Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akciového indexu S&P 500 v současném velmi nejistém období – Mají pravdu býci, nebo medvědi?

Publikováno
Analýza akciového indexu S&P 500 v současném velmi nejistém období – Mají pravdu býci, nebo medvědi?
Zdroj: etfstream.com

Akciové trhy se v současnosti nachází tak trochu v mrtvém bodě. Jako by nevěděly, jakým směrem se vydat.

Určitá část trhu je totiž hodně medvědí a poukazuje na makroekonomické reálie, které avizují recesi nebo krizi ekonomiky. Další část trhu se zaměřuje pouze na tzv. pivot v měnové politice americké centrální banky. Respektive se zaměřuje primárně na to, že Fed začne úrokové sazby snižovat. Která z těchto stran má pravdu? Co když mají pravdu svým způsobem obě? Vše si vysvětlíme a pak se vrhneme rovnou na kurzový graf indexu S&P 500.

Boj medvědů a býků ohledně dalších kroků Fedu

Vzhledem k tomu, že máme medvědí trend, trhu logicky určují hlavní směr právě oni medvědi. Tedy prodávající část trhu. Argumenty této strany jsou dle mého názoru velmi přesvědčivé, protože se opírají o historickou zkušenost, ekonomické teorie, a aktuálních makroekonomických dat. Zas na druhou stranu, i tohle má dvě strany mince. A proto mají i býci vcelku dobré argumenty pro to, aby trhy ukončily klesající trend a začaly růst.

Úplně základním makro indikátorem je bezesporu inflace. A ta klesá již šestý měsíc v řadě na prosincových 6,5 %. Klesající trend berou býci jako tržní signál. Signál k tomu, že Fed už úrokové sazby zvyšovat nebude. A díky tomu se do trhů nahrne nová likvidita, díky čemuž kurzy vzrostou. Pak tu máme medvědy, kteří naopak vnímají inflační vývoj negativně. Proč tomu tak je? Má pravdu jenom jedna strana?

Zdroj: tradingview.com
Současný vývoj inflace proložený vývojem inflace ze 70. let
Současný vývoj inflace proložený vývojem inflace ze 70. let

Medvědi se totiž opírají hlavně o tu historickou zkušenost. V 70. letech se Spojené státy dostaly do inflační spirály, protože Fed nezvyšoval úrokové sazby dostatečně vysoko. A zároveň je nedržel na restriktivních úrovní po nutnou dobu. A to poté vyústilo v druhý inflační spike, který byl ještě horší než ten první. A popsaný scénář může nastat ve chvíli, kdy Fed svou historickou chybu zopakuje. Aby tehdy dostaly inflaci pod kontrolu, musely ještě o to tvrději šlápnout na brzdu.

Když tedy Fed ve svém proti-inflačním boji selže, pro trhy je to obrovské riziko. Zároveň je ale pro trhy negativní, když bude jejich boj s inflací úspěšný. Leč krátkodobě. Protože to implikuje, že úrokové sazby zůstanou na restriktivních úrovní po delší čas. Přesto je druhá varianta mnohem lepší. Protože ty škody na trhu a ekonomice budou menší. A tím dříve může býčí trend začít.

Když se zaměříme na pohled býků, ti mají svým způsobem též pravdu. Když americká centrální banka dostane strach, aby se něco v ekonomice nerozbilo, a začne sazby snižovat, opravdu mohou trhy krátkodobě zase nahoru. Nicméně poté hrozí druhý inflační spike, který povede k novým restrikcím, které trhy mohou zase položit.

Kurz S&P 500 začíná mít stranový průběh

Takže kurz S&P 500 klesá od počátku roku 2022. Za celou dobu trvání medvědího trhu máme hned šestkrát otestovanou zakreslenou diagonálu. Díky tomu máme před sebou učebnicový medvědí trend. Jestli někdy budu psát knihu, určitě se tam tenhle graf objeví.

Uvědomte si, že medvědí trend není jenom o poklesu. Kurz lidově řečeno musí vlnkovat i na opačnou stranu. A ty jednotlivé růsty jsou důsledkem očekávání trhu ohledně uvolněnější měnové politiky. A poté pokaždé přijde z různých důvodu vystřízlivění. Jelikož i ono očekávání vlnkuje – nejde o nic statického v čase. A to vidíme v podobě stáhnutí kurzu od zmíněné diagonály.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf kurzu indexu S&P 500
Denní graf kurzu indexu S&P 500

Dosavadní kurzové dno máme z října na 3 502 bodech. Od zmíněného low došlo hned ke třem otestováním té trendové diagonály. A jednou (v půli prosince) dokonce došlo k vypumpování kurzu až k S/R levelu 4 230 bodů. Kurz se ale ještě téhož dne stáhl zpátky, čímž se z průrazu stala býčí past. A před pár dny jsme diagonálu otestovali pošesté a výsledek je evidentní.

Nyní zaregistrujte zvýrazněné stranové pásmo v grafu. Díky tomu si můžete lehce všimnout, že minimálně pár měsíců není trend striktně klesající. Spíše vývoj začíná připomínat stranový průběh. To neznamená hned změnu trendu na býčí. Může to ale znamenat, že už nepůjdeme na nová kurzová minima, ale že zůstaneme právě v tom stranovém pásmu. Proto zároveň průlom zakreslené diagonály hned neznamená býčí trend. Klidně kurz může pokračovat do strany.

Delší stranový vývoj lze však i brát jako přípravu na mnohem větší pohyb. Buď tedy na změnu trendu na býka. Nebo přípravu na pokračování v rámci medvědího trendu. Uvedené se bohužel nijak nedá odhadnout dopředu. Jelikož do toho zasahuje příliš mnoho proměnných. Neznámě přesný vývoj inflace v roce 2023. Neznáme, jak přesně bude vypadat měnová politika Fed. A nevím, jestli se něco v ekonomice tzv. nerozbije.

Závěrem

Všechna pozornost se nyní upínám k 1. únoru, kdy má americká centrální banka zveřejnit první měnově-politické rozhodnutí letošního roku. Osobně si myslím, že nás ještě minimálně čekají dva “hiky”. Nejsem si akorát jistý, jak budou velké. Spíše se ovšem přikláním k něčemu kosmetickému. Toho 1. února se ale s velkou pravděpodobností dozvíme, kde bude vrchol úrokových sazeb. A přibližně jak dlouho na tom vrcholu zůstanou.

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎