Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výborná zpráva pro evropské akciové indexy – Zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 80 % a evropské akcie atakují all-time highs

Publikováno
Výborná zpráva pro evropské akciové indexy – Zásobníky plynu jsou nyní naplněné na 80 % a evropské akcie atakují all-time highs
Zdroj: depositphotos.com

V dnešním článku se podíváme na hlavní důvod, proč evropské akciové indexy v současné době atakují all-time highs. Je samozřejmé, že faktorů je více, ale jde vidět, že panika z cen energií, která byla v Evropě před několika měsíci, se uklidňuje.

Naplněnost evropských zásobníků s plynem je 80 %

Plynové zásobníky v celé Evropě zůstávají i v druhé půlce ledna naplněné v průměru na 80 %. Evropě totiž hraje do karet teplé počasí. V Česku či Německu sice nasněžilo, na přelomu roku a v první půlce ledna už ale lámaly rekordy vysoké teploty. Jak můžete vidět na grafu níže, zásobníky plynu jsou naplněné v průměru na 80 %.

Zdroj: consilium.europa.eu
Naplněnost zásobníků plynem v EU

V absolutních číslech je na tom nejlépe Německo. To má dle odhadů v zásobnících 220 terawatthodin zemního plynu. Zásobníky má tak naplněné skoro na 90 %, podobně jako Rakousko. Francie má nyní v zásobách 100 terawatthodin plynu a zásobníky naplněné na 78 %. Česko má zásobníky naplněné na 80 %, celkem je v nich uloženo 37 terawatthodin plynu. 

Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela říká, že takové množství plynu jako dnes v polovině ledna v tuzemských zásobnících ještě nikdy nebylo.

I v Bruselu je cítit, že zavládl určitý klid. V druhé polovině roku 2022 svolávalo české předsednictví jednu radu ministrů pro energetiku za druhou. V lednu převzalo vedení švédské předsednictví a zatím je v oblasti energetiky klid. Nejbližší rada ministrů zaměřená na energetiku je aktuálně naplánovaná na červen.

Závěr – Evropské akciové indexy atakují all-time highs

Zejména toto uklidnění na evropském trhu s energiemi přispělo k tomu, že nyní můžeme najít evropské akciové indexy téměř na svých all-time highs. Na grafu níže můžeme vidět index Euro Stoxx 50, který je měřítkem rozvoje evropského akciového trhu a vlajkovou lodí eurozóny pro mezinárodní investory. Jedná se o nesmírně důležitý ukazatel (benchmarkový index) pro fondy investující víceméně Evropě. Slouží také jako základ pro deriváty všeho druhu, od základních termínovaných smluv až po ETF.

Euro Stoxx 50 je mnohokrát porovnáván s indexem DAX, jelikož i evropskému indexu dominují německé akcie. Konkrétně 14 ze 30 akcií DAX je obsaženo i v indexu Euro Stoxx 50. Kompozice indexu Euro Stoxx 50 je každoročně revidováno a upravováno. Euro Stoxx 50 obsahuje 50 akcií společností, které mají nejvyšší tržní kapitalizaci v EU. Rozložení není však rovnoměrné. Vedle německých společností indexu dominují firmy také z Francie, Nizozemska, Španělska a Itálie.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎