Finex.cz logo
Menu
Šipka zpět
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Technická analýza » 6. díl Seriálu technické analýzy – Použití Fibonacciho linií (Obchody)

6. díl Seriálu technické analýzy – Použití Fibonacciho linií (Obchody)

6. díl Seriálu technické analýzy - Použití Fibonacciho linií (Obchody)

V minulém dílu jste se dozvěděli, co to jsou Fibonacciho linie, respektive Fibonacciho retracement. Také víte, jak tyto hodnoty zakreslit a je tak nejvyšší čas se podívat na reálné využití Fibonacciho retracementu. Zodpovíme si také základní otázku, jde pouze s Fibonacciho retracementem začít obchodovat a postavit na něm obchodní strategii?

Zakreslení Fibonacciho retracementu

Osobně nejčastěji zakresluji Fibonacciho retracement na historické rozpětí nebo na první krůčky trhu. V praxi to znamená například na minimum a maximum minulého roku nebo první (až první dva) měsíce v roce či pondělí (někdo k tomu přidá i úterý) jako úvodní krok pro každý týden. Vždy si 0 % umístím na minimum a 100 % na maximum vybraného časového úseku (někdy umístím ukazatel opačně, jsou to procenta a je to tedy jedno – 0 % na maximu a 100 % na minimu).

V některých případech ještě využívám Fibonacciho retracement na nastavení stop lossu, případně take profitu. Je to podmíněno především tím, abych měl jasné hodnoty 0 a 100 %. Typicky to může být u trendových čar, kde mám trend, na jeho max a min umístím Fibonacciho retracement a obchoduji proražení nebo odraz s jasně nastaveným také profitem a stop lossem na důležitých liniích. O trendových čarách jsme se bavili ve 4. díle – Použití trendových čar.

Obchodování podle Fibonacciho linií

Fibonacciho retracement lze použít u denního i swingového obchodování. Nemám přímo vyhrazený vkus a většinou sleduji denní, H4, H1 a případně i 30M graf. Nevadí mi držet pozici přes noc nebo i několik dní. Z těchto důvodů jsem si v době psaní článků (5. 5. – 11. 5. 2019) vybral pondělí 6. 5. 2019 jako den, kdy trh, v mém případě EUR/USD vykročí a udá směr. Na maxima a minima jsem natáhl Fibonacciho retracement, viz:

Graf EUR/USD a zakresleny Fibonacciho linie
Graf EUR/USD a zakresleny Fibonacciho linie

Všimněte si, jak v ranních hodinách již druhý den (7. 5. 2019) trh reaguje u hranice -23,6. Svíce se sice přímo nedotkne -23,6, je tam drobná mezera, ale to nemusí vadit. Jedná se o poměrně častý jev a lze se na něj připravit. Ostatně trh si s vámi rád a často hraje, a proto si přečtěte něco o falešných průrazech a odrazech.

Graf naprosto ukázkově reaguje na 38,2. Všimněte si, že cena byla ne této úrovni několikrát testována a to jako support i resistance. Je to tak velmi silná úroveň. Z intradenního pohledu a na nižším časovém pásmu (M30 nebo M5) by to byl hezký obchod.

Fibonacciho úroveň 38.2 %
Fibonacciho úroveň 38.2 %

7. 5. 2019 přineslo další obchody. Prvně (zkuste nekoukat tolik dopředu a myslete na to, jak se trh vyvíjí). Ukázali jsme si, že 38,2 byla hranice, kde trh často reagoval, ať už jako support nebo resistance. Pokud u takto silné linie dojde k proražení, je to jasný obchodní signál. Tuto a další příležitosti 7. 5. 2019 jsme zakreslili níže. Jak vidíte, tento den byl velmi plodný. Zkuste si odůvodnit, proč do obchodu vstoupit, určitě na to přijdete, sledujte hlavně 38,2 (sell) a skvělá byla i příležitost na velmi silném supportu 100 % (buy).

Obchodní příležitosti díky Fibonacci retracement
Obchodní příležitosti díky Fibonacci retracement

Jak vidíte, tak obyčejné zakreslení Fibonacciho retracementu na první den/pondělí společně s pohledem do historie nám ukáže silné supporty a resistance. Fibonacciho retracement krásně předpovídá trh a společně s trendovou čarou (mimochodem všimli jste si klesajícího trendu/pásma na grafu 7. 5. 2019) a trochou zkušeností se čtením supportů a resistancí dokáže posloužit jako obchodní strategie.

Ano, je těžké tomu uvěřit, ale jste u 6. dílu technické analýzy a můžete postavit vlastní obchodní strategii a začít seriózně obchodovat. Fibonacciho retracement spolu se čtením čistého grafu (price action) je jasnou, jednoduchou a funkční obchodní strategií.

Obchod pomocí Fibonacciho retracementu

Příležitostí bylo hodně. Osobně přímo Fibonacciho retracement neobchoduji, ale využívám jej. Ovšem na finexu nejsme teoretici, ale reální obchodníci, a proto jsem i já jeden obchod v týdnu kdy jsem tento článek psal udělal. Kvůli vytížení v klasické práci (ano, obchodovat se dá i při práci) jsem nakonec vstoupil do obchodu až v pátek 10. 5. dopoledne, a to příkazem buy na úrovni -50 % (1.123). Stop loss byl nastaven na -23.6 a take profit na -78,6.

Graf při vstupu do pozice
Graf při vstupu do pozice

Do obchodu jsem vstoupil nejen kvůli Fibonacciho retracementu, ale i kvůli významnému pin baru, který mě utvrdil v dalším růstu trhu.

Realizovaný obchod v platformě
Můj realizovaný obchod v platformě brokera XTB

A výsledek? Zkuste si ho sami v grafu dohledat a napsat do komentářů. :-) Pokud by vás cokoliv zajímalo, neváhejte se ptát.

Ohodnoťte tento článek

Frantisek

Dobrý den, na posledním grafu jsou hodnoty opačně ne? TP na -78,6 stop loss na -23,6 pokud jste tedy spekulovat na long pozici. nebo se pletu? Děkuji

Jiří Vencl

Dobrý den, děkuji za upozornění, nějaký šotek nám to v redakci prohodil :-), opraveno. Dobrý postřeh, těší mě, že to někdo takhle studuje a přemýšlí nad tím. Děkuji za komentář a přeji hodně zdaru při obchodování.

Jan

Dobrý den, fungují fibonacciho linie i na kryptoměnovém trhu? Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den Honzo. Chcete-li krátkou odpověď, pak musím říci Ano. Pokud Vás zajímá více informací, můžete si přečíst náš článek Technická analýza kryptoměn, má vůbec smysl?. :-)

Vojtěch, Finex.cz

Tomáš

Zdravím, keď cena prekročí maximum alebo minimum zakreslenej FL tak ju treba zakresliť znova ?

Štěpán Petřivý

Ahoj, to záleží na více faktorech.

Ale vesměs ano.

ŠP

venca

ahoj, jak prosím odstraním F.L. z MT4 a jak se u nich mění barva? ( mám je žlutý a nelze na nich nic přečíst a nevim jak je mám dát pryč.

děkuji

Štěpán Petřivý

Stačí na ně dvakrát poklepat levým tlačítkem myši a poté se ti na nich objeví tečky. Pak stačí dát delete. A pro změnu barvy na ni klikni pravým tlačítkem po tom, co na ni poklepeš a zvol poslední možnost (myslím, že se tam píše vlastnosti). Můžeš se také podívat na náš článek Práce s grafikou v MT4.

ŠP

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 99 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 95 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo