Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Je vhodná doba investovat, když je index S&P 500 na vrcholu?

Může současný růst indexu S&P 500 pokračovat donekonečna? Určitě ne. Pokles nás čeká zcela jistě, jen nevíme, kdy. A jak v takové situaci přistupovat k investicím?

Publikováno
Je vhodná doba investovat, když je index S&P 500 na vrcholu?
Zdroj: depositphotos.com

Ceny akcií zaznamenaly výrazný vzestup – od října 2022 vzrostl index S&P 500 o téměř 39 %, což mezi investory vyvolalo směs nadšení a obav. Výrazný nárůst sice podnítil optimismus, ale zároveň vyvolal strach z promeškání ideální chvíle pro vstup.

Investování v ideálním okamžiku je běžnou touhou, zejména při zpětném pohledu. Nepředvídatelnost trhu však naplnění takové touhy nenahrává.

Růst indexu S&P 500 od října 2022

V roce 2022 neexistovaly žádné jasné ukazatele nového býčího trhu a mnoho odborníků očekávalo recesi. Stejně tak dnes zůstává budoucnost akciového trhu nejistá, s možností poklesu nebo pokračování růstové trajektorie.

Jednou ze strategií, kterou by investoři mohli zvážit, je pravidelné investování. Tento přístup spočívá v investování fixní částky v pravidelných intervalech bez ohledu na výkyvy na trhu.

Tímto způsobem investoři nakupují akcie v různých cenových bodech, čímž snižují tlak na načasování trhu a potenciálně těží i z poklesů trhu.

Historické údaje naznačují, že se trh po každém poklesu zotavil

Při tomto zotavení rostou ceny akcií nad úroveň, za kterou byly při poklesu nakoupeny a tím vzniká pro investora zisk.

Čas na trhu

Skutečné riziko při investování na akciovém trhu spočívá spíše v úplném odložení investice než ve špatném načasování trhu. Čas je rozhodujícím faktorem při budování bohatství prostřednictvím investování.

Příklady z historie ukazují, že poskytnout investicím dostatek času na růst je výhodnější než se snažit přesně načasovat trh. I během poklesu trhu může dlouhodobé investování přinést značné zisky.

Řekněme, že jste v lednu 2009 investovali do indexového fondu S&P 500. Akciový trh se tehdy propadal kvůli velké recesi a v březnu se dostal na úplné dno. Přesto byste během následujících 10 let dosáhli výnosu více než 167 %.

Růst indexu S&P 500 po poklesu za velké recese

Pokud byste naopak investovali v růstu během roku 2014 a začali přesně před 10 lety, viděli byste do dnešního dne index vyrůst o 174 %.

Růst indexu S&P 500 za posledních 10 let

V jednom případě byste tedy vstupovali v situaci, kdy trh klesá a věřili, že se zase zvedne. Druhý případ reprezentuje vstup v období růstu, kdy byla oprávněná obava z otočení trendu. Přesto přinesl srovnatelný výnos.

Znovu se tedy ukazuje, že čas na trhu je mnohem důležitější, než načasování trhu.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎