Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

BlackRock dokoupil akcie Monety. V české bance teď drží 3% podíl

Největší světový správce aktiv zvyšuje svůj podíl v Moneta Money Bank. Proč? Experti varují před slepým následováním tohoto kroku.

Publikováno
BlackRock dokoupil akcie Monety. V české bance teď drží 3% podíl
Zdroj: Depositphotos.com

BlackRock, přední světový správce aktiv, zvýšil svůj podíl v české bankovní instituci Moneta Money Bank na celkově 3 %, čímž se stal šestým největším akcionářem Monety.

Největší podíl drží skupina PPF a to ve výši skoro 30 %, a dalšími významnými akcionáři s více než 10% podílem jsou J&T banka nebo Pavel Tykač.

Velký nákup BlackRocku

Načasování nákupu se shodovalo s obdobím poklesu cen akcií Monety v dubnu, tedy teprve nedávno. Přesto investice BlackRocku již přinesla více než 2 % výnosu, což svědčí o úspěšném tahu americké firmy.

Akcie v letošním roce ztrácí na index PX, když připsala zatím zhruba 0,5 %, zatímco index pražské burzy vzrostl o 7,5 %. Největší měrou se na tom podílel už zmíněný dubnový propad.

Aktuální cena
Změna
PX / PX
Načítání
Načítání
Načítání
Moneta / MONET
Načítání
Načítání
Načítání

V loňském roce ale Moneta širší trh překonala a přinesla investorům téměř 26 % výnosu bez dividend, zatímco PX rostl ve stejném období “jen” o necelých 17 %.

Nákup byl zveřejněn prostřednictvím regulatorních dokumentů České národní banky a představuje největší nákup akcií Monety ze strany BlackRocku od března 2019.

Historie investice

Americká firma do Monety významně investovala již od začátku veřejného obchodování jejích akcií.

IPO zažila Moneta v roce 2016 a o rok později už BlackRock držel více než 7 % jejích akcií.

V září 2023 dosahoval podíl BlackRocku v Monetě 2,48 %, takže nedávný nákup byl tedy v objemu více než 0,5 % tržní kapitalizace Monety – zhruba čtvrt miliardy korun.

Názory analytiků

Ačkoli se však tato investice může zdát slibná, finanční experti varují drobné investory před ukvapeným následováním příkladu společnosti BlackRock.

Analytik z XTB, Tomáš Cverna, poznamenal, že investice BlackRocku by neměla být vnímána jako nákupní signál pro ostatní investory. “Myslím, že by retailoví investoři neměli kopírovat nákupy velkých investičních společností,” uvedl.

Velký nákup mohly vyvolat například změny ve struktuře burzovně obchodovaných fondů (ETF) Blackrocku.

Je možné, že šlo o reinvestici dividendy, která byla vyplacena na konci dubna.

Tomáš Pfeiler, portfolio manažer společnosti Cyrrus, upozorňuje, že investice BlackRocku se časově shoduje s výplatou relativně vysoké dividendy a nemusí tak být signálem zvýšené důvěry investora v českou banku, ale pouhou reinvesticí, protože dividendový výnos Monety byl nápadně vysoký a dosahoval téměř 9 %.

Podle analytiků by mohly mít významný vliv na cenu akcií a chování ostatních investorů teprve budoucí kroky velkých hráčů a držitelů velkých podílů.

Analytik Fio banky očekává, že Moneta v následujících letech zvýší svou ziskovost. Výnosy by podle něj měly v následujících letech růst tempem 3,5 %, zatímco provozní náklady budou narůstat jen o 1,6 % ročně. Čistý zisk by tak měl růst průměrně o 2,4 % ročně do roku 2027.

Analytici Fio stanovili cílovou cenu pro Monetu ve výši 104 koruny, což odpovídá zhruba 7,2% růstu. Americká banka Morgan Stanley předpokládá dokonce růst o 13,4 %, když svou cílovou cenu akcií Monety posadila až na 110 korun.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎