Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Lex ČEZ smeten se stolu, akcie energetického giganta letí vzhůru!

Český parlament zamítl kontroverzní zákon, který by mohl zvýhodnit státní kontrolu nad akciovými společnostmi a znevýhodnit menšinové akcionáře.

Publikováno
Lex ČEZ smeten se stolu, akcie energetického giganta letí vzhůru!
Zdroj: Depositphotos.com

Sněmovna odmítla vládní novelu, která vyvolala bouřlivé diskuse a obavy o ochranu menšinových akcionářů. Tato kontroverzní úprava, známá také jako lex ČEZ, měla umožnit státu posílit jeho kontrolu nad podniky a znevýhodnit menšinové akcionáře.

Poslanci však hlasovali proti této vládní novele, která měla změnit pravidla pro přeměnu obchodních společností a družstev, což uvítali všichni minoritní akcionáři. Navrhovaná změna by totiž dramaticky změnila pravidla hry.

Snížením podílu hlasů akcionářů potřebných pro rozhodnutí o přeměně společnosti z 90 na 75 procent by značně znevýhodňovala minoritní akcionáře.

To by prakticky umožnilo státu rozhodovat o osudu firem bez dostatečné účasti všech akcionářů.

Vládní návrh byl původně obhajován jako obecná úprava bez zvláštního zacílení na konkrétní firmu, ale kritici upozorňovali na jeho potenciální negativní dopady na menšinové akcionáře a nedostatek podpory v evropském kontextu.

Podle odborníků by přijetí této novely o přeměně mohlo vést k vyvlastnění menšinových akcionářů a zvýšení státní kontroly nad strategickými podniky, jako je ČEZ.

Vládní návrh vyvolal v minulosti ostrou kritiku a obavy ze ztráty důvěry investorů.

Propad akcií ČEZ na pražské burze o více než 300 korun pod hranici 900 korun za akcii byl jedním z projevů této nejistoty.

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura obhajovali novelu jako krok směrem k harmonizaci s evropskými právními předpisy. Nicméně, odborníci poukazovali na to, že žádná jiná země v EU nemá podobně nízké kvórum pro rozhodování o přeměnách společností.

Výsledek hlasování ve Sněmovně je vítaným krokem pro ochranu menšinových akcionářů a zachování transparentního prostředí pro podnikání v České republice. Uvedená zpráva je pro akcie ČEZ pozitivním impulsem a ty proto v minulém týdnu logicky posilovaly.

Problém vytěsnění minoritních akcionářů však nebyl jediným důvodem pro loňský pokles akcie. Nesmíme zapomenout, že ČEZ čelí problému nízkých cen elektřiny, které od října 2023 prakticky klesaly.

Zdroj: www.oenergetice.cz
Cena elektřiny na burze

Podle www.oenergetice.cz lze cenu elektřiny v roce 2025 očekávat ve výši 96,26 EUR/MWh, resp. 2 438 Kč/MWh (15. 4. 2024), což naznačuje termínovaný (futures) kontrakt s dodáním v České republice v roce 2025. Jedná se o současný tržní odhad velkoobchodní ceny elektřiny, přičemž cena se může do okamžiku dodání ještě změnit.

Mimochodem, z grafu ceny elektřiny také vyplývá, že ČEZ žádné mimořádné příjmy v roce 2023 neměl a pokud kotace energie zůstane v rozmezí 95 a 100 EUR/MWh, tak ji nebude mít v roce 2024 ani 2025. Přestože důvody pro windfall tax pominuly, ČEZ ji bude muset za období 2024 zaplatit.

Technická analýza

Zdroj: www.tradingview.com
Akcie ČEZ na týdenním grafu

Pokles cen elektřiny a nejistota ohledně lex ČEZ se na ceně akcie projevil klesajícím trendem, který začal již v květnu 2023, kdy se cena odrazila od rezistence na hodnotě kolem 1 225 Kč za akcii. Tento pokles pak akceleroval v říjnu 2023 a v březnu 2024 se zastavil na hodnotě kolem 800 Kč za akcii, kde je nejbližší support.

Na základě pozitivních zpráv z minulého týdne pak akcie posilovala, což ukazuje poslední býčí svíčka. Růstový potenciál by ale s ohledem na ceny energií mohl být omezen.

Nejbližší významná rezistence pak je u ceny 1 024 Kč za akcii, která by mohla být prvním významnějším testem síly případného růstu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎