Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie evropských bank letí vzhůru: Co stojí za jejich neočekávaným vzestupem?

Po překvapivě optimistické výsledkové sezóně se investoři vracejí k evropským bankám a tlačí jejich ceny na maxima posledních let. Přestože tento vzestup přilákal i spekulanty, kteří sázejí krátkodobost tohoto růstu, optimismus na trhu zatím převládá.

Akcie evropských bank letí vzhůru: Co stojí za jejich neočekávaným vzestupem?
Zdroj: depositphotos.com

Investoři se po překvapivě optimistické výsledkové sezóně vracejí k akciím evropských bank a posouvají jejich akcie na mnohaletá maxima, ale tento vzestup přilákal i prodejce krátkých pozic, kteří sázejí na to, že optimismus pravděpodobně nevydrží.

Index evropských bank vystoupal nad hodnotu 200 bodů, což je nejvyšší úroveň od srpna 2015, protože důvěra v sílu sektoru roste, zatímco se americký Federální rezervní systém a Bank of England drží zpátky s široce očekávaným snížením úrokových sazeb.

Evropský bankovní sektor zatím vítězí v letošním roce nad širším evropským trhem o přibližně 10 % – zostřila se tak pozornost kolem technických ukazatelů trhu

Roste však také počet investorů uzavírajících krátké sázky proti některým velkým bankám, což naznačuje, že nejsou přesvědčeni o tom, že oživení vydrží.

Podle údajů společnosti Hazeltree, která poskytuje software a další služby investičním fondům, se počet fondů sázejících na pokles ceny akcií britské banky NatWest Group od 2. ledna do 3. května téměř zdvojnásobil z 16 na 31.

Deutsche Bank patří mezi další evropské banky, které také upoutaly pozornost spekulantů, zatímco 21 investičních fondů shortuje ING kótovanou na burze v Amsterdamu – oproti 7 fondům na začátku roku. Údaje Hazeltree vypovídají mnohé o pozicích institucionálních investorů, protože do nich souhrnně a anonymně přispívá daty přibližně 700 fondů.

Info

Prodejci na krátko – shorteři – jsou investoři či spíše spekulanti, kteří vydělávají na poklesu ceny akcií. Vypůjčí si akcie, prodají je a po poklesu ceny je znovu nakoupí a rozdíl tvoří jejich zisk.

Podle některých analytiků odráží nárůst zájmu jak krátkých, tak dlouhých investorů o evropské banky stále rozdílnější názory na ekonomiku regionu a schopnost spotřebitelů a podniků vyrovnat se s vyššími a dlouhodobějšími výpůjčními náklady.

Sázky fondů na krátké pozice v evropských bankách lze také považovat za ochrannou strategii proti potenciálnímu ekonomickému protivětru v regionu. Zvýšená úroveň půjček hedgeovým fondům v USA ukazuje, že některé z nich využívají hotovost tam, kde vidí příležitosti poté, co v posledních letech měly mnohé z nich tendenci držet se stranou.

Evropské banky opět v centru pozornosti

Šéfové evropských bank potvrdili, že v letošním roce zaznamenali nárůst zájmu investorů po řadě lepších než očekávaných výsledků.

Patří mezi ně i NatWest, která podle údajů Hazeltree přilákala největší zájem o prodej na krátko, protože se banka připravuje na privatizaci ze státního vlastnictví.

I když by to pro banku mělo být dlouhodobě přínosem, nárůst krátkých sázek by mohl odrážet obavy, že vládou zvažovaný prodej akcií pro drobné klienty by nemusel přilákat velkou poptávku.

Podle poradenské společnosti EY se britské banky potýkají také s většími obavami ze zpomalující se poptávky po spotřebitelských úvěrech a z nesplácení hypoték, které by mělo v roce 2024 vzrůst, protože vyšší náklady naruší schopnost dlužníků splácet.

Investičním bankám v regionu, které hrály druhé housle svým rivalům z Wall Street, se v prvním čtvrtletí také dařilo, Deutsche Bank vykázala mnohem lepší než očekávaný zisk a Barclays ukazující pokrok ve své strategii.

“Silné čtvrtletí evropských bank také kontrastovalo s řadou velkých amerických bank, kde náklady rostly rychleji než růst výnosů,” uvádí Nigel Moden, vedoucí bankovnictví a kapitálových trhů pro region EMEIA ve společnosti EY.

Podle Modena si toho investoři všimli a akcie evropských bank v den vyhlášení výsledků vzrostly v průměru o 2 % ve srovnání s indexem evropských bank.

Jeden z vedoucích pracovníků v bankovnictví popsal rychlé oživení nálady vůči akciím britských bank v posledních šesti měsících, kdy rostoucí výplaty dividend a mírné ocenění přilákaly investory z USA, Kanady a Japonska, kteří investují pouze do dlouhodobých akcií.

“Teď za námi létají, zatímco před šesti měsíci jsme to všechno dělali my,” řekl agentuře Reuters londýnský manažer.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.