Kryptoměny

Technická analýza je mezi obchodníky nejrozšířenějším nástrojem pro predikci vývoje. Je poměrně jednoduchá a se správným nastavením funkční. Ovšem má smysl ji aplikovat i na kryptoměny, které mají vysokou volatilitu kvůli malé kapitalizaci a cenou pohne každý fundament?

Technická analýza jako taková

Smyslem technické analýzy je využít dat z grafu pro predikci měnového kurzu, akcie, komodity nebo právě kryptoměny. Technická analýza má k dispozici jen to, co vidíte, tedy informace z grafu. Tyto informace obsahují otevírací cenu, zavírací cenu, maximum a minimum. Předpokladem technické analýzy je hypotéza, že historie se opakuje a bude opakovat.

Technická analýza ve skutečnosti vychází z psychologie obchodování. Pokud je daný instrument přeprodaný nebo překoupený, tak obchodníci spustí lavinové chování a je v zásadě jedno, zda se jedná o EUR/USD nebo zlato. Každý obchodník se chce zachránit. Na tomto extrémním případě je vidět, že obchodník se zachová stejně, to se promítne do grafu a technická analýza má pattern, na základě kterého lze vytvořit obchodní strategii.

Technická analýza a kryptoměny

V odstavci výše je napsáno, že obchodníci se chovají stejně, ať se jedná o zlato nebo EUR/USD. Je to pravda, psychika funguje v tomto ohledu stejně a je jedno, kde peníze vyděláváte nebo proděláváte. Funguje tedy technická analýza i na kryptoměny? ANO, funguje!

Tvrdit, že technická analýza na kryptoměnách nefunguje by bylo velmi odvážné.

„Velmi odvážné“ závisí na úhlu pohledu. Pokud jste zastánci teorie efektivní trhů, tak předpokládáte, že kurz již obsahuje veškeré informace včetně historie a technická analýza je neúčinná. Efektivnost trhů se ovšem v čase mění a toto tvrzení je tak minimálně stejně odvážné.

Otázkou by nemělo být, zda je technická analýza na kryptoměnách účinná, ale v jakém nastavení funguje. Pokud je trh volatilní (v našem případě kvůli malé kapitalizaci), tak dává velké množství falešných signálů. Pokud to ale víte, a u kryptoměn to víte, tak s tím můžete počítat. Zkuste jiný timeframe, jiné nastavení indikátoru (jinou periodu). Využijte více indikátorů technické analýzy najednou a udělejte z nich filtr proti falešným obchodům.

Jedním z důvodů, které z technické analýzy dělají méně použitelnou je fakt, že oproti starým známým aktivům mají kryptoměny malou tržní kapitalizaci, jak už jsme zmínili. Stane-li se teda nějaký veliký průšvih ve světě kryptoměn, okamžitě se spustí vlna prodejů a cena může neočekávaně razantně klesnout. A to nás přivádí k dalšímu důvodu.

Další důvod, proč technická analýza u kryptoměn někdy selhává jsou tzv. “pump and dump” schémata. Do budoucna o nich určitě budeme psát, protože ve světě kryptoměn se jedná o známou věc. Ve zkratce: skupina obchodníků se domluví, že ve stejný čas začnou skupovat jednu jedinou kryptoměnu, která má často malou kapitalizaci. Tímto chováním jsou schopni cenu během pár minut zněkolikanásobit jen proto, aby ji posléze se ziskem prodali. V těchto případech nikomu samozřejmě technická analýza nepomůže.

yoyo pump and dump technická analýza
Před pár dny zrealizovaný menší pump and dump na kryptoměně Yoyow. Cena během 5 minut vyletěla z 1700 sat na 2500 sat a zpět.

Základní technická analýza ale platí vždy

I když jste fundamentální obchodník, tak byste technickou analýzu měli využít k určení trendu či důležitých hladin podpory a odporu. A pokud jste přímo technický obchodník, tak se nebojte využít technickou analýzu i na kryptoměnách.

Na závěr vám dám jednu radu. V tomto ohledu skutečně platí, že méně je někdy více. Najednou kombinujte maximálně 3 až 4 ukazatele. V opačném případě se přehltíte a zřejmě to nebude fungovat. Najděte si to, co dává uspokojivé výsledky a využívejte to. Znám mnoho lidí, kteří dostali zdarma funkční obchodní strategii, chtěli ji vylepšit a změnili ji v prodělečnou.

Další info o kryptoměnách

6 KOMENTÁŘE

 1. Ahoj Štěpáne. Skvělý článek. Chtěl bych se zeptat, jaký používáš program pro technickou analýzu u kryptoměn. Zatím používám tradingview ale pro mě je tato platforma hodně nepřehledná a spíše mi vyhovuje program ve formě Meta Traderu.

  Děkuji ti za odpověď.

  Tomáš

  • Ahoj Tome, díky za názor. Používám buď tradingview, nebo přímo grafy u bitfinex či jiných brokerů. U coinmate a coinbase jsou grafy ale fakt nedostačující. 😀 Do MT4 jsem kryptoměny dostal nedávno – ale nebylo to úplně snadné. Pracujeme teď na dalších věcech – ale brzo bychom mohli napsat nějaký návod jak na to, ne? 🙂

   • Ahoj Štěpáne, děkuji za odpověď. Kdyby se mi podařilo dostat kryptoměny do MT4, tak by to bylo vážně super takže návod bych skutečně ocenil.

     • Ahoj. To jsem právě udělal ale většinou je toto demo omezené a po 30ti dnech přestane fungovat a chtějí otevření reálného účtu. Navíc jsou většinou v tomto demu dostupné pouze tak 4 kryptoměny. Zajímá mě právě, zda se dají nějak do MT4 dostat i ostatní kryptoměny, které se neobchodují s takovým volume. Děkuji za jakoukoliv radu.

     • Ahoj, to bohužel nevím. U MT4 vždy záleží na poskytovateli cen, tedy brokerovi, který ti je do MT4 bude dodávat. Zkoušel jsi např. Meta Trader or brokera XM? Ve svém MT5 má spoustu kryptoměn.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.