Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výhodné zdanění kryptoměn skončí dříve, než začalo. Slovensko na prahu zrušení progresivního předpisu

Publikováno
Výhodné zdanění kryptoměn skončí dříve, než začalo. Slovensko na prahu zrušení progresivního předpisu
Zdroj: xrtoday.com

Ficova vláda se chystá zrušit zákon o harmonickém zdanění kryptoměn. Legislativu, která měla začít platit od nového roku plánují zrušit v rámci předvánočního hledání rozpočtových příjmů.

Nová vláda vedená premiérem Robertem Ficem se chystá zrušit zákon, který měl harmonizovat zdanění zisků z prodeje kryptoměn se zdaněním akcií. Zákon, který měl vstoupit v platnost příští rok, měl za cíl snížit sazbu daně ze zisků z kryptoměn z 33-39 % na rovných 7 %, pokud byla kryptoměna držena alespoň jeden rok.

Vzhledem k plánu současné vlády zrušit toto daňové zvýhodnění se však budou slovenští investoři do kryptoměn i nadále potýkat s daňovým zatížením v nepřiměřené výši.

Krok vlády zrušit zákon je součástí širšího souboru opatření, která mají posílit rozpočtové příjmy před Vánocemi. Očekává se, že parlament zrušení potvrdí ve zrychleném řízení, a to navzdory průtahům, které odložily plánované hlasování.

Zákon, který původně navrhl Peter Cmorej ze strany Svoboda a solidarita, jenž podpořila prezidentka Zuzana Čaputová, je nyní ohrožen novou koaliční vládou Směru, Hlasu a Slovenské národní strany, která usiluje o zrušení nového daňového režimu.

Progresivní předpis s jepičím životem

Pro slovenské investory do kryptoměn by zákon znamenal zásadní posun. V současné době musí do sazby daně ze zisků z obchodování kryptoměn započítávat odvody na zdravotní pojištění, které mohou v závislosti na výši příjmu dosáhnout až 39 %.

Cílem Cmorejovy novely bylo snížit tuto sazbu na 7 %, což je výrazně méně než 15 %, které platí investoři v České republice. Zákon rovněž obsahuje časový test platný na Slovensku i pro prodej akcií, kdy po určité době trvání investice zisky už nepodléhají dalšímu zdanění.

Slovenské ministerstvo financí již dříve odhadlo, že by Cmorejova novela o krypto dani mohla mít negativní dopad na rozpočet a potenciálně by ho mohla stát přibližně 31 milionů eur.

Zákon se netýkal pouze virtuálních měn, ale upravoval například i maximální částku, kterou bylo možné investovat do dlouhodobých spořicích plánů.

Ve snaze o krátkodobé zlepšení stavu státních financí se však Ficova vláda rozhodla změny ve zdanění kryptoměn stáhnout. Tento krok je součástí širšího balíčku, který zahrnuje opatření, jako je zvýšení daně z dividend ze 7 na 10 % a zavedení zvláštní 30% daně ze zisku bank. Tyto iniciativy jsou v souladu se závazkem Ficovy vlády uvalit vyšší daně na kapitál a spotřebu.

Skutečný dopad novely na rozpočet – minimální

Navzdory potenciálnímu dopadu na rozpočet Cmorej tvrdí, že mírnější zdanění kryptoměnových zisků by nevedlo k výraznému výpadku ve slovenském rozpočtu. Zdůrazňuje, že ministerstvo financí předpokládá, že v letošním roce vybere na příjmech z kryptoměn stejnou částku – osm milionů eur – jako v roce 2021, kdy trh s kryptoměnami dosáhl vrcholu, což naznačuje, že skutečný fiskální dopad může být marginální.

Cmorej dále naznačuje, že nižší daňová sazba by mohla držitele kryptoměn motivovat k dodržování pravidel namísto snahy obejít je obchodováním prostřednictvím příbuzných v jiných zemích EU.

To by teoreticky mohlo vést k vyšším příjmům do slovenské státní pokladny, než když se Slovensko vrátí k téměř 40% sazbě daně, která patří k nejvyšším v Evropě.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

 

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.