Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technická a fundamentální analýza akcií ČEZ – březen 2020

Technická a fundamentální analýza akcií ČEZ – březen 2020
Zdroj: Depositphotos.com

V rámci dnešní analýzy se zaměříme na jednu z největších českých akciových společností – ČEZ. Kromě technické analýzy se podíváme i na fundament, který má tato společnost docela uspokojivý. ČEZ je sice obrovský moloch, kdy ještě ke všemu 70 % akcií vlastní stát, ale v obecné rovině se této energetické firmě dlouhodobě daří.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Firma, kterou většinově vlastní stát, nemusí být automaticky špatná

Velkým zastáncům volného trhu může vadit, že má v ČEZu poslední slovo Ministerstvo financí, které vykonává akcionářská práva. Je bez debat, že se firma může stát obětí nějakého politikaření, ale zas na druhou stranu, když by došlo k nejhoršímu, stát jen tak nenechá ČEZ krachnout. Vše má jednoduše dvě strany mince.

Konzervativnější investoři naopak jistě ocení, že jejich investici jistí český stát, takže o ni tak snadno nepřijdou. Sice byste měli v nejhorším dostat i tak svoje peníze zpět, ale když přijde hluboká krize, nemáte žádnou jistotu.

Kromě toho může mít člověk jakousi důvěru, že energetické společnosti mají velmi slibnou budoucnost. Vlastně se jedná o odvětví, které může expandovat i v krizových obdobích. Energie je totiž pro průmysl a domácnosti naprosto nezbytná komodita.

Fundamentální analýza (účetní období z roku 2019)

Podívejme se nyní na stručnou fundamentální analýzu, kdy nejprve uvedu, co bude nejvíce zajímat investory dividendových akcií. Můžeme objektivně konstatovat, že společnost měla dlouhodobě tendenci vyplácet čím dál nižší dividendy. Od roku 2009 dividenda postupně klesala.

CEZ-vyplata-dividen-2006-2019
Výše dividend akcií ČEZ od roku 2006. Zdroj: CEZ.cz

Zvrat nastal v roce 2019, kdy dividenda stoupla na 34 CZK, což je markantní nárůst z předešlých 24 CZK a předpokládá se, že za rok 2020 se bude též pohybovat spíše nad 30 CZK. Na reálnou výši dividend si ale budou muset všichni ještě několik měsíců počkat.

Co se týče dalších hospodářských ukazatelů, tak dle výroční zprávy činí provozní výnosy za rok 2019 přibližně 206 miliard CZK. Předchozí rok byl slabší, pouze cca 185 miliard CZK. Roky 2015-2017 byly v tomto ohledu obdobné jako rok 2019. EBITDA dělá cca 60 miliard CZK a čistý zisk 14,5 miliard korun. Uvedené ukazatele jsou zase znatelně vyšší oproti roku 2018.

Čistý zisk na akcii (EPS) je téměř 27 CZK a ukazatel poměru tržní ceny a výnosu (P/E)19 bodů. Ukazatel P/E je tedy vyšší, jak mnohými tolerovaná hodnota 15 bodů. Nicméně některé zdroje uvádí jako přípustnou hodnotu i 17 a více bodů. Co se týče rentability vlastního kapitálu (ROE), ta je 5,92 %. Zase v obecné rovině se uvádí, že ROE by neměla být nižší, než je výnosnost státních dluhopisů. Respektive nesmí být nižší, jak úroveň bezrizikové úrokové míry na daném trhu, což je splněno.

Technická analýza

Nyní se podíváme na technickou analýzou, kde bych řekl, že na první pohled vypadá týdenní graf příznivě. Abych ale nepředbíhal, je třeba si alespoň shrnout pár předchozích let. Roky 2017 a 2018 byly pro akcie společnosti velmi slibným obdobím, ale v druhé polovině roku 2018 trh začal konsolidovat. To je v očích obyčejného investora stagnace.

CEZ analýza
Týdenní graf akcií společnosti ČEZ. Zdroj: Lynxbroker.cz

Avšak v očích analytika se na trhu vytvářela nová střednědobá rovnováha v podobě symetrického trianglu, což je vzhledem k předchozí expanzi býčí vývoj. Respektive technicky vzato mělo pak následovat pokračování v cenovém růstu. Nicméně průraz se odehrál na opačnou stranu. Kurz posléze sice pozitivně zareagoval u S/R levelu 515 CZK, ale stejně se akorát jednalo o otestování zakresleného rezistenčního pásma a spodní stěny trojúhelníka.

Po otestování šla cena spíše střídmě dolů ve vymezeném klesajícím kanále. Pak “se objevil” Covid a cena během pár týdnů spadla pod 350 CZK. Následně přišlo relativně rychle oživování trhu, ale po otestování S/R levelu 500 CZK trh přepadla první větší korekce, která trvala od června až do konce října.

Z říjného price action vyplývá, že prodejní tlak ztratil sílu, což byla šance pro nakupující, kteří ji využili. Podstatná část následujících týdenních svíček má impulsní charakter, což je samozřejmě býčího významu. Mám pouze výtku k tomu, že objemy obchodů byly v druhé polovině roku 2020 slabší.

Leč při dosažení zakresleného rezistenčního pásma (spodní hranice cca 540 CZK) přišlo nepěkné zamítnutí v podobě svíce Shooting star, která má typicky medvědí pozadí. Trh je tedy od té doby v korekci a v těchto chvílích má rozpoznatelnou býčí strukturu – klesající klín. Nakupující kromě toho využívají ve svůj prospěch i S/R level 515 CZK, takže v dohledné době je racionální očekávat druhý pokus o průraz vyznačeného rezistenčního pásma. Jinak klesající klín je možné identifikovat i na indikátoru RSI, což nám zvyšuje šance na příznivý cenový průběh.

Závěrem

Osobně mi přijdou akcie ČEZ jako jistá forma konzervativnější investice, protože je to v podstatě kvazi-státní firma, která relativně prosperuje. A jakmile se začnou stavět další jaderné bloky, lze do budoucna očekávat, že prosperovat jen tak nepřestane. Nicméně, jak jsem říkal v textu výše, vše má dvě strany mince, na což je potřeba myslet.

Velké plus těchto akcií, což jen upevňuje jejich konzervativnější pojetí, je vyplácená dividenda, jejíž výnos dosáhl cca 6,8 % vzhledem k ceně těchto akcií z konce roku 2019.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.