Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Otevřený úrok na Bitcoinu dosahuje rekordních výšin. Jsou býci v ohrožení?

Otevřený úrok (OI) na derivátových trzích se přibližuje ke svému maximu. Někteří obchodníci se začínají obávat prudkých výprodejů.

Otevřený úrok na Bitcoinu dosahuje rekordních výšin. Jsou býci v ohrožení?

Bitcoin (BTC) v posledních měsících zaznamenává značné cenové posuny směrem vzhůru. Za uplynulých šest měsíců jeho hodnota narostla téměř dvojnásobně. Jen za poslední měsíc přihodil ke své cenovce kolem 11 tisíc USD.

V úterý 20. února dokonce krátce překonal 53 tisíc USD.

Co stojí za tímto růstem? Jedním z důvodů je schválení vůbec prvních burzovně obchodovaných fondů (ETFs) na Bitcoin, které kdy dostaly zelenou od Komise pro cenné papíry USA (SEC), a to v polovině ledna. Dalším důvodem je blížící se halving, který by měl proběhnout ji 21. dubna letošního roku.

Otevřený úrok (open interest) zůstává na BTC stále vysoký. Tento ukazatel sleduje celkový počet nevypořádaných futures nebo opčních kontraktů na trhu. Jedná se vlastně o měřítko množství peněz investovaných do derivátů BTC v daném okamžiku.

Open interest na BTC se momentálně nachází na hodnotě 23 miliard USD. To je jen 3 % pod svým historickým maximem v dubnu 2021. Tehdy dosáhla hodnota open interestu na 24,3 miliardy USD.

Nicméně potom, co BTC neprolomil hranici 64,9 tisíce USD došlo k 27 % poklesu open interestu, a to za pouhých 11 dnů. Obchodníci se nyní obávají podobného scénáře.

Zdroj: cointelegraph.com
Vývoj otevřeného úroku na BTC v roce 2021
Vývoj otevřeného úroku na BTC v roce 2021

Někteří z nich varují, že růst open interestu indikuje nákup na páku. To zase několik obchodníků popírá s tím, že i investor nakupující na páku může být zajištěn v případě, že kupuje měsíční BTC futures a ve stejný okamžik např. prodává perpetual futures.

Další argumenty, které si nepřipouští opakování roku 2021, se opírají o to, že v daném roce měla velký podíl na open interestu burza Binance, přes kterou nakupovali především maloobchodníci. Dnes drží dominanci CME Group, která je složená především z institucionálních investorů.

Optimismus obchodníků se dá také posoudit zkoumáním prémie u BTC futures. Ta by se měla pohybovat zhruba o 5 až 10 % výše než na spotových trzích, aby došlo k zohlednění delšího vypořádacího období.

Prémie BTC kontraktů kolem 20. února se pohybovala na 17 % a BTC dosáhl 53 tisíc USD. Při poklesu na 50,7 tisíc USD klesla na 14 %, což naznačuje, že pokles netlumil býčí náladu.

Zdroj: cointelegraph.com
Prémie u měsíčních futures kontraktů BTC

Perpetual futures obsahují vložené sazby, tzv. funding rates, které se přepočítávají každých 8 hodin. Údaje ukazují, že tyto sazby zůstaly v posledních několika dnech v podstatě na stejné úrovni, kolem 0,015 %.

To odpovídá v týdenním horizontu sazbě 0,3 %. V případě, kdy je trh poháněn až přílišným optimismem, může tato míra snadno překročit 1 %.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
2

Autor

Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.