Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Opět roste počet kryptoměnových podvodů. Hlavně na sociálních sítích

Publikováno
Opět roste počet kryptoměnových podvodů. Hlavně na sociálních sítích
Zdroj: Depositphotos.com

Britští spotřebitelé se potýkají s výrazným nárůstem podvodů na internetu, zejména podvodů při investování do kryptoměn a jejich nákupu, jak upozornila ve svém nedávném varování banka Lloyds.

Analýza britské banky odhaluje znepokojivý trend podvodných aktivit na různých online platformách, zejména na sociálních sítích, což představuje reálnou hrozbu pro finanční bezpečnost mnoha jednotlivců.

V oblasti kryptoměn vzrostl počet nahlášených investičních podvodů v letošním roce o 23 % ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Každá z obětí přišla v průměru o 10 741 liber, což představuje nárůst oproti loňské průměrné ztrátě 7 010 liber. Tento typ podvodu překonal ostatní spotřebitelské podvody, pokud jde o částku ztracenou na oběť.

Pozoruhodné je, že 66 % všech investičních podvodů pochází z platforem sociálních médií, přičemž hlavními zdroji těchto podvodných praktik jsou Instagram a Facebook.

Podvody na krypto trhu

Podvodníci přizpůsobili svou taktiku tak, aby se zaměřili na mladší investory, zejména ve věku 25 až 34 let, které láká možnost rychlého zbohatnutí prostřednictvím obchodování s kryptoměnami. Oběti obvykle provedou v průměru tři platby, než si uvědomí, že byly podvedeny, a trvá přibližně 100 dní od první transakce, než podvod nahlásí své bance. Do té doby jsou peníze obvykle nenávratně ztraceny.

Kryptoměnové podvody mají různé podoby, včetně podvodu “iluze”, který nezahrnuje žádnou skutečnou investiční platformu ani kryptoměnu. Častá je také podoba podvodu “převzetí”, který zahrnuje kompromitované obchodní účty na legitimních kryptoměnových burzách, jako je Coinbase nebo Binance.

Podvody při online nákupech

V letech 2022 až 2023 také vzrostl počet podvodů při online nákupech o 42 %, přičemž 78 % těchto podvodů začíná na platformách sociálních médií.

Podvodníci se zaměřují na online nakupující, kteří hledají vstupenky na koncerty a fotbalové zápasy, hledají výhodné nabídky automobilů nebo nakupují pro domácí mazlíčky.

Počet podvodů s lístky na koncerty se zvýšil pětkrát, počet podvodů s lístky na fotbal se zdvojnásobil a roste počet podvodů při nákupech pro domácí mazlíčky, které oběti stojí v průměru 307 liber.

V Británii bylo v prvních šesti měsících letošního roku 77 000 případů podvodů při online nákupech, což je v průměru více než 400 případů denně. Místní úřady a vláda Spojeného království aktivně bojují proti těmto podvodným aktivitám a na ochranu veřejnosti byly zahájeny iniciativy, jako je Strategie proti podvodům a Charta proti podvodům online.

Prevence a informovanost

Ředitelka prevence podvodů banky Lloyds Liz Zieglerová zdůrazňuje, že je důležité nenechat se zlákat vyhlídkou na rychlou výhodnou koupi od neznámého člověka na internetu.

Banka nabízí také tipy, jak se vyhnout tomu, abyste se stali obětí těchto podvodů, a radí používat při nákupech na internetu kreditní nebo debetní karty a věnovat zvýšenou pozornost varováním při nastavování nových příjemců plateb nebo při provádění neobvyklých plateb.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.