Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Nejzajímavější ETF fondy kopírující EURO STOXX 50 – Kolik zaplatíte za nákup? Jaký fond vybrat?

Publikováno
Nejzajímavější ETF fondy kopírující EURO STOXX 50 – Kolik zaplatíte za nákup? Jaký fond vybrat?
Zdroj: Depositphotos.com

Investoři, kteří chtějí snadno získat expozici vůči evropským akciím, mohou investovat do evropských ETF. Podle zprávy Eurostatu se počet obyvatel Evropské unie v lednu 2021 blížil 447 milionům. Pozoruhodnou změnou ve statistice oproti předchozímu roku bylo vyloučení Spojeného království v důsledku jeho vystoupení z EU v únoru 2020. Od roku 2019 představuje Evropská unie přibližně 18 % celosvětového hrubého domácího produktu (HDP) a je jednou z nejdůležitějších investičních destinací na světě. V Evropě sídlí stovky z největších světových společností, od francouzské Sanofi SA po německou Deutsche Bank.

EURO STOXX 50 ETF nabízejí jednoduchost a diverzifikaci bez mnoha poplatků, které jsou spojené například s nákupem podílových fondů. Nákupem jednotlivých akcií těchto ETF získávají investoři expozici vůči pěti desítkám různých společností sídlících v 8 největších ekonomikách kontinentální Evropy. Stejně jako všechny investice však i tato evropská ETF charakterizují plusy a minusy.

V tomto článku se podíváme na to, jak investovat do indexu EURO STOXX 50 pomocí ETF nebo na výhody a nevýhody této investiční strategie. Nezapomeneme zdůraznit ani kritéria, na která by se měl investor při výběru těchto ETF zaměřit a mnoho dalšího.

Obsah článku

Co jsou ETF fondy kopírující index EURO STOXX 50?

EURO STOXX 50 je index evropských blue chip akcií – akcií největších a nejlikvidnějších společností „Starého kontinentu“. S trochou nadsázky bychom ho mohli označit za evropský index Dow Jones Industrial Average (DJIA).

Index EURO STOXX 50 obsahuje 50 blue chips akcií z 8 zemí eurozóny. Investoři přitom mohou index obchodovat nejenom prostřednictvím burzovně obchodovaných fondů (ETF), ale také futures kontraktů a opcí.

Složky indexu EURO STOXX 50 jsou vybírány na základě řady kritérií a váženy podle tržní kapitalizace. Tím se tento index liší od DJIA, který je cenově vážený, a naopak se podobá benchmarku amerického akciového trhu indexu S&P 500. Složky indexu jsou také každoročně v září přezkoumávány, aby byla zajištěna optimální geografická a odvětvová diverzifikace.

Zdroj: stoxx.com
10 největších komponent indexu EURO STOXX 50 k 30. 9. 2021
10 největších komponent indexu EURO STOXX 50 k 30. 9. 2021

K poslednímu září 2021 tvořily 16,7 % indexu evropské technologické akcie, následovaly akcie společností ze segmentu průmyslového zboží a služeb (14,7 %). Desetinu váhy indexu pak představovaly akcie spotřebního zboží. Co se týče geografické diverzifikace – přibližně třetinu indexu tvořily francouzské akcie, třetinu německé akcie a 17,5 % indexu, hlavně díky akciím ASML, představovaly holandské akcie.

Fondy obchodované na burze (ETF) představují nejjednodušší způsob, jak investovat do indexu EURO STOXX 50. Na rozdíl od podílových fondů lze ETF kupovat a prodávat jako tradiční akcie, přičemž mají obvykle nižší poplatky za správu. Pokročilejší investoři mohou také zakoupit call nebo put opce na ETF za účelem spekulace nebo zajištění. Alternativně lze nakupovat na některé z evropských burz i futures. Nároky běžných investorů však bez problémů naplní právě burzovně obchodované fondy.

Výhody investování do ETF fondů kopírujících EURO STOXX 50

Přestože je Evropa považována za jeden z nejbezpečnějších ekonomických regionů na světě, hospodářská krize v roce 2009 ukázala, že umí být stále velmi riziková. A zatímco východní Evropa může mít růstový potenciál, jen velmi málo investorů by nakupovalo západoevropské akcie kvůli jejich růstovým vyhlídkám. Navzdory těmto pochybám hraje investování do evropských akcií klíčovou roli v portfoliu řady investorů. Proč?

  • Známost: V Evropě sídlí některé z nejznámějších společností na světě, navíc se jedná o poměrně blízké trhy. To činí investování do těchto společností pro mnoho českých investorů mnohem přitažlivější.
  • Diverzifikace: Evropa je ekonomicky velmi rozmanitý region, což činí z evropských ETF ideální doplněk pro investory, kteří mají zainvestovanou velkou část portfolia do amerických akcií.
  • Nízká rizikovost: Kromě vzácných krizových období je Evropa obecně považována za region s nízkým rizikem ve srovnání s rozvíjejícími se trhy v Latinské Americe nebo Asii. Evropské akcie výrazně korelují s americkými akciemi, i v tomto porovnání je však volatilita evropských akcií nižší.
  • Obchodují se stejně snadno jako akcie: Pro ETF obecně platí, že je charakterizuje likvidita akcií jednotlivých společností. S těmito cennými papíry je pojí i další společné charakteristiky – lze je obchodovat s využitím finanční páky, nebo je obchodovat „na krátko“ – shortovat.
Poznámka

Nevýhody investování do ETF fondů kopírujících EURO STOXX 50

Stejně jako u všech investic je i při investování do aktiv, jako jsou evropské ETF, zásadní řízení rizik. Jedním z hlavních problémů je měnové riziko. Měny na devizovém trhu neustále kolísají. Měnové riziko je vystavení se tomuto neustále se měnícímu měnovému prostředí, které vytváří buď neočekávané zisky, nebo ztráty. Proti tomuto riziku se lze bránit měnovým zajištěním, s investicemi do EURO STOXX 50 ETF se však pojí i další nevýhody.

  • Provázanost trhů: Struktura Evropské unie způsobuje, že jsou její členové na sobě navzájem velmi závislí, což v případě krize v jedné zemi vytváří riziko přesunu krize do celé oblasti.
  • Pomalý růst: Mnoho zemí západní Evropy čelí vyhlídkám na pomalejší růst, což je činí méně přitažlivé pro investory vyhledávající atraktivní růstové příležitosti.
  • Nedokonalá diverzifikace: Ačkoliv nákupem jediné akcie tohoto ETF nakoupíte podíly hned v 50 společnostech, neznamená to, že dosáhnete dokonalé diverzifikace. Dvě třetiny indexu tvoří francouzské a německé společnosti, 40 % indexu se koncentruje do pouhých 3 odvětví a 10 největších komponent indexu představuje rovněž 40 % celé váhy tohoto evropského benchmarku. Vzhledem k tomu, že ho tvoří blue chip akcie, chybí v něm také zastoupení small-caps akcií.
  • Průměrný dividendový výnos: Dividendový výnos EURO STOXX 50 ETF se pohybuje okolo 2 % ročně, je tedy vyšší než v případě indexu S&P 500, stále to však není hodnota, ze které byste se měli posadit na zadek. Po řadu let tak dividendový výnos těchto ETF nedosáhne ani úrovně inflace.
Poznámka

Máte zájem investovat na britském akciovém trhu? Nejzajímavější ETF fondy kopírující FTSE 100.

Na jaká kritéria byste se měli při výběru těchto ETF zaměřit?

Ke konci října 2021 bylo k dispozici hned 19 ETF kopírujících svým složením index EURO STOXX 50. Některé z nich spravují pouhé desítky milionů, jiné miliardy eur. Vzhledem k tomu, že sledují stejný index, jejich složení je totožné. Jak si z velkého počtu ETF však vybrat nejvhodnější pro vaši investiční strategii? Zaměřte se na tato kritéria:

  1. Dostupnost: Téměř každý broker bude nabízet nějakou alternativu z níže zvolených ETF. Vy byste z pochopitelných důvodů měli volit fond, který je dostupný na vaší obchodní platformě. Vzhledem k minimálním rozdílům ve výkonnosti a nákladovosti jednotlivých ETF by byl nesmysl si otevírat účet u nového brokera, pouze kvůli tomu, abyste u něj mohli koupit EURO STOXX 50 ETF, které jste si vysnili.
  2. 2. Likvidita: Nabízí-li váš broker více alternativ, pak byste měli dávat přednost likvidnějšímu burzovně obchodovanému fondu – ETF s většími objemy obchodování. Akcie likvidního ETF snadněji prodáte ve chvíli, kdy by tomu bylo třeba – například v době náhlého propadu evropského akciového trhu (ačkoliv prodávat v době propadu bývá jednou z nejčastějších investičních chyb). Likvidnější aktiva se rovněž obchodují s nižším spreadem – menším rozdílem mezi prodejní a nákupní cenou.
  3. Nákladovost: Tzv. expense ratio – roční nákladovost jednotlivých EURO STOXX 50 ETF se pohybuje v intervalu od 0,05 % do 0,2 %. Zanedbatelný poplatek tak nemusí primárně rozhodovat o volbě vašeho ETF. Podstatný rozdíl v nákladovosti investice do těchto burzovně obchodovaných fondů však může představovat poplatek, který budete muset zaplatit za realizaci nákupu na brokerské platformě.
  4. Akumulační vs. distribuční ETF: Chcete se vyhnout danění dividendy? Pak byste měli volit akumulační ETF, které dividendy automaticky reinvestuje do nákupu dalších akcií. Očekáváte od investice do EURO STOXX 50 ETF alespoň skromný pasivní příjem? Pak byste měli dát přednost distribučnímu ETF.
  5. Velikost: Pokud máte stále po zvážení výše zmíněného na výběr z více ETF, nezbývá než se podívat na objem aktiv spravovaných těmito fondy. Vždy byste měli dát přednost tomu většímu, pokud jsou všechna ostatní kritéria srovnatelná.

4 nejlepší EURO STOXX 50 ETF dostupné v ČR

A) iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF (Dis)

Fond iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF (ISIN: DE0005933956) je největší a nejstarší ETF kopírující index EURO STOXX 50, které bylo založeno 27. prosince 2000. Investoři do tohoto fondu investovali už více než 6 miliard eur. Dividendy fondu jsou vypláceny investorům na roční bázi.

Jako největší z těchto ETF je rovněž nejdostupnější – k dispozici na většině brokerských platforem. Celkový nákladový poměr činí 0,10 % ročně. Fond kopíruje výkonnost podkladového indexu nákupem všech složek indexu (plná replikace). ETF iShares EURO STOXX 50 UCITS sídlí v Německu – řídí se daňovými zákony našeho západního souseda.

Zdroj: justetf.com
Stručná charakteristika iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF (data k 5. 11. 2021)
Stručná charakteristika iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF (data k 5. 11. 2021)

B) Xtrackers EURO STOXX 50 UCITS ETF (Acc)

Xtrackers EURO STOXX 50 UCITS ETF (ISIN: LU0380865021) dividendy reinvestuje (akumuluje). Fond založený v srpnu 2008 je jedním z největších a poplatkově nejvýhodnějších EURO STOXX 500 ETF. Fond opět kopíruje výkonnost podkladového indexu nákupem všech složek indexu.

Xtrackers EURO STOXX 50 UCITS ETF spravuje aktiva ve výši 4,542 mld. euro a jeho nákladovost činí pouhých 0,09 % ročně. Nakupovat ho můžete například na platformě Fio e-Broker nebo Lynx broker a daňový domicil tohoto fondu je Lucembursko.

Zdroj: justetf.com
Stručná charakteristika Xtrackers EURO STOXX 50 UCITS ETF (data k 5. 11. 2021)
Stručná charakteristika Xtrackers EURO STOXX 50 UCITS ETF (data k 5. 11. 2021)

C) iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF EUR (Acc)

Fond iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF (Acc) (ISIN: IE00B53L3W79) investuje opět do 50 nejvýznamnějších evropských akcií, přičemž dividendy akumuluje.

Celkový nákladový poměr ETF činí 0,10 % ročně. Fond podkladový index plně replikuje – nakupuje všechny jeho složky. IShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF (Acc) rovněž patří k největším fondům ve své kategorii se spravovanými aktivy ve výši 4,26 mld. euro. ETF vzniklo v roce 2010 a sídlí v Irsku.

Zdroj: justetf.com
Stručná charakteristika iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF EUR (Acc) (data k 5. 11. 2021)
Stručná charakteristika iShares Core EURO STOXX 50 UCITS ETF EUR (Acc) (data k 5. 11. 2021)

D) Amundi EURO STOXX 50 UCITS ETF (Acc)

Amundi EURO STOXX 50 UCITS ETF (ISIN: LU1681047236) je nejmenším burzovně obchodovaným fondem v našem výčtu, když spravuje něco málo přes 2 miliardy euro. Jeho nákladovost je rovněž o něco vyšší než u konkurenčních fondů – 0,15 %. Nejedná se však o nic, nad čím byste měli zvedat obočí.

Amundi EURO STOXX 50 UCITS ETF podobně jako ostatní index plně replikuje. Založen byl v únoru 2018 a sídlí v Lucembursku. Jeho výhodou je, že ho lze nakupovat bez poplatku na platformě XTB.

Zdroj: justetf.com
Stručná charakteristika Amundi EURO STOXX 50 UCITS ETF (data k 5. 11. 2021)
Stručná charakteristika Amundi EURO STOXX 50 UCITS ETF (data k 5. 11. 2021)

Jak vybrat ETF na konkrétní platformě?

Zdroj: degiro.com
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro
Vyhledání konkrétního ETF na platformě Degiro

Jakýkoliv cenný papír je označený unikátním alfanumerickým kódem – ISINem, po jehož zadání do vyhledávacího okna ho lze nalézt na dané obchodní platformě a nejinak tomu je i v případě brokera Degiro. Výsledek vyhledávání z této platformy můžete vidět na obrázku vpravo.

Nenechte se překvapit, že se před vámi po zadání ISINu objevilo vícero výsledků. Pokaždé se jedná o totéž ETF. Můžete ho však obchodovat hned na čtyřech burzách (první 3písmený kód pod názvem ETF) a vy si můžete sami zvolit, na které burze budete toto ETF obchodovat. Broker například může mít stanovené pro jednotlivé burzy různé poplatky za nákup cenného papíru.

EURO STOXX 50 ETF jsou obchodovaná výhradně v eurech, budete-li však investovat do jiných burzovně obchodovaných fondů, jako jsou S&P 500 ETF nebo FTSE 100 ETF, můžete se setkat s rozdíly v měně tohoto fondu (reprezentováno 3 šedými písmeny na konci pod názvem ETF).

Poznámka

Věděli jste že: Globální diverzifikace lze dosáhnout investicí prostřednictvím MSCI World index ETF?

Srovnání poplatků za nákup jednotlivých EURO STOXX 50 UCITS ETF

Co se týče šíře nabízených instrumentů, vítězí platformy Fio e-Broker a Lynx Broker, které splňují nároky i velmi náročných investorů. Prostřednictvím těchto dvou brokerů se však vyplatí investovat pouze vysoké jednorázové částky, neboť nákupy cenných papírů, EURO STOXX 500 ETF nevyjímaje, zatěžují poměrně vysokými poplatky.

Vezmeme-li za příklad Lynx pak při jednorázové investici 1 000 dolarů bude představovat poplatek za nákup 0,6 %, nad čímž je ještě možné přimhouřit oči.

Při nižších pravidelných částkách se však nákupy u Lynx, tím spíše u Fio banky, výrazně prodraží.

Pravidelné investice do těchto evropských ETF však není problém realizovat také na platformách Degiro a XTB. Obě nabízejí zdarma (Degiro pouze 1x měsíčně) nákup největšího iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF. XTB vám pak rovněž zdarma zprostředkuje nákup Amundi EURO STOXX 50 UCITS ETF. Záleží tak na vaší investiční strategii, pokud však hodláte do akcií těchto burzovně obchodovaných fondů pravidelně investovat, je třeba na to myslet už při výběru platformy.

Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů
Srovnání výše poplatků při nákupu ETF prostřednictvím jednotlivých brokerů

Brokeři, u nichž je možné nakupovat EURO STOXX 50 ETF:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

ETF není problém nakupovat i automaticky na platformě Portu

Chcete-li ztrácet investováním minimu času, můžete využít investiční platformu Portu. Platforma založená investiční skupinou Wood & Company nabízí investorům automatické investice do burzovně obchodovatelných fondů.

Jak na to? Založíte si u Portu obchodní účet, v průběhu zakládání obchodního účtu vyplníte dotazník a Portu vám na základě vašich odpovědí připraví strategii – portfolio složené z ETF na míru. To jste ale vlastně nechtěli. Portu však umožňuje také sestavení vlastního portfolia, které může být například jediný fond, v tomto konkrétním případě iShares EURO STOXX 50 UCITS ETF. Vy si posléze zřídíte trvalý příkaz, kterým budete posílat na platformu automaticky peníze a zbytek za vás už vyřeší investiční platforma.

Tato služba není zdarma, poplatek účtovaný platformou však může řadě investorů za časovou úsporu stát. Máte-li investiční horizont delší než 15 let, platforma si strhne ročně 0,53 % z celkově zainvestované částky. Poplatek nelze zanedbat, pokud ho však porovnáte s poplatky při investování do podílových fondů, stále se jedná o velmi atraktivní alternativu.

Poznámka

Pokud vás možnost investování prostřednictvím Portu zaujala, mnohem více se dozvíte v této komplexní recenzi.

Uvažovat můžete i o dalších investičních platformách, jako jsou Indigo a Fondee, mají však své limity. Především vám nedovolí si vybrat konkrétní ETF. Sestaví vám investiční portfolio dle vašich investičních cílů a tolerance riziku. Jeho součástí může být i některé z EURO STOXX 50 ETF, bude ovšem pouze jedno z mnoha.

Slovo závěrem

Evropa představuje významnou část kapitalizace světového akciového trhu, což z jejích trhů činí pro investory důležitou destinaci.

Investoři mohou kromě nákupu jednotlivých evropských akcií také volit některá z EURO STOXX 50 ETF, která mohou nabídnout okamžitou diverzifikaci napříč 50 nejvýznamnějšími evropskými akciemi.

Investoři by samozřejmě měli před nákupem těchto investic myslet na rizika s nimi spojená. Bezpochyby však mohou zvážit nákup některého z těchto ETF jako součásti diverzifikovaného portfolia, aby zmírnili veškeré regionální rizikové faktory a maximalizovali dlouhodobé výnosy očištěné o riziko.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎