Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Smáli se mu, teď je prezidentem. Může razantní plán nového prezidenta zachránit Argentinu před ekonomickou zkázou?

Publikováno
Smáli se mu, teď je prezidentem. Může razantní plán nového prezidenta zachránit Argentinu před ekonomickou zkázou?
Zdroj: coinotag.com

Desátého prosince letošního roku proběhne inaugurace nového argentinského prezidenta Javiera Mileie. Jeho prudké libertariánské názory a odvážná ekonomická řešení z něj dělají velmi zajímavou osobnost, která dokáže zamíchat kartami nejen ve své vlastní zemi.

Argentina má dlouhodobé finanční problémy, především kvůli neúměrnému utrácení vlády a minimálním úsporám. Po pandemii tato situace vyvrcholila výraznou inflací tamní měny (argentinské peso). Zatímco v roce 2019 činila inflace 54 %, nyní se pohybuje okolo 140 % a předpokládá se její další strmý růst až na 200 % v prvním čtvrtletí příštího roku.

Dolarizace ekonomiky

Každý čtvrtý Argentinec žije pod hranicí chudoby, veřejný dluh dosahuje 90% HDP a investoři se Argentině zdaleka vyhýbají. Příliš vysoký dluh má Argentina i u Mezinárodního měnového fondu. Nový prezident tedy přebírá vládu nad zemí, která je zcela finančně vyčerpaná.

Řešením je podle nově zvoleného prezidenta dolarizace tamní ekonomiky. Tedy zrušení nyní platné měny. Nebylo by to poprvé, kdy Argentinci mění svoje monetární prostředky. Argentinská ekonomika by tak byla navázaná zcela na americký dolar, který by se stal také platnou měnou.

Dolarizace argentinské ekonomiky je velmi jednoduchá. Ukončila by podvody s pesem, které stejně mizí, jako led na Sahaře. – Javier Milei

Dolarizace je podle tamních ekonomů možná, ale bude drahá, a stát na ni v momentální situaci nemá prostředky. Rezervy v centrální bance díky inflaci ztrácejí hodnotu.

K navázání své měny na dolar přikročil například Ekvádor v roce 2000, aby stabilizoval ekonomiku s inflací okolo 30 %. Problémem na cestě k dolaru však může být také skutečnost, že až donedávna země uvažovala o vstupu do sdružení BRICS.

Na jaře Argentina povolila zakládání účtů v čínské měně a za čínský dovoz začala platit jüanem. Pokud se ale novému prezidentovi podaří přesvědčit USA o rychlé půjčce, lze tyto skutečnosti použít při vyjednávání jako geopolitický argument. USA by získaly poměrně levně ekonomického spojence.

Nejistá budoucnost

Pokud se Argentině nepovede přesvědčit USA o výhodnosti takové transakce, a přesto bude chtít svou ekonomiku dolarizovat, čekají ji samá nevýhodná řešení. Jedním z nich by mohla být podobná měnová reforma jako v Československu v roce 1953, která občany zbaví jejich úspor a těmi nahradí finanční prostředky chybějící ve státním rozpočtu.

Javier Milei má velmi silnou a odvážnou rétoriku. V prezidentských volbách zvítězil, i když nebyl považován za favorita. Těžko říci, jestli mu většina obyvatel Argentiny věří, že dokáže situaci vyřešit nebo ho spíše volili z čirého zoufalství. Jím nabízená ekonomická řešení jsou každopádně radikální. Tím deklaruje především záměr ekonomickou situaci země promptně vyřešit.

 

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎