Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Šokující realita: Jsme na pokraji kolapsu čínské ekonomiky? Jak se krach čínských developerů může projevit v Evropě?

Publikováno
Šokující realita: Jsme na pokraji kolapsu čínské ekonomiky? Jak se krach čínských developerů může projevit v Evropě?
Zdroj: depositphotos.com

Čínskou ekonomiku sužuje již několik let problém developerského sektoru. Známá čínská města duchů si vybírají svoji daň. Společnost Evergrande vyhlásila minulý týden v New Yorku svůj bankrot. Tato společnost má v účetnictví dluh přes 300 miliard dolarů. Z toho 100 miliard dolarů nemá prakticky žádné záruky, jinak řečeno věřitelé nedostanou nic.

Další velká čínská developerská společnost Country Garden, které má podle agentury Bloomberg dluhy ve výši 176 miliard euro, byla vyřazena před několika dny z hongkongského indexu Hang Seng. To je mnohem rychlejší pád než Evergrande, jehož akcie jsou pouze zablokované. Prakticky celý developerský sektor v Číně má problémy. Jelikož se tento sektor podílí na čínském HDP 25 %, je jen otázkou času, kdy stáhne celou čínskou ekonomiku do recese. Jaký bude mít dopad pád čínských developerů na americkou a evropskou ekonomiku?

Kupte si akcie MC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Vývoj čínské ekonomiky je druhým tématem, kde se většina analytiků mýlila svým odhadem. Prvním je samozřejmě zběsilý růst amerického akciového trhu v první polovině roku 2023. Stejně tak nikdo nečekal, že Čína bude mít v roce 2023 problémy.

Právě naopak. Hodně se spekulovalo, že se Čína pořádně nadechne po zrušení velmi přísných covidových opatření, která dusila ekonomiku i společenský život. Všichni čekali, že se Číňané vrhnou na nakupování všeho, zejména pak luxusního zboží.

Typickým příkladem může být společnost LVMH vlastněná nejbohatším Evropanem Bernadem Arnaultem. Na začátku roku se akcie společnosti obchodovala na hranici 900 eur, nyní se dá pořídit již za 790 eur. Tuto akcii doporučuji všem sledovat, protože je to výborný indikátor ekonomické situace v Číně. Pokles této velmi stabilní akcie je prvním alarmem, že se v Číně nevyvíjí věci tak, jak si všichni představovali.

Co je to krach?

Abychom mohli ocenit vliv pádu Evergrande a jiných čínských developerů na čínskou ekonomiku, musíme si připomenout, co je to krach velké společnosti a kdo na něj nejvíc doplatí. První na ráně jsou akcionáři. Ti krach společnosti zaplatí tím, že drasticky poklesne hodnota akcií společnosti.

Následně věřitelé společnosti, kteří nedostanou zpět všechny peníze, které společnosti půjčili a samozřejmě přijdou o výnosy z úroku, které mohli pobírat v dalších letech. Navíc pokud došlo ke špatnému řízení společnosti, představenstvo může být souzeno. Tato možnost je v případě čínských společností možná, protože čínský prezident určitě bude chtít najít obětního beránka celé krize.

Rozdíl v přístupu krachu mezi bankami a developerskýmí společnostmi je právě v tom, že developerské společnosti mohou zkrachovat bez nějakých morálních výčitek. Je to riziko, se kterými by měl každý investor počítat. Stát nemá povinnost tyto společnosti zachraňovat, jak činí v případě bank, které pří svém pádu ohrožují automaticky finanční a sociální stabilitu. Jenomže věci v Číně a už ani obecně nejsou tak jednoduché.

Proč se všichni bojí krachu čínských developeru?

Hlavním důvodem je společnost se zkratkou ZEG, plným jménem Zongzhi. O té jste jistě neslyšeli, přestože má ve svém portfoliu přes 100 miliard dolarů aktiv. Tato společnost patří do sféry tzv. “shadow bankingu“. Obecně má každý podnik dvě možnosti, jak získat prostředky. Buď si půjčí od banky anebo od investičních fondů nebo skupin. Právě druhý druh je nazýván shadow banking. Nejde o nekalou aktivitu, ale pouze o to, že tyto skupiny, které většinou investují, neboli půjčují peníze, to dělají bez bankovních regulí. Kontrolovat tyto skupiny je mnohem těžší než banky.

Aby toho nebylo málo, tyto společnosti mají své vlastní finanční produkty, většinou deriváty, které se prodávají a obchodují. Právě společnost ZEG patří k nejpilnějším v tomto sektoru. Své finanční produkty cílila na čínský developerský sektor. Začalo se proslýchat, že tato firma má značné problémy.

Už dnes se mluví o tom, že ztráta této společnosti je 30 miliard dolarů. Krach této finanční skupiny je tedy ten největší problém. Protože už nejde “jen” o krach neúspěšných developerských společností, ale o pád finanční skupiny, která by s sebou strhla celý čínský finanční sektor a tudíž i čínské banky. To je hlavní důvod, proč musí čínská vláda jednat. Nejde o záchranu developerských projektů, ale celého finančního systému.

Čínská odpověď a problémy západního světa

Čínská vláda si problém uvědomuje. Díky tomu, že jsou čínské dluhy drženy převážně domácími věřiteli, je to vnitřní problém, který se dá vyřešit tím, že se začne znovu na lepších základech. Čína přizná, že část hospodářského růstu byla financována “špatnými dluhy“. Tedy znamená dluhy, které nevedly k hospodářskému růstu. Staré developerské společnosti zkrachují, a objeví se nové, které budou zodpovědnější a budou mít realističtější projekty odpovídající reálné poptávce.

Čínská měnová strategie funguje jinak než v západním světe. Čína upřednostňuje silnou měnu na místo růstu akciových trhů. To je důvod, proč čínské akciové trhy nezažily žádnou růstovou rally, a naopak od začátku roku silně oslabily, což dokládá vývoj na indexu Hang Seng.

Je tedy pravděpodobné, že Čína udělá vše proto, aby její měna neoslabila, což se odrazí v budoucnu na růstu HDP. Čínské HDP již neporoste závratně jako v minulých desetiletích, ale bude svým růstem konvergovat k vyspělým zemím.

A to bude velký problém pro západní ekonomiku. Investoři totiž byli zvyklí na to, že se Čína snaží růst o 8 % ročně. S tím bude konec. Čína nastoupí spíš cestu udržitelného růstu okolo 3-4 % HDP ročně. To se pak negativně odrazí v amerických a evropských společnostech, které podnikají v Číně. To je hlavní důvod, proč se pád čínských developerů může negativně projevit i na Západě.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
12
1

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎