V minulém dílu jste se dozvěděli, co to jsou Fibonacciho linie, respektive Fibonacciho retracement. Také víte, jak tyto hodnoty zakreslit a je tak nejvyšší čas se podívat na reálné využití Fibonacciho retracementu. Zodpovíme si také základní otázku, jde pouze s Fibonacciho retracementem začít obchodovat a postavit na něm obchodní strategii?
Zakreslení Fibonacciho retracementu
Osobně nejčastěji zakresluji Fibonacciho retracement na historické rozpětí nebo na první krůčky trhu. V praxi to znamená například na minimum a maximum minulého roku nebo první (až první dva) měsíce v roce či pondělí (někdo k tomu přidá i úterý) jako úvodní krok pro každý týden. Vždy si 0 % umístím na minimum a 100 % na maximum vybraného časového úseku (někdy umístím ukazatel opačně, jsou to procenta a je to tedy jedno – 0 % na maximu a 100 % na minimu).
V některých případech ještě využívám Fibonacciho retracement na nastavení stop lossu, případně take profitu. Je to podmíněno především tím, abych měl jasné hodnoty 0 a 100 %. Typicky to může být u trendových čar, kde mám trend, na jeho max a min umístím Fibonacciho retracement a obchoduji proražení nebo odraz s jasně nastaveným také profitem a stop lossem na důležitých liniích. O trendových čarách jsme se bavili ve 4. díle – Použití trendových čar.
Obchodování podle Fibonacciho linií
Fibonacciho retracement lze použít u denního i swingového obchodování. Nemám přímo vyhrazený vkus a většinou sleduji denní, H4, H1 a případně i 30M graf. Nevadí mi držet pozici přes noc nebo i několik dní. Z těchto důvodů jsem si v době psaní článků (5. 5. – 11. 5. 2019) vybral pondělí 6. 5. 2019 jako den, kdy trh, v mém případě EUR/USD vykročí a udá směr. Na maxima a minima jsem natáhl Fibonacciho retracement, viz:

Všimněte si, jak v ranních hodinách již druhý den (7. 5. 2019) trh reaguje u hranice -23,6. Svíce se sice přímo nedotkne -23,6, je tam drobná mezera, ale to nemusí vadit. Jedná se o poměrně častý jev a lze se na něj připravit. Ostatně trh si s vámi rád a často hraje, a proto si přečtěte něco o falešných průrazech a odrazech.
Graf naprosto ukázkově reaguje na 38,2. Všimněte si, že cena byla ne této úrovni několikrát testována a to jako support i resistance. Je to tak velmi silná úroveň. Z intradenního pohledu a na nižším časovém pásmu (M30 nebo M5) by to byl hezký obchod.

7. 5. 2019 přineslo další obchody. Prvně (zkuste nekoukat tolik dopředu a myslete na to, jak se trh vyvíjí). Ukázali jsme si, že 38,2 byla hranice, kde trh často reagoval, ať už jako support nebo resistance. Pokud u takto silné linie dojde k proražení, je to jasný obchodní signál. Tuto a další příležitosti 7. 5. 2019 jsme zakreslili níže. Jak vidíte, tento den byl velmi plodný. Zkuste si odůvodnit, proč do obchodu vstoupit, určitě na to přijdete, sledujte hlavně 38,2 (sell) a skvělá byla i příležitost na velmi silném supportu 100 % (buy).

Jak vidíte, tak obyčejné zakreslení Fibonacciho retracementu na první den/pondělí společně s pohledem do historie nám ukáže silné supporty a resistance. Fibonacciho retracement krásně předpovídá trh a společně s trendovou čarou (mimochodem všimli jste si klesajícího trendu/pásma na grafu 7. 5. 2019) a trochou zkušeností se čtením supportů a resistancí dokáže posloužit jako obchodní strategie.
Ano, je těžké tomu uvěřit, ale jste u 6. dílu technické analýzy a můžete postavit vlastní obchodní strategii a začít seriózně obchodovat. Fibonacciho retracement spolu se čtením čistého grafu (price action) je jasnou, jednoduchou a funkční obchodní strategií.
Obchod pomocí Fibonacciho retracementu
Příležitostí bylo hodně. Osobně přímo Fibonacciho retracement neobchoduji, ale využívám jej. Ovšem na finexu nejsme teoretici, ale reální obchodníci, a proto jsem i já jeden obchod v týdnu kdy jsem tento článek psal udělal. Kvůli vytížení v klasické práci (ano, obchodovat se dá i při práci) jsem nakonec vstoupil do obchodu až v pátek 10. 5. dopoledne, a to příkazem buy na úrovni -50 % (1.123). Stop loss byl nastaven na -23.6 a take profit na -78,6.

Do obchodu jsem vstoupil nejen kvůli Fibonacciho retracementu, ale i kvůli významnému pin baru, který mě utvrdil v dalším růstu trhu.

A výsledek? Zkuste si ho sami v grafu dohledat a napsat do komentářů. :-) Pokud by vás cokoliv zajímalo, neváhejte se ptát.
Dobrý den, na posledním grafu jsou hodnoty opačně ne? TP na -78,6 stop loss na -23,6 pokud jste tedy spekulovat na long pozici. nebo se pletu? Děkuji
Dobrý den, děkuji za upozornění, nějaký šotek nám to v redakci prohodil :-), opraveno. Dobrý postřeh, těší mě, že to někdo takhle studuje a přemýšlí nad tím. Děkuji za komentář a přeji hodně zdaru při obchodování.
Dobrý den, fungují fibonacciho linie i na kryptoměnovém trhu? Děkuji
Dobrý den Honzo. Chcete-li krátkou odpověď, pak musím říci Ano. Pokud Vás zajímá více informací, můžete si přečíst náš článek Technická analýza kryptoměn, má vůbec smysl?. :-)
Vojtěch, Finex.cz
Zdravím, keď cena prekročí maximum alebo minimum zakreslenej FL tak ju treba zakresliť znova ?
Ahoj, to záleží na více faktorech.
Ale vesměs ano.
ŠP
ahoj, jak prosím odstraním F.L. z MT4 a jak se u nich mění barva? ( mám je žlutý a nelze na nich nic přečíst a nevim jak je mám dát pryč.
děkuji
Stačí na ně dvakrát poklepat levým tlačítkem myši a poté se ti na nich objeví tečky. Pak stačí dát delete. A pro změnu barvy na ni klikni pravým tlačítkem po tom, co na ni poklepeš a zvol poslední možnost (myslím, že se tam píše vlastnosti). Můžeš se také podívat na náš článek Práce s grafikou v MT4.
ŠP