Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Návod: Jak prodat Bitcoin a jiné kryptoměny? Seznam dostupných způsobů pro rok 2024

Aktualizováno
Návod: Jak prodat Bitcoin a jiné kryptoměny? Seznam dostupných způsobů pro rok 2024
Zdroj: Midjourney.com

Možná tuto situaci znáte. Bitcoin nebo jiná vaše kryptoměna narostla na hodnotě a vy ji chcete prodat a zajistit si tak zisky. Nebo se na druhou stranu propadá a snažíte se zachránit, co se dá. A nebo vám jen někdo bitcoiny poslal – a vy je teď chcete vyměnit na koruny na bankovním účtě.

Jistě se můžeme bavit o tom, jestli jsou postupy výše správné nebo špatné. Oba ale provází jeden problém – Jak a kde kryptoměny prodat? Spousta lidí vlastní bitcoiny ještě z doby, kdy stály pár korun. Vzhledem k mílovým skokům, kterými celé odvětví letí, se toho za těch několik let spoustu změnilo.

SHRNUTÍ: 5 ZPŮSOBŮ, JAK PRODAT BITCOINY

Pokud máte nějaké bitcoiny a chcete je prodat, můžete se vydat jednou z následujících cest. Všechny jsou také detailněji popsány níže.

 1. Na kryptoměnové směnárně (např. na Anycoinu, platíte vyšší poplatky, ale proces je jednodušší, do 25 tis. Kč zpravidla anonymní).
 2. Na kryptoměnové burze (např. Binance, až na výjimky musíte před prodejem ověřit svoji totožnost (KYC), ale budete platit zanedbatelné poplatky cca 0,1 % a pokud se trefíte do promo akce, tak i 0 %).
 3. Online (pozor na podvodníky a nejčastější podvody s Bitcoinem).
 4. Osobně (po domluvě např. na jedné z facebookových skupin nebo přes aplikaci Vexl).
 5. V bitcoinmatu (do 25 tis. Kč anonymní, avšak s vysokými poplatky).

Řešíte prodej kryptoměn a nevíte si s ním rady? Pak je tento článek přesně pro vás!

Možnosti, jak kryptoměny prodat

Cest, jak kryptoměny prodat, je hned několik. Rozhodnete-li se pro online služby, můžete transakci učinit prostřednictvím směnárenburz. V internetovém světě či v rámci setkání naživo existuje také možnost přímého prodeje bez využití prostředníka (jedná se o tzv. P2P obchody, v nichž si sami vyjednáváte cenu a kladete podmínky). V případě, že se nechcete nikam registrovat a zároveň nechcete riskovat ani případné problémy spojené s P2P obchody, pak je pro vás otevřená i možnost využít služby bitcoinového bankomatu.

Jaký způsob prodeje kryptoměn je ten nejlepší? Jaká firma je důvěryhodná?

Na co si dát při prodeji pozor, abyste o své kryptoměny nepřišli a dostali jste z prodeje co nejvíce peněz?

Čtěte dál a vše se dozvíte.

Poznámka

TIP: Nevlastníte ještě žádné kryptoměny? Nakupte si nějaké s pomocí našeho návodu krok za krokem: Jak a kde koupit bitcoiny.

Obsah článku – Jak prodat kryptoměny?

Nejdříve si zopakujeme základy

Jestliže se pravidelně nepohybujete v kryptoměnovém světě a nikdy jste se nezajímali o technologii v pozadí, pak by určitě stálo za to obnovit si nějaké znalosti. Chyba, ať už z nepozornosti nebo neznalosti, může být naprosto fatální.

Pojďme si rychle shrnout to nejdůležitější.

Přesnost adres

Adresy v kryptoměnové síti fungují jako účty. Jsou na nich uložené kryptoměny a probíhají mezi nimi transakce. Jelikož se jedná o decentralizovanou síť bez jakýchkoliv správců, není zde nikdo, kdo by se o vás staral a kdo by kontroloval správnost údajů.

Jestliže se tedy v zadávání adresy spletete (byť v jediném znaku) a transakce projde, pak jste o vaše kryptoměny přišli. Navždy. Několikrát si proto překontrolujte, jestli jste vše napsali a zvolili správně.

Poplatky

Když budete mít správně adresu, tak je 95 % úspěchu doma. Trochu potrápit vás můžou už jen poplatky.

Obecně platí, že čím vyšší poplatek zadáte, tím rychleji se transakce potvrdí. Pokud budete chtít ušetřit a poplatek nastavíte příliš nízký, může se stát, že se transakce zasekne. Co v takovém případě dělat rozebíráme v článku Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit? Jestli se chcete vyhnout problémům, doporučujeme využít automatické nastavování poplatků v peněžence.

Předpokládejme, že transakce projde. Pak už se jen čeká na službu jako takovou. Firmy mají často podmínku např. alespoň 4 potvrzení na transakci (v případě Bitcoinu). Na každé potvrzení počítejte 10 minut. V případě 4 by to tedy bylo 40 minut čekání, než vám služba dovolí s bitcoiny nějak manipulovat.

Pokud odesíláte kryptoměny využívající jiný mechanismus konsenzu než Proof of Work (např. Ethereum), kladou se zde požadavky na finalizaci bloku. Z pohledu uživatele to ale funguje podobně – bloky jsou finalizovány až po nějakém čase, např. po 15 či 20 minutách.

Nyní již víte to nejpodstatnější. Nezbývá, než se vrhnout na samotný prodej kryptoměn!

A) Prodej kryptoměn na směnárně

Jednoznačně nejlepší a nejjednodušší možností prodeje kryptoměn pro začátečníky jsou internetové kryptoměnové směnárny. Jsou to služby bez zbytečných funkcí a zdlouhavých procesů, pro okamžitý prodej jsou tedy ideální. Velkým plusem je fakt, že i v České republice je spousta ověřených směnáren. To znamená české prostředí a českou zákaznickou podporu.

Výměnou za tento servis a pohodlí si směnárny účtují o něco větší poplatky, než jaké můžeme najít například na velkých kryptoměnových burzách. Většinou jsou vyšší jen o pár procent, v případě některých může jít ale i o velké rozdíly. Dejte si tedy pozor na to, pro kterou směnárnu se rozhodnete – níže vám ukážeme některé z nejlepších.

Jak prodat své kryptoměny u směnárny?

Proces prodeje kryptoměn u směnárny je poměrně jednoduchý. Pokud pracujete se směnárnou, která nevyžaduje registraci, stačí v zásadě zadat množství dané kryptoměny, kterou chcete prodat a číslo vašeho bankovního účtu.

Na základě uvedených informací vám bude vygenerována kryptoměnová adresa, na kterou pošlete z vaší peněženky zvolený obnos.

Po tom, co směnárna vaše bitcoiny či jiné kryptoměny obdrží a transakce získají dostatečný počet potvrzení, odešle předem domluvenou částku bankovním převodem na číslo účtu, které jste při vytváření objednávky zadali.

Jakmile směnárna transakci dokončí, peníze vám na účet přijdou do několika hodin, maximálně za jeden či dva pracovní dny. Záleží pouze na tom, jakou banku používáte.

Abychom vám prodej kryptoměn ještě více zjednodušili, založili jsme pro vás naší vlastní kryptoměnovou směnárnu Finex.cz, na níž můžete kryptoměny během pár minut jednoduše prodat. Nyní si ukážeme, jak na to!

Návod – Jak prodat bitcoin na směnárně Finex.cz

Prodej kryptoměn můžete zvládnout přímo u nás, ukážeme si nyní názorný příklad prodeje bitcoinu. Naše jediná podmínka je minimální prodávaný obnos, který musí být alespoň 0,0025 BTC.

Budeme předpokládat, že chcete prodat 0,01 BTC v hodnotě necelých 4 600 Kč a používáte peněženku Coinomi. Po prodeji na naší směnárně Finex.cz vám peníze přijdou bankovním převodem.

Krok 1: Vytvořte objednávku

Přejděte na stránku naší směnárny skrze tlačítko níže a zvolte, jakým způsobem chcete peníze za prodané bitcoiny obdržet.

Poté do prvního políčka zadejte částku v BTC, kterou chcete prodat. Automaticky se vám dopočítá, kolik korun dostanete na účet po odečtení poplatků. V našem příkladu za 0,01 BTC dostanete zhruba 4 600 Kč. Samozřejmě můžete nejdříve zadat částku za prodej v korunách – množství potřebných BTC se vám dopočítá zpětně. Mějte na paměti, že cena objednávky se vždy odvíjí podle současného kurzu BTC.

Graf BTC
Změna za 24h
-0,67 %
Aktuální cena
$66 218
Prodej bitcoinů na směnárně Finex.cz
Prodej bitcoinů na směnárně Finex.cz

Po vyplnění a odeslání formuláře vám do emailu přijdou informace o platbě, kterou nyní pro úspěšné dokončení prodeje kryptoměn musíte provést.

Krok 2: Zaplaťte objednávku

Před tím, než bitcoiny odešlete, si ještě jednou překontrolujte veškeré údaje ve vaší objednávce, zejména tedy číslo bankovního účtu, kam budou peníze za obdržené bitcoiny následně odeslány.

Pokud bitcoiny směnárna neobdrží do 30 minut, dotáže se vás, zda budete ochotni akceptovat nový kurz. Kurzy kryptoměn jsou relativně volatilní a směnárna tedy nemůže zajistit jeho fixaci po dlouhou dobu.

Souhrn objednávky včetně adresy pro odeslání bitcoinů
Souhrn objednávky včetně adresy pro odeslání bitcoinů

Adresu peněženky směnárny, na kterou budete bitcoiny odesílat, doporučujeme buď překopírovat, nebo naskenovat skrze přiložený QR kód níže. Minimalizujete tak riziko překlepu. Stačí jediná chybka v kryptoměnové adrese a bitcoiny budou nenávratně ztraceny, směnárna v tom případě žádné ztráty nekompenzuje.

Poznámka

Z legislativních důvodů je možné, že po vás bude vyžadováno ověření identity, pokud budete chtít směnit větší částku. Obecně je hranice nastavena na 25 000 Kč či 1 000 eur.

Po odeslání bitcoinů nezbývá nic jiného, než čekat – jakmile bude transakce dostatečně potvrzena, směnárna ji uzavře a peníze na váš bankovní účet odešle.

V závislosti na tom, jakou banku používáte, může před obdržením peněžních prostředků nastat menší časová prodleva.

Plusy prodeje na směnárně

 • Možný prodej bez registrace a ověření identity: Podobně jako u nákupu kryptoměn přes směnárny, i při prodeji je možné menší částky provádět bez ověření totožnosti či zakládání zákaznického účtu.
 • Možnost prodeje více kryptoměn: Na většině směnáren naleznete pro prodej i více kryptoměn, ne jen BTC. Např. na Anycoinu si můžete vybrat až ze 130 digitálních aktiv.
 • Tuzemské společnosti mají prostředí v češtině a umožňují prodej za české koruny.
 • Rychlost prodeje: Jelikož ve většině případů nebude potřeba žádné ověřování, skutečně se jedná pouze o vyplnění množství kryptoměny, bankovního účtu, emailu a následné odeslání na obdrženou kryptoměnovou adresu. Pokud mezi sebou pak banky budou schopny vypořádat transakci okamžitě, peníze na účtě můžete obdržet i do jedné hodiny.

Mínusy prodeje na směnárně

 • Vyšší poplatky než na burzách: I směnárny musejí z něčeho žít, a jelikož prakticky jen usnadňují prostým uživatelům prodej kryptoměn přes burzy, musejí zavést vyšší poplatky, aby byly v zisku.
 • U větších prodejů je nutné ověřit identitu: Pokud prodáváte za více než 25 000 Kč, budete vyzváni k ověření identity. Velikost prodeje však není jedinou podmínkou!
 • Prodej se může i časově protáhnout: Zde záleží na tom, jakou banku používá směnárna a jakou používáte vy. V některých případech se platba může vypořádat i za pár dní.

Přehled ověřených kryptoměnových směnáren

Favorit redakce

Výběr
redakce
Směnárna
2024
Výhody
 • Nízké poplatky
 • Možnost opakovaných nákupů skrze trvalý příkaz v bance
Nevýhody
 • Nelze nakupovat platební kartou

B) Prodej kryptoměn na burze

Kryptoměnové burzy jsou místa, kde se střetávají nakupující a prodávající ve velkém. Uživatel či firma zde může nakupovat přímo, může provozovat OTC obchody a využívat mnoho dalších funkcí.

Tyto obří objemy transakcí, velká likvidita a automatizace jsou skvělé prostředí pro trading a zároveň velice snižují poplatky.

Směnárna udělá vše za vás. Burza vám naopak nechává relativně volnou ruku, to vše výměnou za velice nízké poplatky. Zatímco směnárny mají často poplatky nad 3 %, burzy si účtují v průměru 0,25 % za transakci. Za trochu práce se tak dá získat mnohokrát výhodnější poplatková sazba.

Problémem může být to, že jsou burzy hlavně zahraniční a nedisponují tak českým rozhraním. Výjimkou je např. Binance s rozhraním kompletně v češtině nebo Coinmate, kryptoměnová burza založená v Česku. S chabou českou podporou se pojí i častá nemožnost vkládat na burzy koruny, to znamená, že i výběr peněžních prostředků po prodeji kryptoměn je z drtivé většiny možný pouze v eurech či dolarech.

Jak vybrat tu správnou burzu?

Rozhodujete se pro prodej kryptoměn skrze některou z burz? Pak je nutné soustředit se na několik bodů, které vám mohou ušetřit spoustu času a problémů. Abyste měli jistotu, že nenarazíte na podvod či burzu, která není spolehlivá, držte se následujících pravidel:

 • Společnost stojící za burzou musí své služby provozovat legálně v rámci platných licencí, to znamená, že musí své služby poskytovat českým zákazníkům dle platných pravidel. Pokud burza z nějakého důvodu v Česku nefunguje či své služby neposkytuje legálně, ruce pryč.
 • Na burze se obchoduje dostatečný objem a trh burzy je dosti likvidní. Dostatečná likvidita je základem pro zdravý trh odolný proti manipulaci a silným cenovým výkyvům. Vysoký obchodovaný objem značí, že burzu používá značné množství obchodníků. Stabilitu trhu také kromě přirozené vysoké aktivity obchodníků zajišťují instituce v roli market makerů – tyto společnosti na trh burzy dodávají likviditu a jsou veřejně známé. Pokud chcete mít o burze opravdu jistotu, můžete si jejich identitu prověřit a ověřit si tak, že nemají žádnou obchodní vazbu na společnost stojící za burzou a neexistuje tak střet zájmu ústící v manipulaci trhu.
 • Burza nemá na kontě žádné větší bezpečnostní pochybení či skandál.
 • Burza nenabízí podezřele vysokou páku.
 • Na burze naleznete vámi požadované kryptoměny. Některé burzy mají zalistovaný pouze užší výběr kryptoměn, nicméně se jedná většinou o ty největší a nejznámější, takže je velice pravděpodobné, že na tyto problémy v případě Bitcoinu nenarazíte.

Za nás můžeme s klidným svědomím doporučit např. burzy Binance či Kraken.

Po výběru burzy si na její platformě nejprve musíte založit účet. Drtivá většina uznávaných burz (viz. přehled burz níže) bude za účelem vybrání prostředků z vašeho účtu vyžadovat úplné ověření vaší identity a ověření bankovního účtu.

Proces ověření totožnosti (KYC)

Jakmile se nějaké odvětví rozroste do dostatečných rozměrů a začnou se v něm točit ohromné objemy peněz, neomylně to přitáhne pozornost úředníků. Jen přes Binance proteče denně přes 20 miliard dolarů a kapitalizace všech kryptoměn dohromady se už dokázala dostat nad bilion dolarů.

Dnešní legislativní pravidla požadují, aby byla u víceméně každého uživatele kryptoměnových burz ověřena jeho osobní totožnost. To probíhá tak, že při registraci člověk nahraje ofocenou či oskenovanou kopii dvou průkazů totožnosti – jmenovitě to může být občanský průkaz, řidičský průkaz a pas. Dále je vyžadována fotka uživatele a kopie dokumentu, kde je jméno a adresa uživatele zároveň. K tomu dobře poslouží výpis z účtu.

Zdroj: binance.com
Výběr dokladu totožnosti
Výběr dokladu totožnosti při ověření na burze Binance

Jak prodej kryptoměn na burzách probíhá?

Jakmile máte účet ověřený, můžete si na burzu nějaké kryptoměny odeslat, následně je prodat a získané fiat peníze z prodeje vybrat na svůj bankovní účet. Pro názornost si ukážeme prodej Bitcoinu na burze Binance.

Běžně stačí v rozhraní burzy zvolit možnost vkladu kryptoměn (v případě Binance zvolit sekci Fiat & Spot, následně Vklad a poté Vklad kryptoměn). Zde je nutné pouze vybrat kryptoměnu (Bitcoin) a síť, z níž danou kryptoměnu odesíláte. V našem případě je to nativní blockchain Bitcoinu.

Zdroj: binance.com
Vklad BTC na Binance
Vklad BTC na Binance

Ještě jednou si překontrolujte, zdali máte správně zvolenou síť a adresu – stačí byť jediný překlep a bitcoiny budou nenávratně ztraceny!

Můžete si všimnout, že Binance pro ověřený vklad vyžaduje pouze 1 potvrzení ze sítě. Po jednom potvrzení vám tedy budou bitcoiny na účet připsány, pak už stačí jít na spotový trh a zvolit vámi požadovaný obchodovaný pár (např. BTC/EUR) a bitcoiny prodat.

Po úspěšném prodeji můžete svá získaná eura (či jinou fiat měnu) vybrat na váš bankovní účet prostřednictvím SEPA platby. Na přehledu zákaznického účtu stačí pouze zvolit položku Vybrat a následně Vybrat fiat měnu.

Zdroj: binance.com
Výběr eur na burze Binance
Výběr eur na burze Binance
Poznámka

Vadí vám výběr v eurech? Alternativou mohou být burzy Coingi či CoinMate. Při výběru peněžních prostředků na těchto burzách si můžete zvolit i koruny.

Při prodeji za eura musíte počítat s poplatkem za SEPA platbu, který si některé burzy a banky účtují. Poplatky za výběr se mohou výrazně lišit v závislosti na konkrétní burze, ale obecně je lepší dělat méně větších výběrů namísto více menších.

Některé banky si za příjem SEPA platby účtují třeba 50 EUR, jiné banky si potom mohou účtovat například jen 10 Kč. Tento typ převodu využívají např. burzy Coinbase, Bitstamp, Kraken či výše popsaná Binance.

Většina burz bude mít navíc nastavený limit na množství peněz, které ze svého účtu můžete denně/týdně/měsíčně vybrat. Pokud ale zůstanete věrní jedné určité burze, tento limit se může v průběhu času navyšovat v rámci vašich dosažených zákaznických úrovní.

Plusy prodeje na burze

 • Možnost prodeje většího množství různých kryptoměn: Kryptoměnové burzy jsou místem, kde veškeré obchody s kryptoměnami probíhají. Např. na zmíněné burze Binance můžete obchodovat více než 600 kryptoměn! Bitcoin tedy může být jen pouhým začátkem.
 • Nižší poplatky (pod 0,5 %): Obchodování na burzách je obecně zpoplatněno mnohem méně než nákup a prodej přes směnárny. Zaplacené poplatky tak můžete snížit i o několik procent; např. u Binance se poplatek za obchod pohybuje kolem pouhých 0,1 %.
 • Více nástrojů a možností prodeje: Směnárny vám většinou umožní prodej jen za současnou tržní cenu. Na burzách ale naleznete možnosti limitních prodejů, což je jinými slovy vytvoření požadavku na prodej kryptoměn při dosažení konkrétní ceny. Tyto možnosti však poskytují v podobné variantě i některé směnárny, např. Anycoin.

Mínusy prodeje na burze

 • Prostředí burzy bývá v angličtině: Většina burz jsou zahraniční společnosti, u nichž českou lokalizaci většinou nenalezneme. Výjimkou je např. Binance nebo Coinmate, burza založená v Česku.
 • Je třeba plné ověření identity: To je asi tou hlavní nevýhodou. Téměř na všech burzách je alespoň pro základní činnosti nutné provést ověření totožnosti. K plným možnostem, mezi které patří i povolení k výběru kryptoměn na vlastní peněženky, je většinou nutné provést plné ověření včetně poskytnutí důkazu o místě pobytu.
 • Složitější rozhraní platformy: Směnárny jsou koncepčně jednoduché – pomocí pár kliknutí umožňují prodej a nákup kryptoměn. Burzy jsou mnohem komplexnější. V rámci spotového obchodování nabízejí různé varianty obchodních příkazů a k tomu navíc nabízejí i jiné formy trhů, mezi které patří z velké části permanentní nebo čtvrtletní futures kontrakty. K tomu všemu jsou na burzách často dostupné i zhodnocovací programy pro kryptoměny (varianty centralizovaného stakingu) či prostředky pro OTC obchody, mezi tím vším se nováček snadno ztratí.
 • U většiny burz je prodej možný pouze přes EUR či USD: Kryptoměnové burzy jsou většinou zahraniční společnosti a proto je logické, že se na nich kryptoměny obchodují hlavně ve světových měnách, zejména tedy v USD a EUR. Při prodeji je tedy možné prodat kryptoměny pouze za tyto měny, které jsou následně odeslané na bankovní účet při výběru. To vyžaduje další konverzi eur, respektive dolarů na české koruny.

Přehled ověřených kryptoměnových burz

Favorit redakce

Výběr
redakce
Burza
2024
Výhody
 • Opravdu propracovaná a funkční platforma
 • Nízké poplatky
Nevýhody
 • Kontakt zákaznické podpory může být složitý a na dlouho
 • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

C) Přímý prodej pomocí online platforem

Dalším způsobem prodeje Bitcoinu a jiných kryptoměn je přímý obchod s jinou fyzickou osobou. K této osobě nás ale často musí zavést nějaký prostředník – například platforma Vexl.

Oproti způsobům zmíněným výše se jedná o nejzdlouhavější proces a už dlouho není tak jednoduchý a výhodný, jako byl dříve. Stále vám však může vynést něco navíc.

V tomto případě se budete muset nejprve ze všeho zaregistrovat. Kromě nastavení vašeho profilu bude i zde nutné plně ověřit svou totožnost. Legislativní požadavky pramenící z AML regulací proti praní špinavých peněz tak prostupují i mezi takovéto platformy. Jakmile však proces ověření identity dokončíte, je vše velmi snadné.

Celý princip prodeje skrze tyto platformy funguje jednoduše. Jakmile se zaregistrujete, můžete zadat nabídku na veřejnou inzerci. V případě, že jí někdo přijme, si domluvíte detaily obchodu. Lidé na tyto platformy uvádí výši částky, cenu, jejich vlastní poplatky a info o tom, jaké platební metody akceptují (např. u jaké banky mají účet nebo pokud používají peněženky jako Skrill či PayPal).

Pokud si nějakého kupujícího vyberete, oslovíte ho přímo pomocí formuláře na stránkách. Od této chvíle komunikujete pouze a jen s kupujícím. Než se do prodeje tímto způsobem pustíte, ujistěte se, že máte čas a trpělivost.

Zdroj: localbitcoins.com
Ukázka prodejního inzerátu na LocalBitcoins (Dnes již nefunkční platforma)
Ukázka prodejního inzerátu na LocalBitcoins (Dnes již nefunkční platforma)

Berte na vědomí, že prodej skrze tyto stránky je často psychicky i časově náročný. Přeci jen se pracuje s reálnými lidmi a mezilidské vztahy mohou často skřípat.

Jako prodejci vám ale plyne jasná výhoda – můžeme si účtovat o něco větší cenu za to, že se obchod provádí mimo burzy. Pokud je tedy vyjednávání o ceně vaší silnou stránkou, prodej na takové platformě může být i značně ziskový.

Plusy prodeje na “online tržištích”

 • Cenu si určujete vy: Ačkoliv je tato varianta obchodování zdlouhavá a náročná na vyjednávání, vše probíhá podle vás – vy si stanovíte cenu, na níž jste ochotni bitcoiny nakoupit či prodat, a také výši poplatku. Pokud je vyjednávání vaše silná stránka, může pro vás být obchod na těchto platformách ziskový.

Minusy prodeje na “online tržištích”

 • Můžete dlouho čekat na nalezení protistrany: Pokud vámi nastavené podmínky obchodu nebudou pro ostatní obchodníky atraktivní, čekání na vhodného kupujícího se může protáhnout.
 • Požadavek plnohodnotného ověření identity: Platforma byla dříve anonymní, nyní však musí dodržovat pravidla zákonů proti praní špinavých peněz.
 • Komunikace s lidmi může být časově i emočně náročná: Ceny obchodů se zde vyjednávají mezi jednotlivými obchodníky. Prodejce a kupující se musí spojit a podmínky si vyjednat, to může občas zabrat nějaký čas.

nakup prodej btc

D) Fyzický prodej bitcoinů

Další způsob, jak prodat bitcoiny, je starý dobrý fyzický obchod. Bitcoiny si můžete za peníze směnit s vašimi přáteli, o kterých víte, že se v kryptoměnách pohybují. Další možností je směna s lidmi z internetu, např. z Facebooku, Redditu či jiných webových fór. Mějte však na paměti, že s sebou tento způsob nese i určitá rizika.

V mnoha ohledech je osobní obchodování s digitální měnou zřejmě tím nejjednodušším způsobem ze všech. Chcete-li prodat bitcoiny, stačí naskenovat QR kód na telefon dané osoby a dostanete hotovost na místě.

Pokud prodáváte bitcoiny přátelům nebo příbuzným, stačí jim odeslat potřebnou částku do bitcoinové peněženky a oni vám dají hotovost. Rychlé a jednoduché.

V případě že jednáte s cizí osobou, budete s největší pravděpodobností muset projít jednáním o ceně, místě setkání a dalších příslušných podmínkách. Kromě toho je třeba myslet na to, aby byla zajištěna vaše bezpečnost a bezpečnost vašich finančních prostředků/kryptoměn.

Jak si vyjednat dobrou cenu? Kde potenciálního prodejce či kupce najít?

Existuje celá řada webových stránek, fór a skupin na Facebooku, které obchodníkům pomáhají zajistit osobní setkání za účelem nákupu a prodeje bitcoinů a jiných kryptoměn.

Tou zřejmě nejpoužívanější platformou byl po dobu snad 10 let již zmíněný server LocalBitcoins, který však již přerušil svoji činnost. Dnes už můžete využít buď aplikaci Vexl nebo facebookové skupiny zaměřené na tuto problematiku, kdy v ČR je známá např. skupina Krypto Veksl.

Jelikož kurz bitcoinu neustále kolísá, je konečný směnný kurz obvykle dohodnut až během samotné schůzky. Většina obchodníků používá aktuální hodnoty z významných burz, nicméně alternativně lze použít služby jako třeba CoinMarketCap.

Jako prodejce máte možnost stanovit si prodejní cenu, můžete si tedy přičíst nějaké procento navrch za vaše služby. Pak už záleží jen na tom, jestli vaši nabídku někdo přijme.

Pár rad ohledně bezpečnosti při prodeji kryptoměn

zabezpeceni kryptomen

Prodej bitcoinů mezi lidmi je perfektní možností obchodování pro ty, kteří si cení anonymity. Bezpečnostní aspekty, zejména při obchodování s úplným cizincem z internetu, jsou však velmi důležité.

Nejprve byste si měli pečlivě vybrat místo schůzky. Ideálně by mělo jít o veřejné místo s aktivním přístupem k internetu, protože minimálně odesílatel bude potřebovat přístup k síti. Můžete si také na schůzku pro jistotu přizvat svého známého, ovšem je důležité o tom předem informovat kupujícího.

V zásadě dodržujte stejná preventivní opatření, jaká byste použili při přenášení velkého množství hotovosti. Buďte opatrní a nikdy nesouhlaste se schůzkami v soukromých bytech či domech.

Plusy fyzického prodeje

 • Vysoká míra anonymity: Obchody neprobíhají přes žádný order book burzy či přes jinou instituci, o obchodu víte pouze vy a vaše protistrana.
 • Cenu si určujete vy, stejně tak pravidla: V těchto případech vše závisí na vás.
 • Pokud jednáte s přáteli, mohou vám pomoci se ve světě kryptoměn zorientovat.

Mínusy fyzického prodeje

 • Potenciální nebezpečí: Při prodeji za vyšší částky je dobré být paranoidní a pořádně si ohlídat svoji bezpečnost.
 • Realizace takového prodeje může trvat i několik dní: Prodej se může protáhnout ať už kvůli komunikaci s kupujícím, tak i prostým čekáním na vhodného zájemce. Pokud nastavíte podmínky příliš striktní nebo vaše cena nebude atraktivní, nemusí se vám dlouho nikdo ozvat.

E) Kryptoměnové bankomaty (ATM)

Dalším možným způsobem, jak prodat Bitcoin, jsou bitcoinmaty. I když občas vypadají velmi podobně, bitcoinové bankomaty nemají s bankomaty v tradičním slova smyslu prakticky nic společného. Místo připojení k bankovnímu účtu uživatele totiž bitcoinmaty odesílají a přijímají kryptoměnové transakce na libovolné adresy.

Zdroj: bitcoinmat.com
Obousměrný bitcoinmat v Avion Shopping parku v Ostravě
Obousměrný bitcoinmat pro nákup i prodej Bitcoinu v Avion Shopping parku v Ostravě

Většina bitcoinových bankomatů je určena k nákupu bitcoinů přímo za hotovost. K nákupu je nutné naskenovat adresu vaší kryptoměnové peněženky, např. ve formě QR kódu, na tuto adresu po dokončení nákupu budou bitcoiny odeslány.

Občas může být relativně obtížné tyto bankomaty najít. Na této mapě bitcoinových bankomatů naleznete prakticky všechny, které jsou v provozu.

Pouze několik konkrétních bitcoinových bankomatů ale nabízí obousměrnou funkčnost. Je tedy možné, že budete muset trochu hledat. Ovšem jakmile vhodný bitcoinový automat naleznete, je prodej bitcoinů hračkou.

Stačí na bitcoinmatu pouze odsouhlasit smluvní podmínky, zvolit množství bitcoinů, které chcete za současný tržní kurz prodat, a dále přes telefon naskenovat QR kód peněženky, na níž musíte bitcoiny odeslat.

Jakmile těžaři transakci ověří, což může zabrat i 30 minut, z bitcoinmatu si přes identifikační číslo transakce stačí vybrat hotovost.

Ztráta anonymity skrze ověření totožnosti

anonymita kryptomenNěkteří poskytovatelé bitcoinových bankomatů vyžadují, aby uživatelé měli k provádění prodejních operací existující účet.

Například noví uživatelé bankomatů Robocoin, známých hlavně v zahraničí, potřebují pro aktivaci svého účtu telefonní číslo, doklad totožnosti, sken dlaně a aktuální fotografii pořízenou webovou kamerou ATM.

Proces identifikace se samozřejmě liší v závislosti na zařízení a dokonce i podle různých společností, které provozují podobné bankomaty. Pokud ovšem budete chtít prodávat bitcoiny, skoro vždy po vás bude vyžadován nějaký druh ověření identity.

Ověřením budete muset projít vždy, pokud vaše transakce přesáhne určitý obnos definovaný zákony proti praní špinavých peněz.

Tato pravidla se bohužel vztahují i na bitcoinmaty. Nicméně z odstavců výše plyne, že si společnosti stojící za bitcoinmaty mohou definovat svá vlastní pravidla ověření identity i v případech, kdy to zákon vyloženě nevyžaduje.

Plusy prodeje v bankomatech

 • Rychlá směna bitcoinů za hotovost
 • Vysoká míra anonymity u menších částek: Na bitcoinmaty se v tomto smyslu vztahují podobné zákony jako na směnárny a burzy. To však neznamená, že provozovatel bitcoinmatu nesmí vyžadovat ověření identity i v případech, v nichž to zákon nevyžaduje.

Mínusy prodeje v bankomatech

 • Ověření totožnosti v případě větších transakcí.
 • Vysoké poplatky: Poplatky za transakce mohou dosahovat i 10 %. I když zde záleží na zvoleném automatu, jsou částky většinou vyšší než v případě směnáren.
 • Prodej umožňují pouze některé bitcoinmaty: Nákup bitcoinu je možné provést víceméně na všech dostupných bitcoinových automatech, s prodejem už to tak snadné není.

Jak tedy prodat bitcoin co nejlépe?

Pokud jste dočetli článek až sem, jistě máte představu o všech dostupných možnostech prodeje bitcoinů. Volba toho správného způsobu závisí čistě na vás, při rozhodování se řiďte zejména podle toho, co je pro vás při prodeji nejdůležitější.

Abychom vám s rozhodováním pomohli, sepsali jsme níže nejvhodnější možnosti pro prodej dle různých požadovaných vlastností. Je ale třeba počítat s tím, že se výhody konkrétních možností liší i v závislosti na vašich zkušenostech.

 • Pokud vám jde hlavně o rychlost, využijte bitcoinový automat nebo směnárnu.
 • Pokud vám jde hlavně o jednoduchost, využijte kryptoměnovou směnárnu nebo pomoc vašeho známého.
 • Pokud vám jde hlavně o nejnižší poplatky, zvolte burzu nebo fyzický prodej (po domluvě).
 • Pokud vám jde hlavně o anonymitu, preferujte zejména osobní nákup od lidí z aplikace Vexl nebo facebookové skupiny Krypto Veksl.

Další užitečné články:

Líbil se vám tento článek?
29
1

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (10 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Andrej

Mám Komerční banky a zaseklese mi peníze kvůli omezení SEPA. Když si udělám účet u české spořitelny půjde stáhnout tý peníze?
Myslím že SEPA ještě dlouho nebude fungovat. Děkuji za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, Andreji. Bohužel na Vaši otázku nejsme schopni odpovědět, protože neznáme konkrétní detaily. Budete se proto muset zeptat přímo ve Vaší bance.

Tereza

Dobrý den, dnes jsem prodala své bitcoiny. Mám na uště zadanou svoji kartu, na které jsem před tím i kupovala. Ale bohužel ted když jsem prodala ukazujeme se mi ve výpisu EUR Wallet, ale nemám eurovou peněženku a kupovala pouze na normální kartu. Netuším kde ted peníze mám. Na ucte nejsou a už ani v platformě.
Děkuji za odpověd

Redakce Finex

Dobrý den, Terezo. O jakém zprostředkovateli nákupu/prodeje mluvíte? Jedná se o Binance, Crypto.com, nebo jinou firmu? Doporučili bychom Vám obrátit se na podporu dané společnosti, kteří Vám pomohou mnohem lépe než my, protože budou mít k informacím o Vašem účtu přístup.

Lukas

Dobry den,
prosim o radu, muzu si poslat meny z bitstamp burzy do Trust Wallet ? Trust Wallet tyto meny podporuje. Ale jsou nejaka pravidla pro penezenky, ohledne toho, ze kterych burzi tam lze posilat bitcoin, ethereum, apod. ?

Redakce Finex

Dobrý den, Lukáši. Peněžence je úplně jedno, odkud na ni kryptoměny přijdou. Zda přijdou z Binance, Bitstampu nebo třeba od vašeho kamaráda. Pokud pošlete kryptoměny na správnou adresu, neměl by v tom být problém.

David

Dobrý den,

dovoluji si požádat Vás o radu týkající se prodeje kryptoměn – konkrétně bitcoinu. V Článku nijak nezmiňujete limity, které jednotlivé směnárny/burzy mohou mít pro objem prodávané kryptoměny. Prioritou je pro mě rychlost a neomezené množství kryptoměny, které mohu prodat – v případě, že bych prodával např. 3 bitcoiny – jaká varianta by pro mě byla nejlepší a případně kterou směnárnu/burzu byste mi doporučili?

Předem moc děkuji za odpověď!

Redakce Finex

Dobrý den, Davide. Když budete prodávat na jakékoli větší burze (např. Binance, Kraken či Coinbase Pro) tak se toho nebojte. Tam jsou 3 BTC celkem v pohodě prodatelné během minut s ucházejícím slippage. Nebo pokud se domluvíte i s nějakým větším prodejcem na Local Bitcoins, také by to šlo. Ale bude o dost těžší ho najít. Jinak pokud vím, částky v nižších jednotkách BTC by neměly být problém ani na Simplecoinu, ale tam bych radši nejdříve informoval podporu. Snad jsem pomohl. Vojtěch, Finex.cz

David

Moc děkuji za odpověď, Vojtěchu!
Ještě mě napadl jeden dotaz – chtěl bych prosím zeptat, jak je to s povinností danit peníze při oné zpětné směně BTC za fiat (korunu) – zdali je nutné dle naší legislativy brát toto jako zisk, na který je nutné aplikovat daň – předem moc děkuji!

David

David

Omlouvám se, tak jsem již odpověď našel přímo u Vás: https://finex.cz/zdaneni-kryptomen-kompletni-navod/

Děkuji :-)

David