Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » Regulace a kryptoměny – evergreen amerického Kongresu

Regulace a kryptoměny - evergreen amerického Kongresu

Regulace a kryptoměny - evergreen amerického Kongresu

Americký Kongres by se měl opět zabývat regulační otázkou nakládání s kryptoměnami, respektive virtuálními měnami. To požaduje David Murray, vice-prezident Financial Integrity Network (FIN), poradenské firmy, která se zaměřuje na bezpečnost ve finančním světě. Své požadavky vznesl 3. září před jedním z výborů Kongresu v rámci slyšení k obchodu s lidmi v souvislosti s finančním systémem.

Slyšení předcházela obsáhlá zpráva adresovaná právě členům amerického Kongresu. Ta doporučuje Kongresu vytvoření nové třídy finančních institucí regulovaných zákonem o bankovním tajemství. Cílovou skupinou mají být především firmy, které zpracovávají transakce konvertibilních virtuálních měn, kdy je jako typický příklad takových měn uváděn Bitcoin.

Silné stránky kryptoměn vnímány jako negativa

Jedním z argumentů uváděných ve zprávě je to, že v tomto roce byly bitcoiny v hodnotě cca 1 miliardy dolarů použity při protiprávní činnosti. Pokud však vezmeme celkovou tržní kapitalizaci této kryptoměny, jedná se o zhruba půl procenta všech vytěžených bitcoinů, tedy statisticky zanedbatelné číslo.litecoin mining těžba

Obavu z virtuálních měn vidí autor zprávy jednak v jejich rychlém a nezvratném vypořádávání. To je však naopak často vnímáno jako výhoda oproti klasickým způsobům vypořádání typicky při přeshraničních finančních transakcích, kdy dochází k časovým prodlevám i v řádu dnů.

Zpráva dále v negativním duchu poukazuje na anonymitu virtuálních měn. Trnem v oku jsou i decentralizované burzy, které postrádají dostatečnou centrální kontrolu.

Kryptopeněženky pod palbou kritiky

Na základě těchto rizik pak David Murray doporučuje regulaci těžby virtuálních měn, respektive ověřování transakcí. Pravidla by měly vycházet z ustanovení zákona o bankovním tajemství. V tomto ohledu by ověřovatelé transakcí byli jakýmisi ochránci proti možnému zneužití virtuálních měn ať už těch vydaných v rámci nových ICO, obchodovaných na kryptoburzách nebo těch, které jsou ukládány do úschovy.

Zvýšená pozornost by měla být věnována také transakcím směřujícím na běžné online peněženky. Ty jsou dle Murrayho vzhledem k jednoduché dostupnosti a anonymitě médiem lákajícím ke zneužití. Transakce směřující na jejich adresy by proto měly být ověřovateli zamítnuty. Zároveň by peněženky měly samy podléhat dostatečné kontrole například skrze jejich registraci u příslušného úřadu.

Lze vůbec návrhy v praxi realizovat?

Zpráva se zaobírá pouze právní stránkou věci, nikoliv technickou. Není tak jasné, zda a případně jak by měly být tyto požadavky uvedeny do praxe. Sama přiznává, že

případná implementace navrhované regulace by podstatně ztížila život některým existujícím platebním službám na bázi blockchainu.

Nutno podotknout, že virtuální měny jsou jen jedním z celkově tří problematických okruhů v souvislosti s obchodem s lidmi, které zpráva zmiňuje. Těmi dalšími jsou anonymní společnosti, transparentnost maloobchodních plateb. Riziko zneužití, respektive finanční objemy těmito způsoby proprané jsou mnohem větší, než jaké zpráva indikuje u virtuálních měn.

Tlaky z vyšších míst

Již dříve v tomto roce své obavy ze zneužití kryptoměn pro nelegální praktiky vyjádřili americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin. Mezi těmito praktikami jmenovali například daňové úniky, vydírání nebo právě obchod s lidmi.

Mnuchin zároveň vyzval k širšímu uplatňování současné legislativy vztahující se na finanční instituce. Tu by měly rozšířit entity, které při své činnosti využívají kryptoměny.

Vnímáte snahu regulovat nakládání s kryptoměnami jako krok správným směrem nebo byste byli pro zachování současného stavu?

Reklama
Reklama

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
  • Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+4,36%
Aktuální cena
$26 897
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+3,61%
Aktuální cena
$1 882
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+0,37%
Aktuální cena
$278,9

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo