Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Akademie
Finex.cz academy
Finex.cz
Finex » Technická analýza » 4. díl Seriálu technické analýzy – Použití trendových čar (Obchody)

4. díl Seriálu technické analýzy – Použití trendových čar (Obchody)

4. díl Seriálu technické analýzy - Použití trendových čar (Obchody)

V přechozích dílech technické analýzy jste se dozvěděli, co je to trendová čára, jak ji nakreslit a jak ji využít. Vše důležité tedy již umíte, ale jak to vlastně funguje v reálu, na reálném grafu?

Kdy a podle čeho vstupujeme do obchodu? Na to se podíváme v dnešním díle.

Základní analýza EUR/USD – trendové čáry

EUR/USD patří celosvětově mezi nejoblíbenější obchodní páry, a i v mém výpise se objevuje poměrně často. I z těchto důvodů vám níže prozradím několik obchodů, které jsem na tomto páru uskutečnil za pomoci trendových čar.

Dlouhodobý trend

Pokud něco obchoduji, chci vědět, jaký je na daném trhu sentiment. Podívám se na dlouhodobý graf a zakreslím si trendové čáry. Pozor, i když vidíte, že graf klesá nebo stoupá, trendové čáry si zakreslete.

Osobně preferuji zakreslení trendové čáry v jejím nejpřísnějším výkladu, tedy spojuji dva pin bary. To jinými slovy znamená, že pokud hledám rostoucí trend, tak spojím dva spodní stíny (knoty) svící, jejichž minimum je nižší než minimum svíce na levé a pravé straně. Přesně tak jsem to udělal při zakreslení rostoucího trendu v roce 2017 (svíce označená jako „1“ a „2“).

Za mě je to jediné správné řešení, ALE je to hodně přísné a obzvláště na časovém rámci měsíců si to vyžaduje korekce. Z těchto důvodů přidávám ještě jednu upravenou trendovou čáru na základě současného vývoje. V grafu mám tak dvě trendové čáry, jednu za mě zcela korektní – modrou a druhou už upravenou – fialovou. Ta je méně správná, ale více odpovídá současné náladě.

Dlouhodobě zakreslený trend na EUR/USD
Dlouhodobě zakreslený trend

Je potřeba si uvědomit, že trh je jako živý organismus a to je i mé opodstatnění, proč si dovolím nakreslit i modifikovanou trendovou čáru (obzvláště na časovém rámci měsíce, kdy původní trendová čára může být několik měsíců stará).

Je zde ještě jedna otázka, kterou jsem dostal snad nespočekrát: Nestačilo by kreslit jen modifikovanou trendovou čáru? Přijde mi objektivnější?

Otázka je to dobrá, ale je potřeba si uvědomit, že pro modifikovanou trendovou čáru nemáte data. Pamatuji si, jak jsem v květnu 2017 kreslil modrou trendovou čáru (rostoucí trend), v té době jsem ještě nemohl tušit, jak zakreslit fialovou. Modifikovanou trendovou čáru (fialovou – rostoucí) jsem zakreslil až v prosinci 2017, dřív jsem k tomu neměl data (listopadová svíce je významný pin bar – „3“).

A úplně se stejnou logikou si zakresluji trendové čáry i nyní, kdy jsme v klesajícím trendu. Vidíte, na první pohled bylo zřejmé, že je trend klesající, ale až nakreslení trendové čáry, respektive v mém případě dvou čar, ukáže aktuální situaci. I když je trend stále klesající, vidíme, že původní trendová čára byla proražena a mimochodem to byl skvělý obchod na nižším časovém pásmu. Dlouhodobě ale stále klesáme.

Krátkodobé/Swingové obchody

Z dlouhodobé analýzy na měsíčním časovém rámci jsem se přesunul na denní graf, kde poslední dobou nejčastěji obchoduji. Na denním grafu jsem si všiml, že jsme se vlastně dostali do klesajícího pásma vyhrazeného dvěma trendovými čarami (přesné – modré a modifikované – fialové).

Klesající trendový kanál na denním timeframe
Klesající trendový kanál na denním timeframe

Je vidět, že to není úplně dokonale přesné, ale je potřeba si uvědomit, že tyto trendové čáry byly kresleny na základě měsíčního grafu a tolerance několik pipů je v normě. Vlastně je to velmi zajímavá situace. OK, nyní vidím, že trh klesá a dokonce zde máme i určité pásmo. Co nyní chtít?

Pokud k tomu nemám vážný důvod, tak se snažím obchodovat v dlouhodobém trendu, nyní chci tedy vstoupit do krátké pozice. Pokud chci prodávat, tak musím hledat na kratším časovém pásmu (v mém případě jeden den) rostoucí trend (opět spojím dva pin bary – pro názornost opět označím „1“ a „2“) a počkat si na jeho proražení. Následně mohu vstoupit do krátké pozice. Chtělo to trochu trpělivosti, ale nakonec trh ukázal přesně, co jsem chtěl.

strategie obchodování trendových linií
Vstup do obchodu po proražení oranžové linie

Trh se v tomto momentě vyvíjel naprosto čitelně, došel k fialové dlouhodobé trendové čáře, tam se otočil, prorazil krátkodobou rostoucí trendovou čáru a vytvořil vstupní signál do krátké (short) pozice (vstup vyznačen šipkou). Jinými slovy tady vše klaplo a vstoupil jsem do pozice přesně tak, jak jsem chtěl.

Může se vám to zdát pozdě, ale do pozice vstupuji až po uzavření svíce pod trendovou čarou. Mám to tak ověřené, ale pokud vám bude fungovat něco jiného, otestujete si to na historických datech nebo to už obchodujete v reálu, dejte nám vědět, rádi to probereme v diskusi.

A výsledek obchodu? Osobně si hraji s řízením pozic. Do pozice se vstupovalo 24. 3. 2019, první část obchodu byla uzavřena se ziskem 100 pipsů a druhá část obchodu je k 28. 4. 2019 (datum aktualizace tohoto článku), stále aktivní. Řízení pozic tímto stylem považuji za dobrou příležitost, ale o tom si napíšeme zase až v některém z našich dalších článků.

Jak jste si přečetli a viděli, k obchodování stačí trendové čára, můžete si určit dlouhodobý trend, následně najít na kratším časovém rámci opačný trend a po jeho prolomení obchodovat do dlouhodobého trendu. Statistika by měla být na vaší straně, a to je základ celého obchodování. Přidejte k tomu ještě trpělivost, protože i obchod výše vyžadoval několik dní a vlastně i týdnů čekání.

Sledujte nás a kdybyste měli jakékoliv dotazy, neváhejte se zeptat.

PS: Možná jste si všimli, že datum publikace článku je z roku 2014 ale článek popisuje situaci na trhu, která se stala v roce 2019. To proto, že jsme starý článek aktualizovali a využili lepší příklad.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 2 komentáře
Martin

Dobrý den, mám na vás takovou prosbu. Chtěl bych se zeptat, jak postupujete při stanovení trendu. Myslím tím, zda začínáte i ráno, nebo až se trhy trochu více probudí? na těch grafech mi právě chybí nějaké časy, abych si mohl udělat obrázek. Když si totiž stanovím trend ráno, tak je to takové velice rizikové, protože jelikož spousta makroekonomických dat vychází právě dopoledne a ráno se obchoduje většinou technicky, tak takový trend je spíš něco jako tip, předpoklad, odhad. Můžete mi prosím poradít? bohužel se mi nedaří o tom nic najít.

Štěpán Petřivý

Ahoj, pokud obchoduješ pouze pomocí technické analýzy, tak tě vyhlašování a podobné nemusí zajímat. To je potom pro fundamentální obchodníky.

Já se koukám na to, jaké bude vyhlašování až když teprve chci provést obchod a to vyhlašování by do něho mohlo nějak zasáhnout, jestli rozumíš.

Jinak jelikož většinou používám 5 nebo 15 minutový časový rámec (Timeframe) prakticky se na čas ani nedívám, takže neřeším, jestli je ráno, nebo večer. :-)

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo