Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Prezidentské volby v Argentině vyhrál anarchokapitalista a podporovatel Bitcoinu Javier Milei

Publikováno
Prezidentské volby v Argentině vyhrál anarchokapitalista a podporovatel Bitcoinu Javier Milei
Zdroj: coinotag.com

Po sečtení výsledků prezidentských voleb v druhé největší zemi Jižní Ameriky se Argentina probouzí do pondělního rána s nově zvoleným prezidentem. Stal se jím Javier Milei, 53letý profesor ekonomie, který porazil svého rivala Sergia Massu v poměru hlasů 56:44. Voleb se účastnilo přibližně 87 % obyvatel.

Javier Milei sám sebe označuje za libertariána a anarchokapitalistu, tedy člověka, který usiluje o eliminaci státu resp. státního monopolu ve prospěch neregulovaného volného trhu. Mezi jeho další neortodoxní postoje patří např. ostré vymezení se proti interrupci, kterou považuje za porušení libertariánského principu neagrese, zároveň by však v rámci svého anarchokapitalistického přesvědčení podpořil umožnění volného trhu s lidskými orgány.

Voliče si získal i svými postoji ohledně měnové politiky. Milei navrhuje zrušení Argentinské centrální banky, o které doslova mluví jako o scamu, tedy podvodu. Nutno dodat, že meziroční inflace v Argentině přesahuje 120 % a argentinské peso se za poslední rok oproti dolaru propadlo o 54 %. Možné řešení krize nachází Milei v dolarizaci argentinské ekonomiky.

Zdroj: google.com/finance
Kurz argentinského pesa (ARS) vůči americkému dolaru (USD)
Kurz argentinského pesa (ARS) vůči americkému dolaru (USD)

Fandí také Bitcoinu (BTC), v němž vidí “návrat peněz k jejich původci, tj. soukromému sektoru”. O tam, zda by podpořil přijetí Bitcoinu jako zákonného platidla, jako se k tomu roku 2021 odhodlal na popud tamějšího prezidenta středoamerický Salvador, však zatím neuvažuje.

I přesto kryptoměnový trh po ohlášení výsledků voleb ožil, Bitcoin si v reakci okamžitě připsal 2 %. Pokud by v zemi díky novému prezidentu došlo k širší adopci Bitcoinu, byla by to pro kryptoměnový svět jednoznačně pozitivní zpráva. Co se týče HDP, je Argentina 20x větší než Salvador a například v exportu je rozdíl 10násobný.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz vedu kryptoměnovou redakci. Po několika letech sledování kryptoměnového trhu si myslím, že obchodovat digitální aktiva bez nutných vědomostí je holý nerozum. V tomto světě totiž ještě více než kdekoli jinde platí, že zkušení vyhrávají a nezkušení prohrávají. I z tohoto důvodu rád přikládám ruku k dílu a věřím, že společně s redaktory a přispěvateli dokážeme čtenářům Finex.cz předat mnoho užitečných informací.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.