Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Jak funguje obchodování komoditních spreadů? Kompletní průvodce

Jak funguje obchodování komoditních spreadů? Kompletní průvodce

Jak funguje obchodování komoditních spreadů? Kompletní průvodce

Obchodování spreadů patří mezi oblíbené obchodní strategie. Proč? Protože minimalizujete riziko, zachováte velmi dobré příležitosti zisku a to vše s relativně malými časovými nároky.

Pojďme se tedy detailně podívat, co je to obchodování spreadů, pro koho je vhodné a na co si dát případně pozor.

V tomto článku se zaměříme na klasické obchodování komoditních spreadů. Jedná se o starou, ale stále kvalitní obchodní strategii. I dnes ji využívají velcí hráči trhu. Proč ji tedy nevyužít také?

Obsah článku obchodování spreadů

1.Co je to komoditní spread?2.Jaké máme typy komoditních spreadů?3.Jak komoditní spread funguje?4.Jak vybírat komoditní spready?Příklad komoditního spreadu5.Výhody komoditních spreadů6.Na co si při obchodování spreadů dát pozor?7.Kde začít obchodovat komoditní spready?8.Diskuze o obchodování spreadů

Co je to komoditní spread?

Pro pokročilé tradery bychom vše mohli vysvětlit následovně. Jedná se o obchodní strategii, kde spread tvoříme pomocí dvou futures kontraktů, jeden nakupujeme a druhý prodáváme.

Je vysvětlení moc složité? Pro začátečníky začněme pěkně od začátku.

Komodita je zboží jednotné hodnoty a kvality. Jednat se může například o ropu, kukuřici, pšenici, ale i zlato či jiné komodity.

Futures kontrakt je derivát na danou komoditu, umožňuje nám spekulovat na cenu podkladového aktiva, tedy samotné komodity.

Futures kontrakty jsou standardizované a mají předem stanovená pravidla (například objem, datum expirace a podobně). Opět doporučujeme více přečíst v našem komplexním článku o futures kontraktech.

Samotný spread je pak rozpětí mezi oběma futures kontrakty, a právě na toto rozpětí spekulujeme tím, že jeden kontrakt prodáme a druhý nakupujeme. Spekulujeme na zvýšení rozdílu (spreadu) mezi dvěma futures kontrakty.

Jaké máme typy komoditních spreadů?

Základem jsou dva futures kontrakty. Ale jaké? V praxi se používají tyto tři varianty:

 • Interdelivery spread – rozdíl (spread) na jedné komoditě a dvou expiracích, například kukuřice v červenci a prosinci
 • Intermarket spready – rozdíl (spread) mezi dvěma komoditami stejné expirace, například červencová kukuřice a červencová pšenice
 • Interexchange spready – rozdíl (spread) stejných (podobných) komodit na dvou burzách, například červencová pšenice v Kansasu a v Chicago

Jak komoditní spread funguje?

Obvykle se spread pohybuje v dlouhodobě stálých mezích, ale může se stát, že najednou bude menší (nebo naopak větší) než obvykle. V tento moment lze spekulovat, že opět dojde k jeho rozšíření.

Důvodů pro obnovu spreadu může být několik. Můžeme si to ukázat na běžném životě.

Řekněme, že cena rohlíků a housek má dlouhodobě stabilní spread. Pokud se tento spread naruší, například housky výrazně zdraží, tak lidé začnou kupovat více rohlíků a donutí opět zlevnit housky, jinak by byly neprodejné.

Obdobně můžeme najít příklad ze života i u jedné komodity, například u brambor.

Jakmile dojde k úrodě nových brambor, cena starých klesá a nové brambory jsou naopak poměrně drahé, spread je tak po úrodě nových brambor vysoký, ale postupem času se bude snižovat.

Zde do hry vstupuje sezónnost. Ještě lépe ji uvidíme například na spotřebě uhlí v topné sezóně a podobně.

Komoditní spread a v zásadě jakýkoliv spread funguje na těchto jednoduchých principech. V obchodování zapojme ještě technickou analýzu, například silné trendové čáry, supporty, resistance a hned můžeme tušit, kdy daný spread poroste nebo naopak bude klesat.

Jak vybírat komoditní spready?

Na trhu máme několik stálic a to například topný olej (heating oil) odrážející spotřebu (sezónnost) nebo rozdíl mezi cenou ropy WTI a Brent. Navíc existují platformy, které vám spread graficky zobrazí.

Vyberete si například, že chcete vidět rozdíl na cukru, pouze porovnání expirací. Graficky vidíte spread a následně se dle technické analýzy můžete rozhodnout pro obchod.

Pomoci vám může online platforma dostupná na seasonalgo.com. A aby to bylo ještě snazší, na dané obchodování jsou připraveni i samotná brokeři. Například broker LYNX má na tento typ futures obchodů funkci kombo, ta vám daný obchodní příkaz vytvoří a zrealizuje. Navíc velmi snadno vidíte i průběh obchodu/vývoj samotného spreadu.

seasonalgo
Seasonalgo – Software pro obchodování spreadů

Ve skutečnosti je obchodování spreadů mnohem jednodušší, než se na první pohled může zdát.

Příklad komoditního spreadu

Komoditní spread se skládá ze dvou opačných futures kontraktů. Například nakoupíte cukr (značka SB) s expirací v červenci (expirace v červenci má zkratku N), zároveň provedete opačný obchod na cukru s expirací v květnu (na futures značen písmenem K).

Aktuálně máte dvě pozice. Pokud by se spread neměnil, tak můžeme říci, že je pozice dokonale zahedgovaná (zafixovaná). Růst nebo pokles z jedné pozice je kompenzován druhou pozicí a vás vyjde obchod pouze na poplatky.

Ovšem spread se bude měnit. Představte si situaci, kdy jste nakoupili (kontrakt s expirací v červenci) za 11,03 USD a prodali jste (kontrakt s expirací v květnu) za 11,01 USD. Spread je tedy 0,02 USD. A nyní jde pouze o spread.

Pokud bude spread vyšší jak 0,02 USD, vyděláváte, v opačném případě proděláváte.

Vám jde skutečně jen o spread. Pokud bude cena koupeného futures kontraktu 30,9 USD a prodaného 30,1 USD , jste v zisku, spread vzrostl. Na tomto příkladu je i vidět, jak je obchodování spreadů bezpečné, protože samotné pozice jsou zabezpečené a vám jde skutečně jen o spread.

Výhody komoditních spreadů

Dva obchody se stabilním spreadem jsou obecně méně rizikové než klasické obchodování jednoho futures kontraktu. To ví i broker a nabídne tak nižší požadavky na margin. Celkově je i nižší volatilita obchodu a nemusíte se tak obávat vysokých výkyvů.

Hlavní výhody

 • Nižší riziko
 • Nižší požadavky na margin a nízká volatilita spreadu
 • Využití sezónnosti
 • Roky prověřená strategie
 • Nízká časová náročnost

Na co si při obchodování spreadů dát pozor?

Obchodování spreadů může na první pohled vypadat složitě, ale zkuste si vizuální platformu seasonalgo.com a uvidíte, že to tak složité není. Navíc brokeři s tímto obchodováním počítají.

I přesto je potřeba hlídat několik věcí:

 • Expiraci futures kontraktu
 • U obchodu na dvou burzách je nutné sledovat otevírací hodiny burzy
 • U dvou futures kontraktů je nutné sledovat obchodní hodiny a to i v rámci jedné burzy
 • Riziko je snížení, nikoliv však nulové

Kde začít obchodovat komoditní spready?

Na obchodování komoditních spreadů potřebujete futures brokera, ideálně s možností obchodovat přímo spready.

Jedním takovým je již zmíněný LYNX. S ním chybu určitě neuděláte.

LYNX Broker logo

LYNX Broker

★ 87 %

Investování na finančních trzích zahrnuje rizika.

Máte ohledně obchodování spreadů nějaké dotazy? Chcete se s námi podělit o vaše zkušenosti? Napište nám níže do komentářů.

Výukové materiály ohledně obchodování spreadů:

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo