Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Stratégové Citygroup preferují evropské akcie - Proč se investoři odvrací k USA zády?

Stratégové Citygroup preferují evropské akcie - Proč se investoři odvrací k USA zády?

Stratégové Citygroup preferují evropské akcie - Proč se investoři odvrací k USA zády?
Zdroj: Depositphotos.com

Začátek roku 2023 odstartoval pod taktovkou ekonomického oživení, které přivedlo na akciové trhy vlnu nadšení, až euforie, čehož využívají nejen samotné akciové tituly, ale také jednotlivé trhy.

Ještě než jsme byli svědky růstu cen akciových titulů v USA, dostala se situace v Evropě do zajímavé rétoriky, kterou jsme za poslední rok neměli možnost téměř vůbec pozorovat. Evropské akcie jsou totiž výkonnější, levnější a v predikcích ziskovější, než akcie z USA. V tomto článku se podíváme na to, co si o této situaci myslí stratégové ze Citygroup. Pojďme na to.

Korelace amerického akciového indexu S&P500 a indexu DAX
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Hlavním důvodem, proč se evropské akcie v současnosti těší většímu zájmu, než akcie z USA je, očekávání ziskovosti v Q4 a v celém roce 2022. Mnoho akciových společností z USA v loňských kvartálních hospodářských výsledcích totiž vykázalo vyšší prodeje, ze kterých ovšem nebyly schopny vygenerovat zisk. Naproti tomu evropské akcie tento trend nevykazují a s pomalu otevírajícím se Čínským trhem jsou naopak očekávány vyšší tržby i zisky.

Evropské akcie jsou výrazně levnější než americké akcie.

Omezené výnosy z amerických akcií nutí investory obrátit pozornost právě na evropské tituly, které jsou výrazně levnější. Tento odliv zaznamenaly především velké americké společnosti, jejichž akcie jsou drahé a vykazují snižující se zisk na akcii EPS.

Klesající EPS v roce 2022 u společnosti Alphabet - Google
Klesající EPS v roce 2022 u společnosti Alphabet – Google
Zdroj: seekingalpha.com

Dále analytici ze Citygroup předpokládají recesi v USA, která má být silnější v první polovině roku a slabší v jeho druhé polovině. Stratégové také očekávají, že se globální zisky letos sníží o 5 až 10 %, a že v USA porostou úrokové sazby výrazně ještě v první polovině roku. Predikce růstu indexu S&P 500 činí 5 % s cílovou hodnotou na konci roku 2023 okolo 4.000 bodů.

Výrazný spread mezi S&P500 a DAX40

Rozdíl v současné popularitě mezi evropskými a americkými akciemi lze pozorovat také na cenovém vývoji jednotlivých indexů. Zatímco jsme mohli během loňského roku pozorovat převážně vysoce korelační vývoj indexu S&P 500 s indexem DAX, ke konci již začalo docházet k tomu, že se cena obou indexů začala rozcházet a to výrazně ve prospěch evropských akcií.

Z technického pohledu nyní mohou nastat dva scénáře budoucího vývoje. Spread mezi oběma indexy se bude dále zvětšovat až do bodu zlomu, kdy dojde buď k silnému posílení amerických akcií, nebo k výraznému poklesu akcií evropských. Nebo se bude spread pohybovat cca v současném rozpětí, což je scénář který bude nejspíše realizován do té doby, než se změní současné makroekonomické a fundamentální predikce pro USA nebo Evropu.

Korelační graf akciového indexu DAX a indexu S&P500
Korelační graf akciového indexu DAX a indexu S&P500
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Odliv investorů z amerických akciových trhů je podpořen vysokou cenou tamních instrumentů a především jejich neuspokojivými hospodářskými výsledky. Naproti tomu evropské akcie nabízejí zajímavé výnosy v porovnání s jejich pořizovací cenou.

Citygroup předpokládá růst indexu S&P 500 v letošním roce na 4.000 bodů a pokles globálních zisků o 5 – 10 %. Obvykle vysoká korelace mezi S&P500 a DAX je od počátku letošního roku narušena, což může skončit buď extrémním růstem amerických akcií, nebo propadem (stagnací) akcií evropských.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo