Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stratégové Citygroup preferují evropské akcie – Proč se investoři odvrací k USA zády?

Publikováno
Stratégové Citygroup preferují evropské akcie – Proč se investoři odvrací k USA zády?
Zdroj: Depositphotos.com

Začátek roku 2023 odstartoval pod taktovkou ekonomického oživení, které přivedlo na akciové trhy vlnu nadšení, až euforie, čehož využívají nejen samotné akciové tituly, ale také jednotlivé trhy.

Ještě než jsme byli svědky růstu cen akciových titulů v USA, dostala se situace v Evropě do zajímavé rétoriky, kterou jsme za poslední rok neměli možnost téměř vůbec pozorovat. Evropské akcie jsou totiž výkonnější, levnější a v predikcích ziskovější, než akcie z USA. V tomto článku se podíváme na to, co si o této situaci myslí stratégové ze Citygroup. Pojďme na to.

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
DAX 40 / DAX
Načítání
Načítání
Načítání

Hlavním důvodem, proč se evropské akcie v současnosti těší většímu zájmu, než akcie z USA je, očekávání ziskovosti v Q4 a v celém roce 2022. Mnoho akciových společností z USA v loňských kvartálních hospodářských výsledcích totiž vykázalo vyšší prodeje, ze kterých ovšem nebyly schopny vygenerovat zisk. Naproti tomu evropské akcie tento trend nevykazují a s pomalu otevírajícím se Čínským trhem jsou naopak očekávány vyšší tržby i zisky.

Evropské akcie jsou výrazně levnější než americké akcie.

Omezené výnosy z amerických akcií nutí investory obrátit pozornost právě na evropské tituly, které jsou výrazně levnější. Tento odliv zaznamenaly především velké americké společnosti, jejichž akcie jsou drahé a vykazují snižující se zisk na akcii EPS.

Zdroj: seekingalpha.com
Klesající EPS v roce 2022 u společnosti Alphabet - Google
Klesající EPS v roce 2022 u společnosti Alphabet – Google

Dále analytici ze Citygroup předpokládají recesi v USA, která má být silnější v první polovině roku a slabší v jeho druhé polovině. Stratégové také očekávají, že se globální zisky letos sníží o 5 až 10 %, a že v USA porostou úrokové sazby výrazně ještě v první polovině roku. Predikce růstu indexu S&P 500 činí 5 % s cílovou hodnotou na konci roku 2023 okolo 4.000 bodů.

Výrazný spread mezi S&P500 a DAX40

Rozdíl v současné popularitě mezi evropskými a americkými akciemi lze pozorovat také na cenovém vývoji jednotlivých indexů. Zatímco jsme mohli během loňského roku pozorovat převážně vysoce korelační vývoj indexu S&P 500 s indexem DAX, ke konci již začalo docházet k tomu, že se cena obou indexů začala rozcházet a to výrazně ve prospěch evropských akcií.

Z technického pohledu nyní mohou nastat dva scénáře budoucího vývoje. Spread mezi oběma indexy se bude dále zvětšovat až do bodu zlomu, kdy dojde buď k silnému posílení amerických akcií, nebo k výraznému poklesu akcií evropských. Nebo se bude spread pohybovat cca v současném rozpětí, což je scénář který bude nejspíše realizován do té doby, než se změní současné makroekonomické a fundamentální predikce pro USA nebo Evropu.

Zdroj: tradingview.com
Korelační graf akciového indexu DAX a indexu S&P500
Korelační graf akciového indexu DAX a indexu S&P500

Závěr

Odliv investorů z amerických akciových trhů je podpořen vysokou cenou tamních instrumentů a především jejich neuspokojivými hospodářskými výsledky. Naproti tomu evropské akcie nabízejí zajímavé výnosy v porovnání s jejich pořizovací cenou.

Citygroup předpokládá růst indexu S&P 500 v letošním roce na 4.000 bodů a pokles globálních zisků o 5 – 10 %. Obvykle vysoká korelace mezi S&P500 a DAX je od počátku letošního roku narušena, což může skončit buď extrémním růstem amerických akcií, nebo propadem (stagnací) akcií evropských.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎