Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie evropských bank letí vzhůru: Co stojí za jejich neočekávaným vzestupem?

Po překvapivě optimistické výsledkové sezóně se investoři vracejí k evropským bankám a tlačí jejich ceny na maxima posledních let. Přestože tento vzestup přilákal i spekulanty, kteří sázejí krátkodobost tohoto růstu, optimismus na trhu zatím převládá.

Publikováno
Akcie evropských bank letí vzhůru: Co stojí za jejich neočekávaným vzestupem?
Zdroj: depositphotos.com

Investoři se po překvapivě optimistické výsledkové sezóně vracejí k akciím evropských bank a posouvají jejich akcie na mnohaletá maxima, ale tento vzestup přilákal i prodejce krátkých pozic, kteří sázejí na to, že optimismus pravděpodobně nevydrží.

Index evropských bank vystoupal nad hodnotu 200 bodů, což je nejvyšší úroveň od srpna 2015, protože důvěra v sílu sektoru roste, zatímco se americký Federální rezervní systém a Bank of England drží zpátky s široce očekávaným snížením úrokových sazeb.

Evropský bankovní sektor zatím vítězí v letošním roce nad širším evropským trhem o přibližně 10 % – zostřila se tak pozornost kolem technických ukazatelů trhu

Roste však také počet investorů uzavírajících krátké sázky proti některým velkým bankám, což naznačuje, že nejsou přesvědčeni o tom, že oživení vydrží.

Podle údajů společnosti Hazeltree, která poskytuje software a další služby investičním fondům, se počet fondů sázejících na pokles ceny akcií britské banky NatWest Group od 2. ledna do 3. května téměř zdvojnásobil z 16 na 31.

Deutsche Bank patří mezi další evropské banky, které také upoutaly pozornost spekulantů, zatímco 21 investičních fondů shortuje ING kótovanou na burze v Amsterdamu – oproti 7 fondům na začátku roku. Údaje Hazeltree vypovídají mnohé o pozicích institucionálních investorů, protože do nich souhrnně a anonymně přispívá daty přibližně 700 fondů.

Info

Prodejci na krátko – shorteři – jsou investoři či spíše spekulanti, kteří vydělávají na poklesu ceny akcií. Vypůjčí si akcie, prodají je a po poklesu ceny je znovu nakoupí a rozdíl tvoří jejich zisk.

Podle některých analytiků odráží nárůst zájmu jak krátkých, tak dlouhých investorů o evropské banky stále rozdílnější názory na ekonomiku regionu a schopnost spotřebitelů a podniků vyrovnat se s vyššími a dlouhodobějšími výpůjčními náklady.

Sázky fondů na krátké pozice v evropských bankách lze také považovat za ochrannou strategii proti potenciálnímu ekonomickému protivětru v regionu. Zvýšená úroveň půjček hedgeovým fondům v USA ukazuje, že některé z nich využívají hotovost tam, kde vidí příležitosti poté, co v posledních letech měly mnohé z nich tendenci držet se stranou.

Evropské banky opět v centru pozornosti

Šéfové evropských bank potvrdili, že v letošním roce zaznamenali nárůst zájmu investorů po řadě lepších než očekávaných výsledků.

Patří mezi ně i NatWest, která podle údajů Hazeltree přilákala největší zájem o prodej na krátko, protože se banka připravuje na privatizaci ze státního vlastnictví.

I když by to pro banku mělo být dlouhodobě přínosem, nárůst krátkých sázek by mohl odrážet obavy, že vládou zvažovaný prodej akcií pro drobné klienty by nemusel přilákat velkou poptávku.

Podle poradenské společnosti EY se britské banky potýkají také s většími obavami ze zpomalující se poptávky po spotřebitelských úvěrech a z nesplácení hypoték, které by mělo v roce 2024 vzrůst, protože vyšší náklady naruší schopnost dlužníků splácet.

Investičním bankám v regionu, které hrály druhé housle svým rivalům z Wall Street, se v prvním čtvrtletí také dařilo, Deutsche Bank vykázala mnohem lepší než očekávaný zisk a Barclays ukazující pokrok ve své strategii.

“Silné čtvrtletí evropských bank také kontrastovalo s řadou velkých amerických bank, kde náklady rostly rychleji než růst výnosů,” uvádí Nigel Moden, vedoucí bankovnictví a kapitálových trhů pro region EMEIA ve společnosti EY.

Podle Modena si toho investoři všimli a akcie evropských bank v den vyhlášení výsledků vzrostly v průměru o 2 % ve srovnání s indexem evropských bank.

Jeden z vedoucích pracovníků v bankovnictví popsal rychlé oživení nálady vůči akciím britských bank v posledních šesti měsících, kdy rostoucí výplaty dividend a mírné ocenění přilákaly investory z USA, Kanady a Japonska, kteří investují pouze do dlouhodobých akcií.

“Teď za námi létají, zatímco před šesti měsíci jsme to všechno dělali my,” řekl agentuře Reuters londýnský manažer.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎