Výborná zpráva pro evropské akciové indexy – Zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 80 % a evropské akcie atakují all-time highs

V dnešním článku se podíváme na hlavní důvod, proč evropské akciové indexy v současné době atakují all-time highs. Je samozřejmé, že faktorů je více, ale jde vidět, že panika z cen energií, která byla v Evropě před několika měsíci, se uklidňuje.
Naplněnost evropských zásobníků s plynem je 80 %
Plynové zásobníky napříč Evropou zůstávají i v druhé půlce ledna naplněné v průměru na 80 %. Evropě totiž hraje do karet teplé počasí. V Česku či Německu sice nasněžilo, na přelomu roku a v první půlce ledna už ale lámaly rekordy vysoké teploty. Jak můžete vidět na grafu níže, zásobníky plynu jsou naplněné v průměru na 80 %.
V absolutních číslech je na tom nejlépe Německo, které má dle odhadů v zásobnících 220 terawatthodin zemního plynu. Zásobníky má tak naplněné skoro na 90 %, podobně jako Rakousko. Francie má aktuálně v zásobách 100 terawatthodin plynu a zásobníky naplněné na 78 %. Česko má zásobníky naplněné na 80 %, celkem je v nich uloženo 37 terawatthodin plynu.
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela říká, že tolik plynu jako dnes v polovině ledna v tuzemských zásobnících ještě nikdy nebylo.
V zásobnících v Česku je dvakrát víc plynu, než bylo loni touto dobou. Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu, doplňuje, že je to důležité i pro příští zimu, protože budeme muset doplňovat mnohem méně, než se původně plánovalo. To dává Evropě prostor dostat plyn z jiných zemí, protože ho nebude potřebovat tolik, jako kdyby byla tuhá zima a zásobníky byly na jaře úplně prázdné. Tuto zimu podle něho Evropa zvládne bez problémů.
Kromě mírné zimy hraje v této příznivé situaci roli také relativně úspěšné přeorientování Evropy na dodávky zemního plynu odjinud než z Ruska. Rychle také vzniká nová infrastruktura pro dodávky LNG. Například v Německu by mělo do konce letošního roku fungovat 6 terminálů na přijímání zkapalněného plynu. Aktuálně Evropská komise spolu s členskými státy připravuje mechanismus společných nákupů plynu pro celou Evropu.
I v Bruselu je cítit, že v této oblasti zavládl určitý klid. V druhé půlce loňského roku svolávalo české předsednictví jednu radu ministrů pro energetiku za druhou. V lednu převzalo vedení švédské předsednictví a zatím je v oblasti energetiky klid. Nejbližší rada ministrů zaměřená na energetiku je aktuálně v plánu na červen.
Závěr – Evropské akciové indexy atakují all-time highs
Zejména toto uklidnění na evropském trhu s energiemi přispělo k tomu, že nyní můžeme najít evropské akciové indexy téměř na svých maximech. Na grafu níže můžeme vidět index Euro Stoxx 50, který je měřítkem rozvoje evropského akciového trhu a vlajkovou lodí eurozóny pro mezinárodní investory. Jedná se o nesmírně důležitý ukazatel (benchmarkový index) pro fondy investující v Evropě. Slouží také jako základ pro deriváty všeho druhu, od klasických termínovaných smluv až po ETF.
Euro Stoxx 50 je často porovnáván s indexem DAX, jelikož i evropskému indexu dominují německé akcie. Konkrétně 14 ze 30 akcií DAX je obsaženo i v indexu Euro Stoxx 50. Složení indexu Euro Stoxx 50 je každoročně revidováno a upravováno. Euro Stoxx 50 obsahuje 50 akcií společností, které mají nejvyšší tržní kapitalizaci v Eurozóně. Rozložení je však velmi nerovnoměrné. Vedle německých společností indexu dominují společnosti francouzské, holandské, španělské a italské.

Autor
O finanční trhy se zajímám od roku 2008. V té době jsem studoval vysokou školu ekonomického zaměření.
Nejvíce mě baví sledovat korelaci mezi jednotlivými ukazately a výpočty jednotlivých ukazatelů. Sleduji jednotlivé makroekonomické ukazatele.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.