Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomika » Výborná zpráva pro evropské akciové indexy - Zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 80 % a evropské akcie atakují all-time highs

Výborná zpráva pro evropské akciové indexy - Zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 80 % a evropské akcie atakují all-time highs

Výborná zpráva pro evropské akciové indexy - Zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 80 % a evropské akcie atakují all-time highs
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na hlavní důvod, proč evropské akciové indexy v současné době atakují all-time highs. Je samozřejmé, že faktorů je více, ale jde vidět, že panika z cen energií, která byla v Evropě před několika měsíci, se uklidňuje.

Naplněnost evropských zásobníků s plynem je 80 %

Plynové zásobníky napříč Evropou zůstávají i v druhé půlce ledna naplněné v průměru na 80 %. Evropě totiž hraje do karet teplé počasí. V Česku či Německu sice nasněžilo, na přelomu roku a v první půlce ledna už ale lámaly rekordy vysoké teploty. Jak můžete vidět na grafu níže, zásobníky plynu jsou naplněné v průměru na 80 %.

Naplněnost zásobníků plynem v EU
Zdroj: consilium.europa.eu

V absolutních číslech je na tom nejlépe Německo, které má dle odhadů v zásobnících 220 terawatthodin zemního plynu. Zásobníky má tak naplněné skoro na 90 %, podobně jako Rakousko. Francie má aktuálně v zásobách 100 terawatthodin plynu a zásobníky naplněné na 78 %. Česko má zásobníky naplněné na 80 %, celkem je v nich uloženo 37 terawatthodin plynu. 

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela říká, že tolik plynu jako dnes v polovině ledna v tuzemských zásobnících ještě nikdy nebylo.

V zásobnících v Česku je dvakrát víc plynu, než bylo loni touto dobou. Tomáš Prouza, šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu, doplňuje, že je to důležité i pro příští zimu, protože budeme muset doplňovat mnohem méně, než se původně plánovalo. To dává Evropě prostor dostat plyn z jiných zemí, protože ho nebude potřebovat tolik, jako kdyby byla tuhá zima a zásobníky byly na jaře úplně prázdné. Tuto zimu podle něho Evropa zvládne bez problémů.

Kromě mírné zimy hraje v této příznivé situaci roli také relativně úspěšné přeorientování Evropy na dodávky zemního plynu odjinud než z Ruska. Rychle také vzniká nová infrastruktura pro dodávky LNG. Například v Německu by mělo do konce letošního roku fungovat 6 terminálů na přijímání zkapalněného plynu. Aktuálně Evropská komise spolu s členskými státy připravuje mechanismus společných nákupů plynu pro celou Evropu.

I v Bruselu je cítit, že v této oblasti zavládl určitý klid. V druhé půlce loňského roku svolávalo české předsednictví jednu radu ministrů pro energetiku za druhou. V lednu převzalo vedení švédské předsednictví a zatím je v oblasti energetiky klid. Nejbližší rada ministrů zaměřená na energetiku je aktuálně v plánu na červen.

Závěr – Evropské akciové indexy atakují all-time highs

Zejména toto uklidnění na evropském trhu s energiemi přispělo k tomu, že nyní můžeme najít evropské akciové indexy téměř na svých maximech. Na grafu níže můžeme vidět index Euro Stoxx 50, který je měřítkem rozvoje evropského akciového trhu a vlajkovou lodí eurozóny pro mezinárodní investory. Jedná se o nesmírně důležitý ukazatel (benchmarkový index) pro fondy investující v Evropě. Slouží také jako základ pro deriváty všeho druhu, od klasických termínovaných smluv až po ETF.

Euro Stoxx 50
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Euro Stoxx 50 je často porovnáván s indexem DAX, jelikož i evropskému indexu dominují německé akcie. Konkrétně 14 ze 30 akcií DAX je obsaženo i v indexu Euro Stoxx 50. Složení indexu Euro Stoxx 50 je každoročně revidováno a upravováno. Euro Stoxx 50 obsahuje 50 akcií společností, které mají nejvyšší tržní kapitalizaci v Eurozóně. Rozložení je však velmi nerovnoměrné. Vedle německých společností indexu dominují společnosti francouzské, holandské, španělské a italské.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo