Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tradiční přístup k diverzifikaci investic selhává! Čemu byste měli dát přednost?

Publikováno
Tradiční přístup k diverzifikaci investic selhává! Čemu byste měli dát přednost?
Zdroj: depositphotos.com

Nové výzvy v oblasti investic vyžadují inovativní přístup, který překonává tradiční přístup ke správě, jak nám ukázala nedávná historie. Jednou z dlouhodobě známých strategií je portfolio 60/40, které se skládá z 60 % akcií a 40 % dluhopisů. Tomu však už pravděpodobně pomalu odzvonilo. 

Přestože tato strategie působí jako bezpečná volba pro vyvážení investičního rizika, ukazuje se, že není samospasná. Investoři držící se tohoto pravidla mohou nejen přicházet o značné zisky, ale také je diverzifikace portfolia touto cestou neochrání před ztrátami vždy.

Při pohledu na vývoj amerických akcií a dluhopisů snadno objevíme dva problémy. Dluhopisy přináší dlouhodobě nižší výnos, což samozřejmě není žádná novinka. V letech 2020 a 2022, tedy obdobích, která negativně ovlivnil covid-19, navíc klesla hodnota obou trhů. Tedy i dluhopisového, který má v portfoliu 60/40 před propady chránit. Diverzifikace 60/40 tedy neplnila svou ochrannou funkci.

Zdroj: ycharts.com
Vývoj hodnoty akciového (fialová) a dluhopisového (oranžová) portfolia v čase
Vývoj hodnoty akciového (fialová) a dluhopisového (oranžová) portfolia v čase

Funkce dluhopisů a akcií v diverzifikovaném portfoliu

Dluhopisy jsou samozřejmě vhodné pro generování pasivních příjmů. Mají nižší očekávanou návratnost (dlouhodobě 2,6 %), ale také nižší riziko. Akcie jsou na druhé straně spojeny s vyšším rizikem, což vede k větším výnosům (dlouhodobě 8,5 %).

Jednoduchý výpočet ilustruje tuto nerovnováhu: investujete-li milion dolarů do amerických akcií a počkáte dvacet let, můžete očekávat 5,1 milionu dolarů – 4,1 milionu dolarů. Investice do dluhopisů by přinesla pouze 670 tisíc dolarů zisku. Portfolio 60/40 sice generuje zisk, ale v porovnání s portfoliem zaměřeným výhradně na akcie by byl jeho výnos o ohromujících 1,32 milionu dolarů nižší!

Portfolio 60/40 tedy přináší dlouhodobě mnohem nižší výnos, ale díky zastoupení dluhopisů je schopné generovat stabilní příjem a nese nižší riziko, než investice do samotných akcií. Stojí vám to však za to? Jaké jsou vaše dlouhodobé investiční cíle? 

Alternativní cesta

Existuje také alternativa, která může nabídnout zajímavější návratnost. Uzavřené investiční fondy (CEF) představují modernější přístup k dosažení stabilního příjmu. Mezi hlavní výhody uzavřených fondů patří:

  • Stabilní příjem: Mnoho CEF se zaměřuje na generování příjmu prostřednictvím výplaty dividend. To umožňuje investorům získávat pravidelný příjem z investic.
  • Diverzifikace portfolia: CEF často investují do široké škály aktiv, včetně akcií, dluhopisů a jiných finančních nástrojů. To umožňuje investorům snadno dosáhnout diverzifikace portfolia.
  • Profesionální správa: CEF jsou obvykle spravovány profesionály s hlubokým znalostním základem v investičním odvětví. Investoři tak mohou využívat odborného dohledu při správě svých investic.
  • Obchodovatelnost na burze: CEF jsou obchodovatelné na burze, což znamená, že investoři mohou nakupovat a prodávat své podíly podobně jako akcie. To přináší flexibilitu a likviditu.
  • Diskontovaná cena: Některé CEF se mohou obchodovat s cenou nižší než čistá hodnota jmění (NAV). Pokud je fond právě dostupný se slevou, může to představovat příležitost pro investory nakoupit kvalitní aktiva za nižší cenu.
  • Vysoké výnosy: Mnohé CEF nabízejí výnosy vyšší než je tržní průměr.
Je čas zapomenout na portfolio 60/40?

Na tuto otázku není tak jednoduché odpovědět. Diverzifikace 60/40 je podle řady odborníků stále solidním výchozím bodem pro budování portfolia. Pro jiné už jde o překonaný koncept, který například uzavřené fondy předčí v mnoha ohledech.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
2
10

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎