Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Čínské úřady pokutují Alibabu a Tencent. Měli by být investoři na pozoru?

Publikováno
Čínské úřady pokutují Alibabu a Tencent. Měli by být investoři na pozoru?

Čínský státní úřad pro regulaci trhu nedávno pokutoval tři významné čínské technologické firmy.

První z nich byla Alibaba, čínská obchodní internetová platforma, gigant podobný americkému Amazonu. Další pokutovanou firmou je China Literature, což je nakladatelství a obchod s elektronickými knihami, jehož majoritním vlastníkem je další čínský internetový gigant Tencent. Poslední firmou je logistická firma Hive Box Technology.

Každá společnost obdržela pokutu 500 000 yüanů (maximální možná výše), což odpovídá něco přes 1,6 milionu Kč. Vzhledem k celkovým obratům firem jsou pokuty zanedbatelné, možná až směšné. Jsou ale součástí dlouhodobějšího trendu čínských úřadů, které se snaží mít internetové giganty pod větším dohledem a případně je i potrestat.

Tyto pokuty tak lze považovat za jakési výchovné signály, že úřady tu jsou a rozhodně mají svou moc. Co by měl vědět každý investor, který vlastní akcie těchto firem, a jaký tyto pokuty mohou mít vliv na dotčené společnosti?

Proč byla pokutována Alibaba?

Zdroj: depositphotos.com

alibaba group

Zmíněnou pokutu dostala Alibaba oficiálně proto, jelikož předem neohlásila koupi majoritního podílu v obchodním řetězci InTime Retail. Tím tak porušila antimonopolní regulaci, podle které jakákoli fúze podniků s ročním obratem nad 2 miliardy jüanů v Číně (6,5 miliard Kč), nebo nad 10 miliard jüanů (32,7 miliard Kč) celosvětově, musí být schválena státními úřady.

Zmíněná kritéria Alibaba samozřejmě splňuje. Očekává se, že letošní celkový obrat Alibaby by mohl dosáhnout až 2,3 bilionu Kč. V porovnání s takovými čísly je hodnota pokuty samozřejmě mizivá. Spíš ale naznačuje, že žádná čínská firma není dostatečně velká na to, aby nemusela dodržovat regule čínské byrokracie.

Koupě majoritního podílu ve firmě InTime Retail je součástí současné strategie Alibaby synergicky propojit prodej zboží přes internet a v kamenných obchodech. Alibaba již vlastní podíly ve společnostech, které provozují hypermarkety nebo obchody s elektronikou či nábytkem.

Pokuta tak jemně naznačuje, že vláda nemusí vždy jít společnostem s jejich obchodními strategiemi na ruku, bez ohledu na jejich velikost a celkový význam v ekonomice.

Čím se provinily další dvě firmy?

China-literature-logo-spolecnostiChina Literature se provinila obdobně – předem neohlásila koupi čínské mediální společnosti New Classics Media, která se zabývá produkcí televizních seriálů a filmů.

Pro majoritního akcionáře Tencent je pokuta opět mizivá – její obrat za tento rok se odhaduje na více než 1,5 bilionu Kč. Opět by se zde ale mohlo ukázat, že další expanze Tencentu je zkrátka v rukou Komunistické strany Číny.

Tencent je známá hlavně svojí multifunkční komunikační platformou WeChat, kterou používá přes 1,2 miliard uživatelů. Případné regulace ze strany státu by tak ovlivnily například hlavně ji. WeChat v sobě zahrnuje celý ekosystém dalších aplikací, díky kterému aplikace krom posílání zpráv umožňuje například bezkontaktní platbu, objednávku taxi, hotelu nebo donášku jídla.

Poznámka

Jestli budou čínské úřady blokovat případné další důležité akvizice se můžeme dozvědět již brzy. Tencent totiž plánuje koupit dvě největší čínské firmy, které se zabývají streamováním videoher.

Poslední pokutovaná firma Hive Box Technology je oproti tomu technologický start-up, je v ní ale kapitál firmy SF Express, což je druhá největší logistická firma v Číně. Firma Hive Box opět neoznámila koupi konkurenční China Post Smart Logistics.

Co by měl očekávat investor?

Akcie Alibaba a Tencent již v souvislosti s anti-čínskou politikou Donalda Trumpa byly pod hrozbou ukončení obchodování svých akcií na amerických burzách, nový nátlak ze strany čínských úřadů jim na klidném spánku příliš nepřidává.

Nic ale není tak špatné, jak se může zdát na první pohled. Čínské úřady rády dají najevo, že v Číně poslední slovo mají vždycky ony, a že v Číně i ti nejbohatší musejí počítat s ochrannou rukou Komunistické strany.

Jestli můžeme ze strany čínských úřadů očekávat další nepříjemnou byrokracii samozřejmě nevíme. Zatím jde ale spíše o varovné výstřely, než že bychom měli do budoucna čekat úmyslnou nespolupráci a šikanu.

Pro případné dlouhodobé investory do čínských internetových gigantů nejde o nic zlověstného. Hlavní činnosti těchto firem generují obrovské zisky a stále rostou nebývalým tempem. Akcionáři by měli takové náznaky případných potíží vždy bedlivě sledovat, rozhodně to ale prozatím nevypadá, že by šlo o signál k prodeji.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎