Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Akcie Philip Morris ČR – Velmi vysoká dividenda a silný trh?

Akcie Philip Morris ČR – Velmi vysoká dividenda a silný trh?

Akcie Philip Morris ČR – Velmi vysoká dividenda a silný trh?
Zdroj: Pmi.com

Philip Morris (PM) zveřejnil ke konci března hospodářské výsledky za celý rok 2021. Obecné hodnocení výsledků je spíše kladné a navrhovaná dividenda souzní s předchozími odhady. Ve stručnosti se na výsledky podíváme a následně si zpracujeme základní technickou analýzu. Neopomeneme krátký závěr.

Navrhovaná dividenda za rok 2021

Odhad na dividendu byl za rok 2021 původně 1 345 korun za akcii. Navrhovaná dividenda dosahuje 1 310 korun za akcii, což se k odhadu velmi blíží. Mimo jiné se logicky jedná o jednu z těch vyšších vyplacených dividend. Tedy alespoň v absolutních číslech. Čili vzhledem k tržní ceně akcií dosahuje dividendový výnos zhruba 7,5 %. To je přirozeně hodně slušné. Nesmíme však zapomínat na inflaci, takže reálný běžný výnos představuje -3,6 %. Těch 7,5 % vám ovšem jiná akcie jen tak nedá. Tedy kromě protiinflačních státních dluhopisů, které kopírují inflaci.

Vyplacené dividendy firmou Philip Morris ČR
Vyplacené dividendy firmou Philip Morris ČR a odhady
Zdroj: fio.cz

Valná hromada společnosti za osobní účasti akcionářů se kvůli bezpečnosti a ochraně zdraví konat nebude a proběhne proto mimo zasedání. Když dojde ke schválení dividendy ve výši 1 310 korun, měla by dojít k výplatě všem akcionářům, kteří vlastnili akcie Philip Morris k 1. červnu 2022. Výplatní období je stanovené na rozmezí 30. června 2022 až 31. března 2023.

Hospodářské výsledky Philip Morris ČR

Obrat bez spotřební daně a DPH dosahoval za celý rok 2021 18,767 miliardy korun, což je meziroční růst o 5,5 %. Společnost uvádí, že se na růstu obratu podílely vyšší prodeje tabákových náplní HEETS a zařízení IQOS. Stoupaly ovšem i ceny tabákových výrobků. EBITDA dosahovala 5,192 miliardy korun, meziročně pokles o 2,1 %. Provozní zisk oproti roku 2020 klesl o 2 % na 4,367 miliardy korun. Zisk před zdaněním klesl o 1,7 % na 4,383 miliardy korun.

Hospodářské výsledky
Hospodářské výsledky
Zdroj: pmi.com

Čistý zisk se meziročně prakticky nezměnil, 3,517 miliardy korun. Zisková marže představuje 18,6 %. Zisk na akcii (EPS) dosahuje 1 281 bodů. Tržní podíl cigaret se meziročně v ČR snížil o 1,1 procentního bodu, z 42,9 % na 41,8 %. Tržní podíl na Slovensku klesl o 1,3 procentního bodu, z 57,3 % na 56 %.

Co se týká pololetních výsledků, obrat si meziročně polepšil o 7,2 % na 9,98 miliardy korun. EBITDA mírně klesla na 2,717 miliardy korun. Provozní zisk je beze změny, 2,28 miliardy korun. Čistý zisk klesl jenom poskrovnu na 1,787 miliardy korun. Zisková marže představuje 17,9 %. Zisk na akcii (EPS) je 651 bodů.

Technická analýza akcie Philip Morris ČR

Akcie Philip Morris mají za sebou poměrně hodně volatilní období. Když začal konflikt na východě, byla volatilita na svých maximech. Kurz se tehdy propadl zpátky k S/R levelu 16 000 korun a pak došlo k rychlému vykoupení. Popsané price action trvalo ještě další dva týdny. Proč se tak trh choval? Mnoho zahraničních investorů z ČR odcházelo. Je třeba si uvědomit, že když se investor třeba z Asie podívá na mapu, má pak pocit, že válka je hned „za humny“. Holt ta geografická projekce na mapách dost zkresluje.

Týdenní graf akcie Philip Morris
Týdenní graf akcie Philip Morris
Zdroj: lynxbroker.cz

V každém případě se z toho trh rychle oklepal a pokračoval v rychlém cenovém růstu. První viditelné zamítnutí přišlo na S/R pásmu 17 650 korun. Ta poslední zavřená týdenní svíce proto nevypadá s tím dlouhým horním knotem moc dobře. Navíc při pohledu na indikátor RSI můžeme sledovat, že hodnoty jsou zase dost vysoko. Zhruba na stejných levelech jako při posledním pádu. Úrovně kolem 80 bodů jsou na týdenním RSI už prostě příliš. Když by se ovšem před poklesem podařil průraz blízké rezistence v podobě S/R levelu 17 650 korun, byl by to velký úspěch.

Závěrem

Akcie Philip Morris ČR patří nepochybně k nejlepším dividendovým akciím v tuzemsku. Vlastně i v globálním kontextu je těch 7,5 % super. Ostatně, které americké akcie vám dají běžný výnos v dividendě 7,5 %? Takových moc není. I když je inflace už dvojciferná, čili reálný výnos záporný, pořád se jedná o titul, jež hodnotu vašich peněz do jisté míry ochrání a v dlouhodobém horizontu snad i zhodnotí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo