Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Návrat inflace z poloviny 90. let – Dočkáme se tento rok 20 %?

Návrat inflace z poloviny 90. let - Dočkáme se tento rok 20 %?

Návrat inflace z poloviny 90. let - Dočkáme se tento rok 20 %?
Zdroj: depositphotos.com

Inflace v tuzemsku nepřestává akcelerovat, což by ovšem nemělo nikoho překvapovat. Osobně ale považuji za dosti zavádějící poslední inflační prognózy České národní banky (ČNB). Ta první totiž kalkulovala s vrcholem kolem 6-7 %, ta druhá kolem 10 %.

Čili nyní definitivně víme, že inflační odhady ČNB jsou za poslední rok zcela mimo mísu a je třeba je brát s rezervou.

Inflace jako v polovině 90. let

Česká národní banka nás zcela určitě dobře připravila na to, že za první kvartál letošního roku bude inflace vrcholit. Jejich odhady se ovšem držely dost při zemi. Proto bych byl dost opatrný i ohledně toho, že v prvním kvartále se akcelerace inflace zastaví. V analýze na trh s ropou a v článku na ekonomické důsledky sankcí vůči Rusku jsem dostatečně vysvětlil, že růst cen ropy je obrovský nabídkový šok, který se velmi brzy inflačně projeví. Česká národní banka samozřejmě nemohla tušit, že bude na východě válka.

Ale už jenom z toho titulu, že jejich odhady byly předtím hodně podceněné, bych si dovolil tvrdit, že během letošního roku je inflace blížící se k 20 % docela reálná. Osobně doufám, že se mýlím, ale pokud nabídkové šoky brzy neustoupí, ropa může během následujících měsíců vystoupat až na 200 USD za barel. To je pak vcelku jistota, že inflace i nadále poroste.

Inflace v ČR
Inflace v ČR
Zdroj: tradingeconomics.com

Inflace je dle metodiky ČSÚ za únor 11,1 %. Tak vysoké inflaci naše ekonomika čelila v druhé polovině 90. let minulého století, takže pro moji generaci je to něco vcelku nového. Respektive jsme to jako malé děti vůbec nevnímali.

V každém případě je inflace 11,1 % známka toho, že je naše hospodářství velmi vzdálené od makroekonomické rovnováhy. A ČNB nebude mít vůbec lehké dostat nás do té rovnováhy zpátky. Tuzemská centrální banka musela zavést i devizové intervence, protože jim do jejich politiky hodili všichni vidle, když se koruny začali zbavovat. Cílem ČNB bylo právě zpevňování národní měny, protože to je jediná cesta, jak čelit externím inflačním tlakům. Vlastně můžeme trochu prozíravě vnímat to, že centrální banka zvedla základní úrokové sazby na 4,5 % – pokud bychom byli na nule, situace s korunou by byla ještě horší.

Závěrem

Pokud by nedošlo k těm ropným šokům, věřil bych ČNB, že inflace bude kolem března na svém vrcholu. Situace se ale dost změnila, takže bych do poloviny roku spíše počítal s tím, že inflace dosáhne cca 15 % – vycházím z tendence posledních měsíců.

Jinak členové bankovní rady poměrně dlouho avizovali, že 5 % bude na úrokových sazbách strop. Proto jsem zvědavý, s čím přijdou na následujícím měnově-politickém jednání ke konci března. Hádám, že svoje avízo přehodnotí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo