Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Třetina obyvatel El Salvadoru používá kryptoměnovou peněženku Chivo!

Publikováno
Třetina obyvatel El Salvadoru používá kryptoměnovou peněženku Chivo!
Zdroj: theguardian.com

Ustanovení bitcoinu zákonným platidlem v El Salvadoru byl naprosto nevídaný a velmi kontroverzní krok. Zatímco většina světa kryptoměny spíše svazuje, tato země Latinské Ameriky se rozhodla jít naprosto opačnou cestou.

Směr je to jistě kontroverzní a každý má na situaci úplně jiný názor. Jedni jsou rádi, zatímco jiní něco takového silně odmítají.

Nejdůležitější je ale to, co si myslí samotní Salvadorci – ti nám začínají ukazovat, že to možná tak špatný nápad nebyl, neboť třetina z nich už kryptoměnu používá. Už přes 2 miliony obyvatel si stáhlo aplikaci Chivo!

Horší začátek, úspěšné pokračování

Hned v prvních dnech platnosti zákona se začaly objevovat problémy. Kryptoměnová peněženka Chivo nebyla stabilní a v zemi se odehrávaly protesty. Několik dní zpět byl dokonce vypálený bitcoinový automat.

Neshody byly také ve věci samotného zákona. Hlavním problémem bylo nucení obchodníku k tomu, že musí bitcoin přijímat. Proběhlo několik prohlášení, ale zákon zůstal v tomto ohledu bez úpravy. Tento bod je naštěstí podmíněn schopností podnikatele zajistit potřebnou infrastrukturu. Nejmenší podnikatelé jsou tedy z nařízení vyjmuti.

I přes všechny tyto události ale uživatelská základna Bitcoinu v El Salvadoru roste. Čísla jsou to skutečně dechberoucí – v podstatě třetina země si za poslední tři týdny stáhla a začala využívat Chivo peněženku. Je otázkou, jak velká část lidí u ní zůstane, neboť jedním z lákadel bylo pár desítek dolarů od vlády za její stažení a založení. Nic to ale nemění na faktu, že adopce je v plném proudu.

Dle vyjádření prezidenta má Chivo více uživatelů než jakákoliv banka v El Salvadoru.

Dokonce i vláda El Salvadoru naskočila na vlnu kryptoměn. Nelenila a do své pokladnice průběžně nakupovala jednotky po stovkách. V posledním propadu jich stát přikoupil dalších 150. Momentálně vlastní 700 jednotek.

Chudé státy budou první

Je zajímavé vidět, jak se postupně rozplétá uzel kryptoměnové adopce.

Na první pohled by se zdálo, že adopce bude probíhat především v rozvinutých státech s infrastrukturou, s obecně bohatší společností apod. Opak je však pravdou.

Největší boom zažívají kryptoměny v oblastech se sociálními a ekonomickými problémy. Při hlubším zamyšlení začne skládačka zapadat. Jestliže je inflace na vaší domácí měně 40 % ročně, volatilita bitcoinu vás nijak nerozhodí – ještě když je spojena s obecně extrémně rychle rostoucí cenou a zhodnocením (samozřejmě na delším horizontu). Potřebujete utéct ze země? Přenést seed je jistě lehčí než zlaté šperky. Nechcete, aby někdo sledoval vaše transakce? Odpověď už znáte.

Ukazují to i data. V tabulce od společnosti Chainalysis to můžeme vidět jasně.

Zdroj: chainalysis.com
Adopce kryptoměn v jednotlivých zemích
Adopce kryptoměn v jednotlivých zemích
Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.