Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Návod: Jak prodat bitcoin a jiné kryptoměny? + Seznam dostupných způsobů

Návod: Jak prodat bitcoin a jiné kryptoměny? + Seznam dostupných způsobů

Návod: Jak prodat bitcoin a jiné kryptoměny? + Seznam dostupných způsobů

Na internetu naleznete nespočet návodů na to, jak kryptoměny koupit. Chcete se jich ale zbavit, nebo jen potřebujete rychle hotovost? Čelíte tedy problému, na který moc návodů není. Jak kryptoměny prodat?

Pokud hledáte odpověď na otázku, jak prodat bitcoin nebo jinou kryptoměnu, tento článek byl stvořený přesně pro vás.

Možností máte hned několik. Rozhodnete-li se prodat své bitcoiny online, můžete tak učinit prostřednictvím směnárnyburzy, nebo prodat bitcoin někomu jinému. Mimo pohodlí svého domova pak můžete vybírat hotovost (prodat kryptoměny) využitím služeb bitcoinového bankomatu.

Takže jak prodat bitcoin? Jaký způsob prodeje je nejlepší? Na co si dát při prodeji pozor, abyste o své kryptoměny nepřišli a dostali jste z prodeje co nejvíce peněz? 

To a mnohem více se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku – Jak prodat kryptoměny?

1.A) Prodej skrze kryptoměnové směnárny2.B) Prodej skrze kryptoměnové burzy3.C) Přímý prodej online4.D) Přímý prodej fyzicky5.E) Prodej v bankomatu6.Shrnutí: Jak prodat bitcoin nejlépe?7.Diskuze k této problematice

A) Prodej kryptoměn na směnárně

Asi nejlepší možnost prodeje bitcoinu či jiných kryptoměn jsou online směnárny. Prodej na směnárně s sebou však nese i jisté nevýhody. Proto čtěte dál.

Jak prodat své kryptoměny u směnárny?

Proces prodeje kryptoměn u směnárny je poměrně jednoduchý. Pokud pracujete se směnárnou, která nevyžaduje registraci, stačí zadat množství dané kryptoměny, kterou chcete prodat a číslo vašeho bankovního účtu.

Na základě uvedených informací vám bude vygenerována adresa peněženky kryptoměnové, na kterou pošlete z vaší peněženky zvolený obnos, který chcete prodat.

Po tom, co směnárna vaše bitcoiny či jiné mince obdrží, odešle předem domluvenou částku bankovním převodem na číslo účtu, které jste při vytváření objednávky zadali.

Vy peníze obdržíte (v závislosti na bance) do několika hodin od úspěšného prodeje.

Návod: Jak prodat bitcoin na směnárně Finex.cz

Budeme předpokládat, že chcete prodat 0,01 BTC v hodnotě 2500 Kč a používáte peněženku Coinomi. Nejjednodušší je prodej provést u nás na směnárně Finex.cz – peníze vám přijdou bankovním převodem.

Krok 1: Vytvořte objednávku

Jděte na stránku naší směnárny > rychlý odkaz zde < a zvolte, jak chcete za prodané kryptoměny peníze obdržet.

Poté do prvního políčka zadejte částku v Kč, kterou chcete za prodané bitcoiny obdržet. Automaticky se Vám dopočítá, kolik BTC musíte prodat. V našem příkladu 0,01 BTC za 2 500 Kč.

Nebo můžete rovnou uvést počet BTC, které máte a kterých se chcete zbavit, částka, kterou za prodej získáte, se sama dopočítá. Celková částka se vždy odvíjí od aktuálního kurzu BTC. Naše směnárna nabízí jedny z nejlepších kurzů.

prodej bitcoinu (kryptoměny) jak na to
Formulář pro prodej bitcoinu na směnárně Finex.cz

Po vyplnění a odeslání formuláře vám do emailu přijdou informace o platbě, kterou nyní pro úspěšné dokončení prodeje kryptoměn musíte provést.

Až bitcoiny odešlete a naše směnárna platbu zpracuje, na váš bankovní účet odcházejí peníze ve formě korun přesně podle domluvy.

Plusy prodeje na směnárně

 • Jednoduchá registrace nebo prodej bez registrace
 • Možnost prodeje více kryptoměn (ne jen bitcoiny)
 • České prostředí a prodej za české koruny
 • U menších prodejů není třeba verifikace
 • Rychlost prodeje už od 1h

Minusy prodeje na směnárně

 • Vyšší poplatky většinou přes 3 %
 • O víkendu či svátcích si na peníze počkáte až několik dní

Přehled ověřených kryptoměnových směnáren

Favorit redakce
Bonus za nákup kryptoměn u CoinBank až 400 Kč. Více info v recenzi.
 • Nízké poplatky
 • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
 • Nelze nakupovat platební kartou
Bonus za nákup kryptoměn u CoinBank až 400 Kč. Více info v recenzi.
Směnárna Finex logo

Směnárna Finex

★ 91 %

Bonus za doporučení přátel: 200 Kč za každou objednávku! Více info v recenzi.‎

B) Prodej kryptoměn na burze

Kryptoměnové burzy razantně snižují poplatky, které zaplatíte v případě prodeje u směnárny. Většina burz má poplatky okolo 0,25 %, zatímco většina směnáren i přes 3 %. Nesou s sebou ale jiné problémy, jako je třeba povinná verifikace.

Jak prodat své kryptoměny na burze?

Nejprve si samozřejmě u dané burzy musíte založit účet. Výběr burzy je přitom zcela na vás. Drtivá většina uznávaných burz (viz. přehled burz níže) bude za účelem vybrání prostředků z vašeho účtu vyžadovat úplné ověření vaší identity a ověření bankovního účtu.

Jakmile si na svůj účet na burze pošlete kryptoměny (deposit), budou připraveny k prodeji. Stačí si pak otevřít platformu burzy s požadovaným párem (např BTC vůči CZK), zvolit požadovanou částku pro prodej a obchod potvrdit.

Samotný výběr peněz však někdy může trvat poměrně dlouho, zejména pokud má burza problémy s bankami nebo likviditou. Právě z těchto důvodů je rozumné při výběru myslet především na známé burzy. Momentálně nejvýhodnějším místem pro prodej za Kč jsou burzy Coingi či CoinMate. Ty vám pak pošlou na bankovní účet koruny.

Při prodeji za EUR pak musíte počítat s poplatkem za SEPA platbu, který si některé burzy a banky účtují. Poplatky za výběr se mohou výrazně lišit v závislosti na konkrétní burze, ale obecně je lepší dělat méně větších výběrů namísto více menších.

Některé banky za příjem SEPA platby účtují třeba 50 EUR, jiné banky si potom mohou účtovat například jen 10 Kč. Tento typ převodu využívají např. burzy Coinbase, Bitstamp či Kraken.

Většina burz bude mít navíc nastavený limit na množství peněz, které ze svého účtu můžete denně/týdně/měsíčně vybrat. Pokud ale zůstanete věrní jedné určité burze, tento limit se může v průběhu času navyšovat.

Plusy prodeje na burze

 • Možnost prodeje velkého množství různých kryptoměn (ne jen bitcoiny)
 • Nižší poplatky (pod 0,5 %)

Minusy prodeje na burze

 • Prostředí burzy bývá v angličtině
 • U některých burz prodej pouze za EUR nebo USD
 • Pro výběr peněz z burzy je nutná verifikace (ztráta anonymity)
 • O víkendu či svátcích si na peníze počkáte až několik dní

Přehled ověřených kryptoměnových burz

Favorit redakce
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
 • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

C) Přímý prodej pomocí online platforem

localbitcoins logoDalším způsobem jak prodat bitcoin a jiné kryptoměny je přímý obchod s jinou fyzickou osobou. K tomu slouží například celosvětově známá platforma LocalBitcoins.

Oproti způsobům zmíněným výše se jedná o nejzdlouhavější proces, může vám ale vynést něco navíc.

V tomto případě se budete muset nejprve ze všeho zaregistrovat jako prodejce. Kromě nastavení vašeho profilu budete i zde muset plně ověřit svou totožnost.

Celý princip prodeje skrze tyto platformy funguje jednoduše. Jakmile se zaregistrujete, můžete zadat nabídku a prodat určité množství bitcoinů někomu, kdo si vaší nabídku najde.

Pokud se najde kupující (protistrana), který s vámi bude chtít provést obchod, obdržíte od služby upozornění, přičemž od té chvíle komunikujete pouze a jen s kupujícím. Web slouží pouze jako platforma k dokončení obchodu.

Proces prodeje bitcoinů na stránkách tohoto typu může být osobně i časově náročný.

Než se do prodeje tímto způsobem pustíte, ujistěte se že máte čas a trpělivost. Přeci jenom je to komunikace s lidmi a ta je občas dost komplikovaná.

Plusy prodeje na "online tržištích"

 • Vy si můžete při prodeji účtovat poplatky, takže můžete obdržet vyšší částku

Minusy prodeje na "online tržištích"

 • Můžete dlouho čekat na nalezení protistrany (nikdo od vás nebude chtít koupit)
 • Stále obchodujete s jinými lidmi (administrativa)
 • Je třeba se verifikovat (ztráta anonymity)

Naše recenze služby LocalBitcoins

nakup prodej btc

D) Fyzický prodej bitcoinů

Další způsob, jak prodat bitcoiny, je starý dobrý fyzický obchod. Bitcoiny si můžete za peníze směnit s vašimi přáteli, nebo třeba s lidmi z internetu (což s sebou nese určitá rizika).

V mnoha ohledech je osobní obchodování s digitální měnou zřejmě tím nejjednodušším způsobem ze všech. Chcete-li prodat bitcoiny, stačí naskenovat QR kód na telefon dané osoby a dostanete hotovost na místě.

Pokud prodáváte bitcoin přátelům nebo příbuzným, stačí jim odeslat potřebnou částku do bitcoinové peněženky a oni vám dají hotovost. Rychlé a jednoduché.

V případě že jednáte s cizí osobou, budete s největší pravděpodobností muset projít jednáním o ceně, místě setkání a dalších příslušných podmínkách.

Kromě toho musíte myslet na to, aby byla zajištěna vaše bezpečnost a bezpečnost vašich finančních prostředků/kryptoměn.

 • Jak si vyjednat dobrou cenu?

Existuje celá řada webových stránek, fór a skupin na facebooku, které obchodníkům pomáhají zajistit osobní setkání za účelem nákupu a prodeje bitcoinů a jiných kryptoměn. Tou zřejmě nejpoužívanější platformou je již zmíněný LocalBitcoins, kde se s kupujícím můžete domluvit nejen na převodu online (zmíněn výše) ale i osobně.

Využít můžete i nějaké Facebookové skupiny na tuto problematiku zaměřené, v ČR je známá např. skupina Krypto Veksl.

Jelikož kurz bitcoinu neustále kolísá, je konečný směnný kurz obvykle dohodnut až během samotné schůzky. Většina obchodníků používá sazby z významných burz, nicméně alternativně lze použít služby jako třeba CoinMarketCap.

Takovíto prodejci si někdy účtují poplatek nad rámec aktuálního kurzu, ať už za vaše pohodlí, anonymitu či za pokrytí svých vlastních nákladů.

 • Pár rad ohledně bezpečnosti při prodeji kryptoměn

zabezpeceni kryptomenProdej Bitcoinů mezi lidmi je perfektní možností obchodování pro ty, kteří si cení anonymity a pohodlí. Bezpečnostní aspekty, zejména při obchodování s úplným cizincem z internetu, jsou však velmi důležité.

Nejprve byste si měli pečlivě vybrat místo schůzky. Ideálně aby se jednalo o veřejné místo s aktivním přístupem k internetu, protože oba budete muset mít přístup k online peněženkám. Můžete si také na schůzku pro jistotu přizvat svého známého, ovšem je důležité o tom předem informovat kupujícího.

V zásadě dodržujte stejná preventivní opatření, jaká byste použili při přenášení velkého množství hotovosti. Buďte opatrní a nikdy nesouhlaste se schůzkami v soukromých bytech či domech.

Plusy fyzického prodeje

 • Vy si můžete při prodeji účtovat poplatky, takže můžete obdržet vyšší částku
 • Vysoká míra anonymity

Minusy fyzického prodeje

 • Můžete dlouho čekat na nalezení protistrany (nikdo od vás nebude chtít koupit)
 • Stále obchodujete s jinými lidmi (administrativa)

E) Kryptoměnové bankomaty (ATM)

Dalším možným způsobem, kde prodat bitcoin, jsou bankomaty. I když občas vypadají jako tradiční bankomaty, bitcoinové bankomaty nemají s bankomaty v tradičním slova smyslu prakticky nic společného.

Místo připojení k bankovnímu účtu uživatele jsou totiž za účelem zprostředkování bitcoinových transakcí připojeny k internetu.

Bitcoinové bankomaty mohou přijímat peníze v hotovosti a směňovat je za bitcoiny, vydávané jako papírové potvrzení s QR kódem nebo přesunutím prostředků do konkrétní peněženky v blockchainu.

Občas může být relativně obtížné tyto bankomaty najít. Na této mapě bitcoinových bankomatů naleznete prakticky všechny, které jsou v provozu.

Pouze několik konkrétních bitcoinových bankomatů ale nabízí obousměrnou funkčnost, což znamená, že pomocí nich může uživatel nakoupit i prodat bitcoiny.

Ztráta anonymity – verifikace

anonymita kryptomenNěkteří poskytovatelé bitcoinových bankomatů vyžadují, aby uživatelé měli k provádění prodejních operací existující účet.

Například noví uživatelé bankomatů Robocoin známých hlavně v zahraničí potřebují pro aktivaci svéhoúčtu telefonní číslo, doklad totožnosti, sken dlaně a aktuální fotografii pořízenou webovou kamerou ATM.

Jak vidíte, tak v tomto a dalších případech zde absolutně ztrácí "anonymita" kryptoměn smysl.

Proces identifikace se samozřejmě liší v závislosti na zařízení a dokonce i podle různých společností, které provozují podobné bankomaty. Pokud ovšem budete chtít prodávat bitcoiny, vždy po vás bude vyžadován nějaký druh ověření identity.

Po ověření vaší identity vám bude přidělen QR kód s adresou peněženky, na kterou musíte poslat vaše bitcoiny. V závislosti na používaném zařízení obdržíte buď okamžitě hotovost přímo ze stroje, nebo obdržíte kód pro uplatnění a musíte počkat na potvrzení transakce.

Navzdory stále rostoucímu počtu bitcoinových bankomatů po celém světě, jsou stále primárně používány pouze k nákupu Bitcoinů. Provozovatelé bankomatů na BTC se navíc často perou s jurisdikcí a s nařízeními pro praní špinavých peněz.

Plusy prodeje v bankomatech

 • Peníze ihned na ruku
 • Pro menší nákupy vysoká míra anonymity

Minusy prodeje v bankomatech

 • Pro větší prodej je třeba se verifikovat (ztráta anonymity)
 • Poplatky mohou být i více než 10 % (v závislosti na daném bankomatu)

.

Jak prodat ethereum, bitcoin a další kryptoměny již víte. To, který způsob pro prodej kryptoměn nakonec zvolíte je čistě na vás. Dejte si ale s rozhodováním opravdu záležet a věnujte tomu dostatek času.

Jak tedy prodat bitcoin co nejlépe?

Suma sumárum, níže naleznete shrnutí těch nejlepších metod v závislosti na vašich požadavcích.

Je ale třeba počítat s tím, že se výhody konkrétních možností liší v závislosti na vašich zkušenostech. Pokud již třeba máte ověřený účet na burze, bude to pro vás výhodnější než směnárny.

Další užitečné články:

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

 • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
 • Vytvořena českou firmou
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+3,31%
Cena
$30 092
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+1,86%
Cena
$2 005
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+4,16%
Cena
$305,4

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 10 komentářů
Andrej

Mám Komerční banky a zaseklese mi peníze kvůli omezení SEPA. Když si udělám účet u české spořitelny půjde stáhnout tý peníze?
Myslím že SEPA ještě dlouho nebude fungovat. Děkuji za odpověď

Portál Finex.cz
Odpověď na Andrej

Dobrý den, Andreji. Bohužel na Vaši otázku nejsme schopni odpovědět, protože neznáme konkrétní detaily. Budete se proto muset zeptat přímo ve Vaší bance.

Tereza

Dobrý den, dnes jsem prodala své bitcoiny. Mám na uště zadanou svoji kartu, na které jsem před tím i kupovala. Ale bohužel ted když jsem prodala ukazujeme se mi ve výpisu EUR Wallet, ale nemám eurovou peněženku a kupovala pouze na normální kartu. Netuším kde ted peníze mám. Na ucte nejsou a už ani v platformě.
Děkuji za odpověd

Portál Finex.cz
Odpověď na Tereza

Dobrý den, Terezo. O jakém zprostředkovateli nákupu/prodeje mluvíte? Jedná se o Binance, Crypto.com, nebo jinou firmu? Doporučili bychom Vám obrátit se na podporu dané společnosti, kteří Vám pomohou mnohem lépe než my, protože budou mít k informacím o Vašem účtu přístup.

Lukas

Dobry den,
prosim o radu, muzu si poslat meny z bitstamp burzy do Trust Wallet ? Trust Wallet tyto meny podporuje. Ale jsou nejaka pravidla pro penezenky, ohledne toho, ze kterych burzi tam lze posilat bitcoin, ethereum, apod. ?

Portál Finex.cz
Odpověď na Lukas

Dobrý den, Lukáši. Peněžence je úplně jedno, odkud na ni kryptoměny přijdou. Zda přijdou z Binance, Bitstampu nebo třeba od vašeho kamaráda. Pokud pošlete kryptoměny na správnou adresu, neměl by v tom být problém.

David

Dobrý den,

dovoluji si požádat Vás o radu týkající se prodeje kryptoměn – konkrétně bitcoinu. V Článku nijak nezmiňujete limity, které jednotlivé směnárny/burzy mohou mít pro objem prodávané kryptoměny. Prioritou je pro mě rychlost a neomezené množství kryptoměny, které mohu prodat – v případě, že bych prodával např. 3 bitcoiny – jaká varianta by pro mě byla nejlepší a případně kterou směnárnu/burzu byste mi doporučili?

Předem moc děkuji za odpověď!

Portál Finex.cz
Odpověď na David

Dobrý den, Davide. Když budete prodávat na jakékoli větší burze (např. Binance, Kraken či Coinbase Pro) tak se toho nebojte. Tam jsou 3 BTC celkem v pohodě prodatelné během minut s ucházejícím slippage. Nebo pokud se domluvíte i s nějakým větším prodejcem na Local Bitcoins, také by to šlo. Ale bude o dost těžší ho najít. Jinak pokud vím, částky v nižších jednotkách BTC by neměly být problém ani na Simplecoinu, ale tam bych radši nejdříve informoval podporu. Snad jsem pomohl. Vojtěch, Finex.cz

David
Odpověď na Portál Finex.cz

Moc děkuji za odpověď, Vojtěchu!
Ještě mě napadl jeden dotaz – chtěl bych prosím zeptat, jak je to s povinností danit peníze při oné zpětné směně BTC za fiat (korunu) – zdali je nutné dle naší legislativy brát toto jako zisk, na který je nutné aplikovat daň – předem moc děkuji!

David

David
Odpověď na David

Omlouvám se, tak jsem již odpověď našel přímo u Vás: https://finex.cz/zdaneni-kryptomen-kompletni-navod/

Děkuji :-)

David

Zobrazit další odpovědi (1)
Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo