Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3+1 zajímavé energetické akcie nejen pro rok 2021

3+1 zajímavé energetické akcie nejen pro rok 2021
Zdroj: depositphotos.com

Krizový rok 2020 nebyl pro energetiku, ani pro akcie energetických společností, příznivý. Dařilo se technologickým akciím, ale průmysl a reálná ekonomika přinejlepším stagnovaly.

Energetický průmysl je ale typickým cyklickým odvětvím – jeho výkon je silně svázaný s vývojem ekonomiky jako celku. Pokud bychom viděli výhled ekonomiky do dalšího roku příznivě, tak co se týče energetických titulů, čas ke koupi může být právě nyní.

Na které akcie energetických společností se dnes podíváme?

1. Chevron – nejlepší volba ve své kategorii

Logo společnosti Chevron

Pravděpodobně nejlepší akcií energetické společnosti (pokud se budeme bavit o akciovém trhu Spojených států Amerických) by byl Chevron.

Jedná se o dividendového aristokrata, který nepřetržitě zvyšuje dividendu již 32 po sobě jdoucích let.

Co se týče ceny těchto akcií, jarní propad na akciovém trhu na jaře letošního roku vytvořil nebývalou příležitost k nákupu. Cena klesla téměř na polovinu své předkrizové hodnoty. Nyní cena akcií pomalu stoupá, stále je ale zhruba o 25 % podhodnocená oproti ceně obchodované v roce 2019 – viz graf níže.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Silnou stránkou společnosti je rozumné finanční hospodaření – ve srovnání s konkurencí má Chevron nejnižší celkový dlouhodobý dluh a rovněž má nejpříznivější poměr vlastního kapitálu k cizímu (debt to equity ratio) – aktuálně cca 0,264.

Hromadění dluhu bylo příčinou úpadku mnoha společností, které se zabývaly těžbou ropy a zemního plynu. Nízký dluh naproti tomu umožňuje Chevronu flexibilně využívat možných příležitostí na náročném trhu – jako například nedávno při akvizici společnosti Noble Energy.

Příjmy Chevronu samozřejmě závisí hlavně na ceně ropy. Cena severoamerické ropy momentálně lehce přesahuje 50 $ za barel, což je pro Chevron příznivé – vzhledem k nízké nákladovosti dokáže být Chevron ziskový ale i při ceně zhruba 40 $ za barel. Na rozdíl ovšem od některých konkurentů, kteří pro dosažení zisku potřebují i o desítky dolarů vyšší cenu, která byla obvyklá před současnou krizí.

2. Clearway Energy – budoucí dividendový aristokrat?

Logo společnosti ClearWay Energy

Pokud máte v plánu investovat do obnovitelných zdrojů, volbou může být Clearway Energy. Podstatné je, že i obnovitelné zdroje energie dokáží jmenované firmě generovat hezký zisk.

Dokonce i minulý rok se firmě dařilo. Díky investicím zaměřeným na dlouhodobý růst firma zvýšila svou volnou finanční hotovost o více než 20 %. I díky tomu tak firma například předpokládá, že v roce 2021 by mohla postupně zvýšit svoji dividendu z nynějších 5 % na 8 % (kterou vyplácí od roku 2016).

Je mnoho důvodů, proč by se to firmě mohlo povést. Například v třetím čtvrtletí minulého roku firma dokázala uzavřít množství kontraktů v hodnotě až 450 milionů dolarů. Výnosy z těchto investic by se měly objevovat až v průběhu tohoto roku, případně ještě později.

Neustálým navyšováním dividendy se tak Clearway snaží svým investorům nabízet dlouhodobě výnosnou investici, která by nabízela jednu z nejlepších výnosností na trhu. I vzhledem k tomu, že nástup obnovitelné energie nás v budoucnu ještě čeká, investice do Clearway jsou Buy & Hold. O výhodách pasivního investování se můžete dočíst v našem samostatném článku.

3. Total – sázka na jistotu

Logo společnosti TotalEnergetický sektor se momentálně nachází ve stavu významných změn a existuje příliš mnoho možností budoucího vývoje. I když se předpokládá růstový trend díky trhu elektromobilů, nikdo ve skutečnosti neví, jak přesně bude energetický sektor vypadat za několik let. Proto může být rozumnou strategií investovat do společnosti, jejíž podnikání v energetice je dostatečně diverzifikováno a připraveno na všechny možnosti.

Francouzská firma Total se nyní zabývá hlavně zpracováním ropy a zemního plynu, přesto ale v poslední době firma uskutečnila několik akvizic společností, které se zabývají obnovitelnými zdroji.

To je v souladu s dlouhodobými plány společnosti, která se snaží postupně navyšovat svůj podíl na rostoucím trhu s obnovitelnými zdroji, ale pořád se zabývat hlavně ropou a plynem, které jsou v některých odvětvích zkrátka nenahraditelné.

K atraktivitě akcie rovněž napomáhá výnosnost 7 % ročně a skutečnost, že se stále obchoduje zhruba o třetinu levněji než v roce 2019. Investice do Totalu tak může být další dlouhodobou investicí, která neztratí svoji hodnotu ať už bude budoucnost na trhu s energiemi takřka jakákoliv.

4. ČEZ

ceske akcie cezPro nás jako Čechy jsou velmi zajímavé akcie ČEZ, které rovněž vyplácejí dividendu, můžete do nich investovat v korunách a bez poplatků. Více se můžete dozvědět v samostatném článku pod odkazem výše.

Výhodou je, že se i tato společnost aktivně zajímá o možnosti diverzifikace, alternativní obnovitelné energie a jakožto částečně státní podnik zde není velké riziko náhlého krachu.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jaký je váš názor na uvedené tituly? Napište nám jej do komentáře a připojte se do diskuze.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.