Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kam investovat své peníze: Nemovitosti

Kam investovat své peníze: Nemovitosti

Téma investování je opravdu velmi široké téma, které si zaslouží pohled z různých úhlů, které se podrobněji soustředí na jeho jednotlivé aspekty.

Tento článek bude pravděpodobně o něco zajímavější pro začátečníky, kteří ve světě investic prozatím jen tápou a teprve uvažují o tom, že v tomto směru podniknou první kroky. V tomto článku Vás seznámíme s naší vizí a pokusíme se podrobněji nastínit možnosti investování.

Úvod do světa investování

Moderní člověk neustále hledá zdroje příjmů, aby dokázal uspokojit své každodenní potřeby, popřípadě aby si mohl pořídit nějakou vysněnou věc či zážitek.

Většina lidí však při utrácení svých finančních prostředků nezohledňuje jednu na první pohled prostou skutečnost – záruka dalšího úspěchu a finanční stability spočívá v zachování a rozšiřování kapitálu.

No a tím nejúčinnějším způsobem, jak tohoto dosáhnout, je investování. V tomto článku si ukážeme:

  • na jakých investicích je možné vydělat peníze,
  • jak vybírat vhodná aktiva,
  • jak posuzovat investiční rizika,
  • jak vybírat nejvhodnější investiční projekty.

Úspory můžete mít v hotovosti (v národní měně nebo v oblíbených měnách typu dolar nebo euro). Tak či onak byste si měli uvědomit, že skutečná hodnota hotovosti v důsledku inflace neustále klesá.

V dnešní době existuje spousta způsobů, jak investovat peníze, včetně nákupu akcií, dluhopisů a jiných cenných papírů, otevírání bankovních vkladů, účasti v podílových fondech, investování do projektů, svěřenských fondů, investic do obchodních projektů, nemovitostí, zlata a jiných drahých kovů.

Níže jsou uvedeny výhody, nevýhody a hlavní charakteristiky jednotlivých podob investování. Nezáleží na tom, jaký způsob investování Vám bude připadat nejlepší.

V tomto kontextu je důležité si uvědomit, že investování není gambling. Rozhodně není moudré vložit veškeré své prostředky do prvního projektu nebo fondu, na který natrefíte.

Neměli byste investovat do projektů jen proto, že slibují vysoké výnosy, nebo nakupovat akcie za veškerý svůj kapitál.

Stejně tak byste se měli rozloučit s vidinou rychlého zbohatnutí. Vaším prvním a nejdůležitějším cílem je ušetřit peníze a případně si tak zajistit dostatečný výnos, který by dokázal pokrýt možné ztráty. Nezapomínejte, že každá investice je vždy spojena s rizikem ztrát. Tato rizika by však měla být přiměřeně omezená a Vaše prostředky by měly být v rámci diverzifikace rizika rozděleny mezi různá aktiva.

Při rozhodování o tom, kam investovat svůj kapitál, si ze všeho nejdřív musíte odpovědět na otázky:

  • výše výnosnosti Vašich investic
  • očekávaného rizika
  • doby investice
  • velikosti kapitálu

V této fázi se musíte rozhodnout, co je pro Vás důležitější: vysoký výnos nebo stabilita Vaší investice.

Čím vyšší je výnos investice, tím vyšší budou s ní spojená rizika.

Z tohoto důvodu si proto musíte určit vlastní přijatelnou úroveň rizika.

Chcete-li definovat směr Vašich investic, klasifikujte je na základě rizik – od téměř nulového rizika vkladů na bankovních účtech po prakticky neomezené riziko spojené s investicemi do pochybných aktiv.

Výběr požadovaného aktiva/investičního nástroje má přímý vliv na období investice. Pokud plánujete investovat po dobu maximálně šest měsíců využijete jiné nástroje (např. krátkodobé směnky, nebo uložení Vašeho kapitálu na bankovní účet), než pro dlouhodobější investice.

U dlouhodobých investic je paleta nástrojů, které můžete použít, skutečně široká (např. investiční fondy, akcie, dluhopisy, drahé kovy a nemovitosti).

Součet investic definuje součet zisku a výběr investiční strategie. Některá aktiva je možné zakoupit pouze v případě, chcete-li investovat větší částky – pokud máte k dispozici například 100 000 USD, které chcete investovat, předmětem zájmu Vaší investiční činnosti se mohou stát nemovitosti.

Na druhou stranu, jsou-li Vaše investiční možnosti limitované malými částkami okolo 100–200 USD, nemůžete počítat s účastí ve větších investičních projektech, podílových fondech či obchodních projektech. V případě podílových fondů je minimální investovaná částka povětšinou omezena spodní hranicí ve výši 10 000 USD.

Při investování jsou důležité také Vaše případné investiční zkušenosti. Máte-li například dlouhodobou zkušenost s obchodováním na finančních trzích, tak jste lépe schopni určit a vybrat takové akcie, které mají potenciál růstu. Rovněž máte potřebné dovednosti k nákupu zlata či jiných drahých kovů, které jsou mezi investory oblíbené.

V případě, že takové zkušenosti nemáte, bude nejlepší svěřit svůj kapitál odborníkům, kteří jej investují do fondů či do jiných aktiv, popřípadě se zaměřit na podílové fondy.

Pamatujte, že každá investice obnáší riziko. Investoři, kteří touží investovat značnější částky, by měli svůj majetek rozdělit mezi různá aktiva a řídit poměr mezi výnosy a možnými riziky.

Při rozhodování o strategii Vaší investice byste měli nejprve důkladně analyzovat trh, posoudit možná rizika, výnosy a důvěryhodnost aktiva a teprve na základě této analýzy učinit rozhodnutí. Rovněž je potřeba věnovat pozornost dalším externím výdajům, které se k investicím vážou, ať už jde o poplatky za provize, poplatky za správu, daně nebo služby a podobně.

Níže jsou uvedeny všeobecně nejoblíbenější způsoby investování.

Zdroj: depositphotos.com

Investice do nemovitostí

Investice do nemovitostí

Máte-li zájem o tento způsob investování, je užitečné vědět, že máte na výběr z dvou hlavních možností.

  1. Nákup nemovitosti. V tomto případě se musíte zaměřit na 2 věci: První z nich je pronájem nemovitosti a z toho plynoucí měsíční příjem. Druhý způsob spočívá v nákupu nemovitosti. Nákup lze provést několika způsoby, buď přímým nákupem najednou za vlastní peníze, na splátky nebo na hypotéku.
  2. Investice do stavebních projektů. V případě této investice se nestáváte přímým vlastníkem nemovitosti ani žádné její části. Namísto toho obdržíte pravidelný příjem z Vašich investic. Pokud se rozhodnete stavební projekt opustit, můžete si vybrat část svého zisku. Existují dva způsoby, jak investovat do stavebních projektů: můžete se stát členem podílového fondu nebo investovat přímo do konkrétního stavebního projektu.

Účast na investičních projektech, jakožto i nákup nemovitostí, přinášejí značné výdaje. A co víc, investováním do projektů riskujete ztrátu kapitálu, neboť se může stát, že projekt z nějakého důvodu selže. Je ovšem také možné, že projekt bude úspěšný, a Vy na něm solidně vyděláte.

Majitel bytové jednotky je zase nucen tuto jednotku spravovat, udržovat, hledat nájemce, kdežto investice do projektů nejsou časově náročné, zvláště tehdy, pokud všechny technické a organizační problémy řeší přímo společnost, která má daný projekt na starost.

Při nákupu nemovitostí byste měli mít na paměti, že budete muset naráz utratit velkou částku peněz, které nebudou v případě potřeby likvidní. Na druhou stranu, při investování do uzavřených fondů nemusíte nutně utratit tolik peněz, a rozhodnete-li se daný projekt opustit, své peníze dostanete relativně rychle a snadno zpátky.

Těště se na další článek, protože v něm budeme pokračovat s dalšími možnostmi investování…

Tým RoboMarkets
[email protected]
+420 800 088 482
https://www.robomarkets.cz/

Upozornění na rizika:

  1. Tento materiál a informace v něm obsažené slouží pouze pro informační účely a v žádném případě by neměly být považovány za poskytování investičního poradenství pro účely zákona o investičních společnostech 87 (I) 2017 Kyperské republiky, nebo jakoukoli jinou formu osobního poradenství nebo doporučení, která se týká určitých typů transakcí s určitými druhy finančních nástrojů.
  2. Minulá výkonnost není spolehlivým ukazatelem budoucích výsledků nebo budoucího výkonu.
Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

RoboMarkets je broker založený v roce 2012, který se specializuje na obchodování s akciemi. Kromě toho ale nabízí také možnost obchodování s různými dalšími aktivy včetně indexů, ETF, forexu a komodit. Zákazníci RoboMarkets ocení zejména českou zákaznickou podporu přes telefon či chat, vedení obchodního účtu v CZK a možnost bezpoplatkového vkladu bankovním převodem v rámci ČR.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.