývoje z předešlých týdnů. Kurzový průběh má totiž korektivní podobu a dokonce ji lze konkretizovat jako klesající klín. Uvedený grafický pattern se běžně objevuje v rámci expanzivního trendu.

Zdroj: lynxbroker.cz
Týdenní graf akcie Kofola
Týdenní graf akcie Kofola

Čili je lepší počítat s tím, že se trh pokusí o průlom směrem nahoru. V takovém případě je první překážka kolem S/R levelu 330 korun. Jestli se býkům podaří zmíněný level prorazit, bude to technický posun vpřed. V opačném případě trh jistí S/R level 275 korun. Historicky se jedná o velmi spolehlivý support. Když se nepodaří průraz hned, uvedená podpora trh případně jistí.

Závěrem

Hospodářské výsledky za rok 2021 nelze hodnotit jinak než kladně. Hlavně je mezi rokem 2020 a 2021 obrovský kontrast. Přesněji řečeno snadno viditelný posun k lepšímu. Poslední kvartál byl však již poznamenán rychle rostoucími cenami vstupů do výroby, ale dovolil bych si tvrdit, že jde o krátkodobý problém.

Kofola totiž patří do stejného “balíčku” titulů, kde jsou i akcie Coca-Cola. A akcie Coca-Cola jsou vnímány jako forma zajištění se proti inflaci. Proč? Tento druh odvětví může pokles marží kompenzovat zvýšením ceny. Laik si možná řekne, že takhle může zvednout ceny každý výrobce libovolného produktu. To ano, ale ne každému to projde u zákazníka. Tím chci říct, že Kofola klidně ceny může zvýšit a tím vše kompenzovat, protože poptávka ze strany spotřebitelů se asi moc nezmění.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.