Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Šipka zpět
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Technická analýza » 6. díl Seriálu technické analýzy – Použití Fibonacciho linií (Obchody)

6. díl Seriálu technické analýzy – Použití Fibonacciho linií (Obchody)

6. díl Seriálu technické analýzy - Použití Fibonacciho linií (Obchody)

V minulém dílu jste se dozvěděli, co to jsou Fibonacciho linie, respektive Fibonacciho retracement. Také víte, jak tyto hodnoty zakreslit a je tak nejvyšší čas se podívat na reálné využití Fibonacciho retracementu. Zodpovíme si také základní otázku, jde pouze s Fibonacciho retracementem začít obchodovat a postavit na něm obchodní strategii?

Zakreslení Fibonacciho retracementu

Osobně nejčastěji zakresluji Fibonacciho retracement na historické rozpětí nebo na první krůčky trhu. V praxi to znamená například na minimum a maximum minulého roku nebo první (až první dva) měsíce v roce či pondělí (někdo k tomu přidá i úterý) jako úvodní krok pro každý týden. Vždy si 0 % umístím na minimum a 100 % na maximum vybraného časového úseku (někdy umístím ukazatel opačně, jsou to procenta a je to tedy jedno – 0 % na maximu a 100 % na minimu).

V některých případech ještě využívám Fibonacciho retracement na nastavení stop lossu, případně take profitu. Je to podmíněno především tím, abych měl jasné hodnoty 0 a 100 %. Typicky to může být u trendových čar, kde mám trend, na jeho max a min umístím Fibonacciho retracement a obchoduji proražení nebo odraz s jasně nastaveným také profitem a stop lossem na důležitých liniích. O trendových čarách jsme se bavili ve 4. díle – Použití trendových čar.

Obchodování podle Fibonacciho linií

Fibonacciho retracement lze použít u denního i swingového obchodování. Nemám přímo vyhrazený vkus a většinou sleduji denní, H4, H1 a případně i 30M graf. Nevadí mi držet pozici přes noc nebo i několik dní. Z těchto důvodů jsem si v době psaní článků (5. 5. – 11. 5. 2019) vybral pondělí 6. 5. 2019 jako den, kdy trh, v mém případě EUR/USD vykročí a udá směr. Na maxima a minima jsem natáhl Fibonacciho retracement, viz:

Graf EUR/USD a zakresleny Fibonacciho linie

Graf EUR/USD a zakresleny Fibonacciho linie

Všimněte si, jak v ranních hodinách již druhý den (7. 5. 2019) trh reaguje u hranice -23,6. Svíce se sice přímo nedotkne -23,6, je tam drobná mezera, ale to nemusí vadit. Jedná se o poměrně častý jev a lze se na něj připravit. Ostatně trh si s vámi rád a často hraje, a proto si přečtěte něco o falešných průrazech a odrazech.

Graf naprosto ukázkově reaguje na 38,2. Všimněte si, že cena byla ne této úrovni několikrát testována a to jako support i resistance. Je to tak velmi silná úroveň. Z intradenního pohledu a na nižším časovém pásmu (M30 nebo M5) by to byl hezký obchod.

Fibonacciho úroveň 38.2 %

Fibonacciho úroveň 38.2 %

7. 5. 2019 přineslo další obchody. Prvně (zkuste nekoukat tolik dopředu a myslete na to, jak se trh vyvíjí). Ukázali jsme si, že 38,2 byla hranice, kde trh často reagoval, ať už jako support nebo resistance. Pokud u takto silné linie dojde k proražení, je to jasný obchodní signál. Tuto a další příležitosti 7. 5. 2019 jsme zakreslili níže. Jak vidíte, tento den byl velmi plodný. Zkuste si odůvodnit, proč do obchodu vstoupit, určitě na to přijdete, sledujte hlavně 38,2 (sell) a skvělá byla i příležitost na velmi silném supportu 100 % (buy).

Obchodní příležitosti díky Fibonacci retracement

Obchodní příležitosti díky Fibonacci retracement

Jak vidíte, tak obyčejné zakreslení Fibonacciho retracementu na první den/pondělí společně s pohledem do historie nám ukáže silné supporty a resistance. Fibonacciho retracement krásně předpovídá trh a společně s trendovou čarou (mimochodem všimli jste si klesajícího trendu/pásma na grafu 7. 5. 2019) a trochou zkušeností se čtením supportů a resistancí dokáže posloužit jako obchodní strategie.

Ano, je těžké tomu uvěřit, ale jste u 6. dílu technické analýzy a můžete postavit vlastní obchodní strategii a začít seriózně obchodovat. Fibonacciho retracement spolu se čtením čistého grafu (price action) je jasnou, jednoduchou a funkční obchodní strategií.

Obchod pomocí Fibonacciho retracementu

Příležitostí bylo hodně. Osobně přímo Fibonacciho retracement neobchoduji, ale využívám jej. Ovšem na finexu nejsme teoretici, ale reální obchodníci, a proto jsem i já jeden obchod v týdnu kdy jsem tento článek psal udělal. Kvůli vytížení v klasické práci (ano, obchodovat se dá i při práci) jsem nakonec vstoupil do obchodu až v pátek 10. 5. dopoledne, a to příkazem buy na úrovni -50 % (1.123). Stop loss byl nastaven na -23.6 a take profit na -78,6.

Graf při vstupu do pozice

Graf při vstupu do pozice

Do obchodu jsem vstoupil nejen kvůli Fibonacciho retracementu, ale i kvůli významnému pin baru, který mě utvrdil v dalším růstu trhu.

Realizovaný obchod v platformě

Můj realizovaný obchod v platformě brokera XTB

A výsledek? Zkuste si ho sami v grafu dohledat a napsat do komentářů. :-) Pokud by vás cokoliv zajímalo, neváhejte se ptát.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo