Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Šipka zpět
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Binární opce » Strategie » 6. díl Seriálu technické analýzy – Použití Fibonacciho linií (Obchody)

6. díl Seriálu technické analýzy – Použití Fibonacciho linií (Obchody)

6. díl Seriálu technické analýzy - Použití Fibonacciho linií (Obchody)

V minulém dílu jste se dozvěděli, co to jsou Fibonacciho linie, respektive Fibonacciho retracement. Také víte, jak tyto hodnoty zakreslit a je tak nejvyšší čas se podívat na reálné využití Fibonacciho retracementu. Zodpovíme si také základní otázku, jde pouze s Fibonacciho retracementem začít obchodovat a postavit na něm obchodní strategii?

Zakreslení Fibonacciho retracementu

Osobně nejčastěji zakresluji Fibonacciho retracement na historické rozpětí nebo na první krůčky trhu. V praxi to znamená například na minimum a maximum minulého roku nebo první (až první dva) měsíce v roce či pondělí (někdo k tomu přidá i úterý) jako úvodní krok pro každý týden. Vždy si 0 % umístím na minimum a 100 % na maximum vybraného časového úseku (někdy umístím ukazatel opačně, jsou to procenta a je to tedy jedno – 0 % na maximu a 100 % na minimu).

V některých případech ještě využívám Fibonacciho retracement na nastavení stop lossu, případně take profitu. Je to podmíněno především tím, abych měl jasné hodnoty 0 a 100 %. Typicky to může být u trendových čar, kde mám trend, na jeho max a min umístím Fibonacciho retracement a obchoduji proražení nebo odraz s jasně nastaveným také profitem a stop lossem na důležitých liniích. O trendových čarách jsme se bavili ve 4. díle – Použití trendových čar.

Obchodování podle Fibonacciho linií

Fibonacciho retracement lze použít u denního i swingového obchodování. Nemám přímo vyhrazený vkus a většinou sleduji denní, H4, H1 a případně i 30M graf. Nevadí mi držet pozici přes noc nebo i několik dní. Z těchto důvodů jsem si v době psaní článků (5. 5. – 11. 5. 2019) vybral pondělí 6. 5. 2019 jako den, kdy trh, v mém případě EUR/USD vykročí a udá směr. Na maxima a minima jsem natáhl Fibonacciho retracement, viz:

Graf EUR/USD a zakresleny Fibonacciho linie

Graf EUR/USD a zakresleny Fibonacciho linie

Všimněte si, jak v ranních hodinách již druhý den (7. 5. 2019) trh reaguje u hranice -23,6. Svíce se sice přímo nedotkne -23,6, je tam drobná mezera, ale to nemusí vadit. Jedná se o poměrně častý jev a lze se na něj připravit. Ostatně trh si s vámi rád a často hraje, a proto si přečtěte něco o falešných průrazech a odrazech.

Graf naprosto ukázkově reaguje na 38,2. Všimněte si, že cena byla ne této úrovni několikrát testována a to jako support i resistance. Je to tak velmi silná úroveň. Z intradenního pohledu a na nižším časovém pásmu (M30 nebo M5) by to byl hezký obchod.

Fibonacciho úroveň 38.2 %

Fibonacciho úroveň 38.2 %

7. 5. 2019 přineslo další obchody. Prvně (zkuste nekoukat tolik dopředu a myslete na to, jak se trh vyvíjí). Ukázali jsme si, že 38,2 byla hranice, kde trh často reagoval, ať už jako support nebo resistance. Pokud u takto silné linie dojde k proražení, je to jasný obchodní signál. Tuto a další příležitosti 7. 5. 2019 jsme zakreslili níže. Jak vidíte, tento den byl velmi plodný. Zkuste si odůvodnit, proč do obchodu vstoupit, určitě na to přijdete, sledujte hlavně 38,2 (sell) a skvělá byla i příležitost na velmi silném supportu 100 % (buy).

Obchodní příležitosti díky Fibonacci retracement

Obchodní příležitosti díky Fibonacci retracement

Jak vidíte, tak obyčejné zakreslení Fibonacciho retracementu na první den/pondělí společně s pohledem do historie nám ukáže silné supporty a resistance. Fibonacciho retracement krásně předpovídá trh a společně s trendovou čarou (mimochodem všimli jste si klesajícího trendu/pásma na grafu 7. 5. 2019) a trochou zkušeností se čtením supportů a resistancí dokáže posloužit jako obchodní strategie.

Ano, je těžké tomu uvěřit, ale jste u 6. dílu technické analýzy a můžete postavit vlastní obchodní strategii a začít seriózně obchodovat. Fibonacciho retracement spolu se čtením čistého grafu (price action) je jasnou, jednoduchou a funkční obchodní strategií.

Obchod pomocí Fibonacciho retracementu

Příležitostí bylo hodně. Osobně přímo Fibonacciho retracement neobchoduji, ale využívám jej. Ovšem na finexu nejsme teoretici, ale reální obchodníci, a proto jsem i já jeden obchod v týdnu kdy jsem tento článek psal udělal. Kvůli vytížení v klasické práci (ano, obchodovat se dá i při práci) jsem nakonec vstoupil do obchodu až v pátek 10. 5. dopoledne, a to příkazem buy na úrovni -50 % (1.123). Stop loss byl nastaven na -78,6 a take profit na -23.6.

Graf při vstupu do pozice

Graf při vstupu do pozice

Do obchodu jsem vstoupil nejen kvůli Fibonacciho retracementu, ale i kvůli významnému pin baru, který mě utvrdil v dalším růstu trhu.

Realizovaný obchod v platformě

Můj realizovaný obchod v platformě brokera XTB

A výsledek? Zkuste si ho sami v grafu dohledat a napsat do komentářů. :-) Pokud by vás cokoliv zajímalo, neváhejte se ptát.

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k tomuto článku: 6 komentářů
Jan

Dobrý den, fungují fibonacciho linie i na kryptoměnovém trhu? Děkuji

Magazín Finex

Dobrý den Honzo. Chcete-li krátkou odpověď, pak musím říci Ano. Pokud Vás zajímá více informací, můžete si přečíst náš článek Technická analýza kryptoměn, má vůbec smysl?. :-)

Vojtěch, Finex.cz

Tomáš

Zdravím, keď cena prekročí maximum alebo minimum zakreslenej FL tak ju treba zakresliť znova ?

Štěpán Petřivý

Ahoj, to záleží na více faktorech.

Ale vesměs ano.

ŠP

venca

ahoj, jak prosím odstraním F.L. z MT4 a jak se u nich mění barva? ( mám je žlutý a nelze na nich nic přečíst a nevim jak je mám dát pryč.

děkuji

Štěpán Petřivý

Stačí na ně dvakrát poklepat levým tlačítkem myši a poté se ti na nich objeví tečky. Pak stačí dát delete. A pro změnu barvy na ni klikni pravým tlačítkem po tom, co na ni poklepeš a zvol poslední možnost (myslím, že se tam píše vlastnosti). Můžeš se také podívat na náš článek Práce s grafikou v MT4.

ŠP

RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 93 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 91 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC