Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Průměrná hypoteční sazba vzrostla na 5,4 %, důsledkem je klesající poptávka po nemovitostech, ovšem ceny nemovitostí zrovna neklesají

Publikováno
Průměrná hypoteční sazba vzrostla na 5,4 %, důsledkem je klesající poptávka po nemovitostech, ovšem ceny nemovitostí zrovna neklesají
Zdroj: depositphotos.com

Česká bankovní asociace (ČBA) zveřejnila nový článek, ve kterém informuje veřejnost o vývoji na trhu s hypotékami. Pojďme si shrnou nejdůležitější data a informace z tohoto článku.

Hypoteční sazba vzrostla na 5,4 %

Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 11,9 miliardy korun, což je proti červnu pokles více než o třetinu. Meziroční propad zrychlil na 73 %.

Kromě toho úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v červenci vzrostla na 5,4 % z červnových 5 %. Vyplývá to ze statistik ČBA Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Generální ředitel RE/MAX Jan Hrubý uvádí, že celá Česká republika čelí úrokovému šoku a vzpamatovává se z toho, že peníze už nebudou úplně zadarmo. Počet lidí, kteří chtějí nemovitost, se podle něj začal velmi výrazně snižovat. Prodat jakoukoli nemovitost je tak výrazně složitější než v předchozích letech.   

Developeři očekávají, že se hypoteční trh do roka opět stabilizuje a poptávka po bytech financovaných úvěry opět vzroste. Zájem o investiční byty naopak kvůli vysoké inflaci stále přetrvává.

Měsíční splátka u třímilionové hypotéky vzrostla oproti začátku loňského roku asi o pět a půl tisíce. Při dvouprocentní sazbě totiž lidé spláceli přes jedenáct tisíc korun. Kdo si půjčil za červencovou průměrnou sazbu, pak platí už téměř sedmnáct tisíc. V současnosti ale za stejný úvěr mohou domácnosti dát ještě o tři tisíce měsíčně víc.

Aleš Michl, guvernér České národní banky (ČNB), uvádí, že: “ČNB zavedla pravidlo, že kdo chce hypotéku, má vysokou úrokovou sazbu ale musí dávat i 20 % z hodnoty nemovitosti ze svého, takže i to brzdí trh hypoték.”

Stagnující ceny nemovitostí

Například v Praze se prodává metr čtvereční v průměru za 146 tisíc korun. Ve srovnání se začátkem roku se částka prakticky nezměnila, a nárůst se tedy zastavil. Proti loňsku je ale suma o čtvrtinu vyšší. Podobně jsou na tom podle některých makléřů i rekreační nemovitosti.

Poptávka po nich sice výrazně vyskočila s prvními vlnami covidu, momentálně je ale zájem nižší. Mnohé vlastníky chat a chalup můžou ovšem k prodeji nutit rostoucí náklady. Výrazně se snížil zájem o menší nemovitosti do dvou milionů. Po začátku pandemie lidé kupní smlouvu často podepisovali pár týdnů po zveřejnění nabídky. Nyní hledají makléři nové majitele i měsíce.

Jan Škrabánek, ředitel společnosti Bezrealitky.cz říká, že objekty, které jsou v dobrých lokalitách, si cenu budou držet. U objektů, které třeba nejsou zrekonstruované a jsou v nějakých menších obcích, dojde k dvoucifernému propadu. S cenami chat a chalup, které během koronavirové krize prudce vzrostly, ale současná situace zatím nehýbe. K poklesu by podle některých odborníků mohlo dojít na podzim.

Hypotéky jsou nyní blízko svého vrcholu

Jakub Seidler, hlavní ekonom ČBA uvádí, že růst hypotečních sazeb podle očekávání pokračuje v návaznosti na vývoj tržních úrokových sazeb. Ty však v posledních měsících klesají, což bude tlak na další růst hypotečních sazeb snižovat.

Poznámka

Statistiky ukazují, že za celý letošní rok, tedy od ledna do července, se propadla aktivita na hypotečním trhu o více než 50 %.

Michal Skořepa, analytik České spořitelny téma uzavírá s tím, že pokud nedojde k další eskalaci problémů s dodávkami plynu nebo potravinářských komodit, pak by inflace, úrokové sazby ČNB, a tedy i úrokové sazby z nových hypoték měly být v tuto chvíli blízko svého vrcholu. V dalších měsících je u nabídkových hypotečních sazeb pravděpodobný spíše pokles, byť jen mírný.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎