Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

32. díl Seriálu technické analýzy – Jak poznat falešné průrazy + příklady

Publikováno
32. díl Seriálu technické analýzy – Jak poznat falešné průrazy + příklady
Zdroj: depositphotos.com

Věřím, že tento článek není první který na toto téma čtete a tak hned v úvodu můžeme zmínit, že falešné signály k obchodování patří. Určitě to znáte. Hlídáte si důležitý support nebo resistanci, konečně dojde k prolomení, rychle vstupujete do pozice, ale najednou se trh obrací. Pozici tedy ukončíte a znovu čekáte, trh si s vámi hraje a někdy vás i na důležité linii doslova vyšplouchne.

Předem musíme také upozornit, že tento článek je poměrně detailní a delší, než naše obvyklé články. Věříme ale, že ale právě proto pro vás bude přínosem. Takže jak ztráty způsobené falešnými průrazy minimalizovat?

Kdy a proč se falešné průrazy tvoří

Obvykle máte na grafu identifikované důležité hranice supportu a resistence. Na těchto hranicích očekáváme, že dojde k reakci. Pokud je hranice skutečně hodně silná, lze skutečně očekávat, že se od ní trh odrazí. Ale co když dojde k průrazu? Je to falešný signál nebo příležitost k velkému obchodu?

Říct na 100 %, že se jedná o seriózní nebo falešný průraz nikdy nejde. Ostatně pokud jste četli o tom, jak velcí dokáží manipulovat trh, tak vlastně nikdy nemůžete mít jistotu. Jistota ale na forex trhu či trzích obecně prostě neexistuje a vy už víte, že stačí mít logickou myšlenku a pravděpodobnost na svoji straně.

Supporty a resistence

Významných linií je na každém trhu několik a rozhodně byste je měli mít graficky vyznačené. Typicky se jedná o trendové čáry, lokální supporty a resistance, pivotní linie, nebo initial balance. Samozřejmě na grafu najdeme i dvojité vrcholy/dna a další významné formace.

Zakreslené supporty a resistance, ať už na základě price action, fibonacciho posloupnosti či čehokoliv jiného zakreslete do grafu a nezapomeňte, že tyto linie chcete vidět na všech časových pásmech. Například z ročního pohledu se může zdát, že trh na supportu nebo resistanci nereagoval, ale z pohledu 15M nebo 5M téměř určitě uvidíte reakci, na které se dal udělat jeden nebo i více dobrých obchodů. Z těchto důvodů je potřeba vidět linie na všech časových pásmech.

Jak rozeznat falešný či právoplatný průraz

Nechoďme kolem horké kaše a pojďme rovnou k průrazům. Support a resistanci již máme zakreslenou, cena se k nim blíží a dochází k průrazu, co nyní?

Ochranné pásmo

Prvně používejte ochranné pásmo. Neobchodujte průraz o jeden pip. Support/Resistanci můžete mít nepřesně zakreslenou. Obzvlášť v případě, že je trendová linie dlouhá, tak se i malá odchylka nasčítá a na konci může být o několik pipů výše či níže. Každopádně i když máte linii zakreslenou naprosto přesně, může docházet k testování dané linie a průraz o jeden pip nelze považovat za průraz jako takový.

Ochranné pásmo záleží na časovém rámci, u ročního supportu bude rozhodně vyšší než u 30M. Záležet bude také na instrumentu, ale hrubě se budeme pohybovat v rozmezí 3 – 30 pipsů. Za průraz tedy považujeme moment, kdy trh překoná zakreslený support/resisanci a ochranné pásmo.

Někteří obchodníci čekají na to, až svíce uzavře pod supportem nebo nad resistancí (ochranné pásmo tedy určuje uzavření svíce v průrazu). Možností je ale více. Například obchodování až potvrzeného odrazu, tedy po throwbacku (pullbacku).

Řekli jsme si, že ochranné pásmo pár ticků nebo jiné potvrzení průrazu je základem. Na obrázku níže se o tom můžete přesvědčit. Významné minimum vytvořilo silný support, ten byl následně testován a dle grafu byl několika ticky pokořen. Jak si můžete všimnout, nakonec se jednalo o falešný průraz a trh se otočil.

odraz od supportu, ochranne pasmo
Tento průraz bylo lepší nezobchodovat, vždy počítejte s “ochranným pásmem”

I silný support může být o pár bodů zdolán. Je to jasný důkaz, že supporty a resistence se nevyplatí obchodovat slepě, ale chce to logiku v podobě jiného potvrzení průrazu či aspoň ochranného pásma. Kromě toho by před tímto falešným průrazem mohl varovat i indikátor ADX nebo klesající objem.

Malí a velcí hráči

Velcí hráči mají jeden problém, mají moc peněz. Trh je vždy místo, kde se střetává nabídka poptávka, a pokud velcí hráči chtějí koupit více, než trh zvládne, tak prostě nenajdou protistranu. Důvod je jednoduchý, převis poptávky bude tlačit nahoru cenu až do bodu, kdy už velcí nebudou chtít nakupovat.

Velcí hráči vidí ten stejný graf co vy a vědí, že v blízkosti důležitých supportů a resistancí se nacházejí stop lossy nebo čekající příkazy obecně. Množství těchto příkazů již není zanedbatelné, a proto se jej rozhodnou využít k realizaci vlastního příkazu. V těchto případech tak může dojít k falešnému průrazu, jenž iniciovali velcí hráči, aby si vybrali stop lossy a realizovali svoji enormně velkou objednávku.

Poznámka

TIP: Obranou proti těmto falešným průrazům může být již zmiňované ochranné pásmo, případně jedna z možností níže. Více o tom, jak obchodují velcí hráči, si můžete přečíst v jednom z minulých dílů seriálu: Obchodujte s velkými hráči

Častým problémem velkých hráčů je tedy objem kapitálu. Všimněte si na grafu níže, jak na to jdou chytře. V úzkém pohybu do strany akumulují po malých částkách kapitál, vytvoří silný support a ten následně prolomí, vyberou stop lossy a vstoupí zbylou částkou, kterou chtěli umístit na trh. Jedná se o naprosto ukázkové chování.

falešný průraz
Falešný průraz a takzvané vymetení stoplossů. Doporučujeme přečít si náš článek o velkých hráčích.

Price action

Přiznám se, že věřím především price action, ale rozhodně si ukážeme i přístup přes indikátory. První a pro mě naprosto základní faktor při sledování hranice je tolerance. Dnes už je situace výrazně lepší, ale pamatuji si časy a není to tak dávno (cca 5-7 let), kdy bylo naprosto standardní vidět lehce odlišné ceny u jednotlivých brokerů a dokonce i odlišné ceny v platformách dvou obchodníků u stejného brokera. I když je dnes situace výrazně lepší, stále je potřeba počítat s určitou tolerancí, zpožděním ve výpočtech a podobně. To, co se děje do 10 pipsů od zakresleného supportu/resistence beru jako dotyk na samotném supportu/resistanci.

Jinými slovy, pokud bych chtěl obchodovat odraz, bral bych za odraz již obchody, které se dostanou do vzdálenosti 10 pipsů. Pokud chci obchodovat odraz, tak do 10 pipsů přes významnou hranici odraz stále nepočítám. Možná si říkáte, že je to starý zvyk z méně přesných dat, ale používá se to stále, protože i dnes může docházet k drobným odchylkám.

Průraz hranice byste si vždy měli potvrdit, do té doby jej považujte za falešný. Typicky se čeká na uzavření svíce v polorovině průrazu. Pokud dojde k průrazu, ve kterém zůstane jen stín, tak se bude jednat o pinbar a opět další silný price action parametr. Pinbar bude nahrávat falešnému průrazu.

Napovědět vám může i čistě jen pohled na daný graf. Vidíte na něm učebnicovou grafickou formaci? Nebo třeba jen pin bar? V tom případě pozor, pokud je formace proti průrazu a k průrazu dochází, zvážil bych větší ochranné pásmo nebo tento obchod vynechat. Naopak pokud price action proražení potvrdí, je to dobrý signál.

Zní to hodně obecně, ale každý obchod je jiný. Osobně se mi u supportů a resistancí hodně osvědčily právě zmíněné pin bary. Pokud nevíte, co to pin bar je, rozhodně si o tom přečtěte více zde.

falešný průraz
Typický falešný průraz s pin barem

Na obrázku výše je vidět typický falešný průraz s pin barem. Doslova učebnicový příklad. Pokud jste čekali na uzavření svíce nad významnou hranicí, do obchodu jste nevstoupili. Naopak po pinbaru se přímo nabízelo vstoupit do krátké pozice.

Z price action rozhodně stojí za zopakování pojmy jako je throwback a pullback. Jedná se o případ, kdy dojde k proražení hranice, například supportu, následně k návratu zpět k linii a odrazu. Jinými slovy, ze supportu se stane resistence a trh se pohybuje v druhé polorovině.

Z price action sledujte uzavření trhu, neobchodujte první nedokončené proražení (může se z něj stát pouze stín), zvolte si toleranční pásmo a zopakujte si základní technické formace. Za sebe mám ještě pravidlo, že po určitou dobu obchoduji danou hranici pouze jednou. Nemůže se mi tedy stát, že bych vstoupil do dlouhé pozice na základě signálu, ten se následně ukázal jako falešný, pozici bych uzavřel a otevřel novou, tentokrát opačným směrem, a nakonec to znovu otočil. K výše zmíněnému jednání by vás trh několika falešnými signály mohl zlákat, a proto se vyplatí mít podobné pravidlo, osobně si dávám jeden den na každou významnou hranici. Pokud se ten den zobchoduje ve ztrátě, tak už s ní nepočítám.

Na příklad níže můžete vidět resistanci, která byla nejprve o pár bodů pokořena a následně proražena. První falešný průraz by opět mohlo odfiltrovat ochranné pásmo a druhý průraz byste již mohli obchodvat, protože byl dostatečně agresivní. Došlo k proražení ochranného pásma. Do pozice by se vyplatilo vstoupit i v případě, že byste čekali na uzavření svíce nad resistancí. Právě uzavření svíce nad resistancí (případně pod supportem) je ale často kritizováno, protože trh může hodně “odjet”, na druhou stranu by bylo chytré počkat si na throwbacku a poté do pozice vstoupit.

průraz právoplatný s velikou svíčkou
Veliká svíčka ve směru průrazu často potvrzuje jeho platnost

Podívejte se na obrázek níže. Nic nemusí nasvědčovat velkým hráčům a můžete používat i ochranné pásmo. K potvrzení průrazu může dojít i na nižším časovém rámci a stejně nastane falešný průraz. I to se může stát a stává se to, ale k obchodování to patří. Ostatně i ve vaší obchodní strategii určitě počítáte se ztrátovými obchody. Pamatujte, že se jim nikdy nevyhnete, ale můžete je minimalizovat. Stejně tak, jako veliká svíčka může potvrzovat průraz, tak veliká svíčka v opačném směru potvrzuje opak, odraz.

Odraz od resitance
Odraz od resistance potvrzen velikou svíčkou směrem dolů.

Trend nebo stagnace

Pokud si správně analyzujete trh, tak zjistíte, že většinu času trh tráví pohybem do strany, tedy stagnací. Ano, můžeme zde mít dlouhodobé trendy, ale i v nich dojde k pohybu v trendu a následně k delšímu pohybu do strany. Jaký je rozdíl mezi trendem a stagnací?

Pokud jste v trendu, tak záleží na jeho síle. V takový moment se vyplatí sledovat objemové ukazatele, rychlost pohybu. Pokud je pohyb agresivní, zřejmě dojde k průrazu, navíc po něm nabere trend ještě druhý dech. Pokud se naopak jedná o dlouhodobý pomalejší trend, tak lze očekávat minimálně zpomalení na významné hladině a s průrazem buďte opatrní.

Když je trh ve stagnaci, tak s větší pravděpodobností dojde k odrazu než k průrazu. Ovšem realita je neúprosná, jednou musí dojít ke změně do trendu, na průraz ale buďte opatrní a potvrďte si ho.

Jak rozpoznat falešný signál pomocí indikátorů

Vyplatí se sledovat stochastic, typicky 80-20 a jeho vzájemné protnutí, které by naznačovalo obrat trhu. Stejně tak je dobrým ukazatelem (tedy pokud mu věříte, respektive datům od brokera) objem – volume. Pokud objem roste, tak průraz bude silný, jakmile klesá, tak to spíš svědčí o falešném průrazu. Často se používá i ADX nebo RSI.

Pokud bychom ke grafu výše přidali i stochastic, tak je vidět, že na něm máme signál na obrat trendu. Tedy ani dle indikátoru bychom průraz obchodovat neměli.

Odfiltrování falešného průrazu Stochastic
Odfiltrování falešného průrazu díky Stochastic

Osobně jsem to již zmiňoval, u indikátorů nemám rád zpoždění. Jste v zásadě pořád o svíci pozadu a nevidíte tak dobře současnost. Indikátory na backtestu fungují skvěle, ale v realitě jsou na tom hůře. Tím vás od nich nechci odrazovat, občas je taky používám, jen si na ně dejte pozor. Nechce svíci v klidu uzavřít a analyzujte to, co se již na trhu stalo, nerozptylujte se současnou svící. V takovém případě to může být velmi dobrý pomocník. Nabízí se ale vždy otázka, zda už není na indikátor příliš pozdě. Doporučuji tak obě metody spojit.

Indikátory: RSI MACD

Falešné průrazy na forexu i jinde můžete odfiltrovat některou z metod výše. Pokud rádi obchodujete pomocí indikátorů, tak se vyplatí sledovat MACD nebo RSI (zda nedochází ke křížení a obratu trendu u MACD nebo překoupenosti/přeprodanosti na hranicích 20 a 80 u RSI).

Jak vypadá naopak pravý průrazu?

Aspoň na screenshotech si ukažme, jak vypadá naopak průraz. Všimněte si, že i kdybyste čekali na uzavření svíce v druhé polorovině, pod významnou hranicí, tak stále můžete vstoupit do obchodu (krátká pozice v našem případě) a inkasovat slušný zisk. První screenshot je pro orientaci na trhu, druhý je detailnější a s indikátorem.

Ukázkový průraz
Ukázkový průraz
Ukázkový průraz 2
Ukázkový průraz 2, detailněji

Další články s tímto tématem

Prakticky úplně opačnou disciplínou k poznání falšených průrazů je potvrzování odrazů. I na toto téma máme na webu nějaké články.

Líbil se vám tento článek?
18
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎