Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

4 cesty, jak vytvořit z 500 000 korun 5 milionů, abyste si zajistili poklidný důchod

Publikováno
4 cesty, jak vytvořit z 500 000 korun 5 milionů, abyste si zajistili poklidný důchod
Zdroj: depositphotos.com

Důchodové portfolio o hodnotě 5 milionů korun je obrovský cíl, na který se dá ale dosáhnout, a pokud začnete dostatečně brzy, může to být poměrně snadné. Protože je však dosažení investičního portfolia o hodnotě 5 milionů korun velký cíl, bude pravděpodobně rozumné ho rozdělit na menší, lépe zvládnutelné části a soustředit se na jejich dosažení v průběhu cesty.

Jedním ze skvělých způsobů, jak toho dosáhnout, je snažit se co nejrychleji vybudovat investiční portfolio o hodnotě 500 000 korun. Na této úrovni se může začít složené úročení zajímavě projevovat, což vám dodá dostatek motivace k tomu, abyste na své cestě pokračovali i dále. Vzhledem k tomuto faktu vám přinášíme čtyři způsoby, jež vám mohou posloužit jako inspirace k dosažení velmi ambiciózního cíle.

1. Trpělivě vyčkejte a nechte složené úročení pracovat za vás

Americký akciový trh dlouhodobě dosahuje ročních výnosů v průměru kolem 10 %. Pokud bude budoucnost trhu odpovídat minulosti, pak by vám trvalo přibližně 24,2 roku, než se dostanete z 500 000 korun na 5 milionů bez dalších investic nebo úsilí z vaší strany.

Samozřejmě, pokud rok 2022 investory něco naučil, pak to, že trh nejde vždy nahoru. Nebude-li budoucnost tak slibná jako minulost, může trvat o dost déle, než se jen díky složenému úročení dostanete ke kýžené cílové částce.

Například při průměrném ročním výnosu 8 % by to trvalo přibližně 29,9 roku. Při 6% výnosu by to bylo blíže 39,5 roku a při 4% výnosu by to trvalo těžko uvěřitelných 58,7 roku.

V důsledku toho má pravděpodobně smysl pokračovat v investování dalších peněz i po dosažení částky 500 000 korun a nespoléhat se jen na to, že se k cílové částce dostanete díky složenému úročení.

2. Investujte nové peníze i poté, co dosáhnete milníku 500 000 korun

Pokud jste si dali tu práci, že jste v průběhu času důsledně spořili a investovali, abyste dosáhli 500 000 korun, pak jste si pravděpodobně vybudovali silné návyky pro hospodaření s penězi. Proč tedy nepokračovat v investování, abyste zvýšili své šance na dřívější dosažení cílové částky 5 milionů korun?

Níže uvedená tabulka ukazuje, kolik let by trvalo, než byste se dostali z 500 000 korun na 5 milionů, v závislosti na tom, jakou průměrnou míru výnosu na této cestě získáte a kolik jste schopni měsíčně pravidelně investovat.

Kolik let by trvalo, než se z 500 000 korun dostanete na 5 milionu vzhledem k průměrnému výnosu a výši pravidelné investice
Kolik let by trvalo, než se z 500 000 korun dostanete na 5 milionu vzhledem k průměrnému výnosu a výši pravidelné investice

Tento jednoduchý akt pokračování v investování dalších peněz poté, co jste dosáhli 500 000 korun, vás může přiblížit k cílové částce výrazně rychleji. To platí i v případě, že budoucnost trhu nebude tak světlá jako v minulosti.

3. Požádejte svého zaměstnavatele a stát o pomoc

Investování na vlastní pěst může být pro některé jedince náročné, existují však také nástroje, které ho mohou značně usnadnit, ať už se jedná o burzovně obchodované fondy (ETF), podílové fondy, nebo doplňkové penzijní spoření, což je zjednodušeně investování do podílových fondů za finanční podpory státu, případně i zaměstnavatele.

Pokud váš zaměstnavatel nabízí dorovnání vašeho příspěvku na doplňkové penzijní spoření, pak bude vaše společnost přispívat spolu s vámi, což vám pomůže rychleji dosáhnout vašeho cíle. Výše dorovnání příspěvku se liší podle zaměstnavatele, ale typicky činí 50 % vašeho příspěvku – v některých případech dokonce 100 %, až do konkrétně stanovené maximální výše. Kromě toho také můžete počítat se státním příspěvkem, jehož výše se rovněž odvíjí od vámi investované částky.

Doplňkové penzijní spoření není ideální pro každého. Pokud však prostřednictvím tohoto nástroje skutečně odkládáte stranou své finance na důchod, navíc s podporou zaměstnavatele a státu, můžete se jednat o způsob, jak dosáhnout poměrně ambiciózního investičního cíle snadněji a rychleji.

4. Nezapomeňte reinvestovat své dividendy

Podle průzkumu společnosti Hartford Funds pochází 84 % celkových výnosů z investování na akciovém trhu od roku 1960 z reinvestování dividend a jejich dalšího zhodnocování. To je naprosto ohromující a ukazuje to, jakou sílu mají tyto zdánlivě malé platby v průběhu času, když na ně působí efekt složeného úročení.

Ačkoli vás může lákat tyto dividendy utratit, udržet je investované může být jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro zvýšení šancí, že vaše důchodové portfolio dosáhne částky 5 milionů korun.

Neotálejte se začátkem investování

Ať už začínáte od nuly, nebo už máte v investicích zmíněných 500 000 korun, skutečnost je taková, že dosažení 5 milionové částky bude vyžadovat další čas – pravděpodobně více než deset let. Hodiny tikají, ale peníze se vám mohou začít zhodnocovat až poté, co je investujete.

Začněte tedy hned a maximalizujte dobu, po kterou mohou vaše peníze pracovat ve váš prospěch, abyste maximalizovali šanci odejít do důchodu s 5 miliony korun.

Líbil se vám tento článek?
140
115

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎