Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

“Jediným opravdovým úkolem tradera je minimalizovat ztráty. Zisky pak přijdou samy.” – Jaroslav Tupý

Publikováno
“Jediným opravdovým úkolem tradera je minimalizovat ztráty. Zisky pak přijdou samy.” – Jaroslav Tupý

Jaroslav Tupy - obchodnikNázory a rady lidí, kteří mají bohaté zkušenosti a prošli si trnitou cestou, jsou k nezaplacení. A také samozřejmě dokáží ušetřit spoustu času a starostí. Právě z tohoto důvodu vám pravidelně přinášíme rozhovory se zajímavými a úspěšnými lidmi ze všech možných odvětví.

Koho jsme pro vás vyzpovídali v dnešním rozhovoru? Těšit se můžete na zpověď velice významného a zkušeného tradera, který má v České republice zvučné jméno.

Řeč je o Jaroslavu Tupém, který se na finančních trzích pohybuje již přes 20 let. Jaký byl trading před 20 lety? Co se za tu dobu změnilo a co si pan Tupý myslí o kryptoměnách?

To a ještě mnohem více se dozvíte v našem exkluzivním rozhovoru! Pojďme na to!

Co jste dělal před tím, než jste začal obchodovat? Jaká byla vaše cesta k obchodování?

Původním povoláním jsem inženýr chemie a před revolucí jsem pracoval ve výzkumu. Po revoluci jsem přešel do soukromé sféry a postavil jsem jedno s.r.o. a jednu akciovou společnost, obě se zabývaly problematikou povrchových úprav.

V sezóně jsem zaměstnával až 70 pracovníků a to s sebou neslo samozřejmě řadu problémů. Pracovali jsme na velkých zakázkách, jako jsou rekonstrukce mostních konstrukcí, povrchové ochrany teplárenských provozů a třeba i povrchová ochrana spodní konstrukce Magistrály od Hlavního nádraží až po Štvanici apod.

Nicméně již cca v roce 1994 mě začali kontaktovat převážně zahraniční brokeři a lákat mě do obchodování na komoditních trzích.

Co bylo tím zlomem, kdy jste si řekl, že se budete tradingem živit? Po jaké době, co jste začal obchodovat, tento zlom přišel?

nadšený obchodník, který nedělá chybyPoté co mě začali kontaktovat zahraniční brokeři, jsem se nechal přece jen zlákat a souhlasil jsem s investicí do ropy a hned tento první pokus byl úspěšný a vydělal jsem na něm do druhého dne cca 160 tisíc CZK.

To mě samozřejmě nalákalo, nicméně další obchody podle doporučení tohoto brokera (myslím, že byl z Rakouska) už úspěšné nebyly a projel jsem nejen vyhraných 160 tisíc, ale ještě výrazně více. To byl první impuls a vzhledem k tomu, že nerad prohrávám, dal jsem se do studia především zahraničních materiálů a začal obchodovat sám na futures kontraktech (co jsou futures kontrakty?).

Jak je o vás obecně známo, obchodujete více jak 20 let, což hovoří samo za sebe. Jak vnímáte těch spoustu let na trhu? Změnilo se hodně?

Změny na trzích jsou skutečně obrovské a málokdo z dnešních traderů si dokáže představit obchodování stejným způsobem, jak to probíhalo v devadesátých letech.

Obchody se zadávaly telefonicky přes brokera a to, že jste v pozici a za jakou vůbec cenu, jste se dozvěděl třeba až za hodinu a půl. Veškeré úpravy pozice z hlediska StopLossů apod. probíhaly stejným způsobem. Na druhou stranu mi připadá, že obchodování bylo klidnější a i trhy byly čitelnější. Přičítám to nárůstu algoritmických obchodních systémů typu High Frequency Trading, které jsou schopny hýbat trhem (Mesec.cz – Jaký vliv má vysokofrekvenční obchodování na kapitálové trhy?)

Co vlastně znamená být profesionální obchodník? Co to obnáší?

Termín profesionální obchodník se u nás spíše chápe ve smyslu full time trader, tedy trader, který se obchodováním živí. Správa cizího kapitálu je v našich zemích legislativně náročná, nicméně i zde se již objevují různé tzv. propshopy, které po důkladném ověření najímají schopné tradery, kteří jsou schopni obchodovat jejich vlastní kapitál.

Obvykle za takovýmto propshopem nebo také family office stojí velký investor s kapitálem ve výši mnoha milionů a tímto způsobem zhodnocuje své vlastní finanční prostředky

Jak vypadá váš běžný obchodní den? Kolik hodin denně strávíte obchodování? Máte i jiné koníčky?

Můj běžný obchodní den začíná většinou okolo osmé hodiny ranní, kdy sleduji, jak otevírá Frankfurt a následně v 9,00 hodin, kdy otevírá Londýn.

V průběhu dopoledne ještě sleduji různé analýzy a aktuální zprávy, které mohou ovlivnit trhy a samozřejmě sleduji vyhlašování důležitých ekonomických makrozpráv. Obchoduji tak prakticky 10 hodin denně, ale mezitím mám i jiné povinnosti, jako schůzky s klienty, tvorba různých video prezentací apod.

Mimo obchodování mám samozřejmě i jiné koníčky, které jsou ale také tak trochu adrenalinové jako například sjezdové lyžování, lezení ferrat v Alpách, hraní squashe, ale rád si i vyrazím do lesa se psy na klidnou vycházku.

Jaké trhy nejčastěji obchodujete a proč? Kdo je váš největší favorit?

Mým favoritem je určitě německý index DAX, který obchoduji intraday v průběhu celého dne a nenechávám žádné pozice otevřené přes noc.

Obchodování případně doplňuji i o technologický index NASDAQ, který obchoduji po jeho otevření v 15:30 našeho času. Samozřejmě se nevyhýbám extra obchodním příležitostem, které občas vznikají na majors měnách.

Jaké indikátory, obchodní a analytické nástroje používáte? Podle čeho se nejvíce řídíte?

Vzhledem k tomu, že obchoduji intraday, tak v zásadě obchoduji pouze cenové formace. Používám i některé indikátory, často přeprogramované tak, aby se nepřekreslovaly. K tomu používám některé vlastní vyvinuté poloautomaty, které mi vyhodnocují tržní situaci a dávají mi zvukový signál k možnému vstupu do obchodu.

Mimo trading se věnujete i mentoringu, školením a také jste ředitel pražské pobočky Axiory Europe, nebo to již není aktuální? Co z výše zmíněných věcí vás více naplňuje?

purple-trading-logoAxiory Europe už neexistuje, resp. pro získání licence v rámci EU bylo nutné celou skupinu přejmenovat a již cca dva roky působíme pod obchodním názvem Purple Trading. Zde v pražské pobočce zastávám pozici mentora a kontakt pro VIP zákazníky, případně se setkávám s klienty, kteří mají problémy s tradingem a snažím se je navést na profitní cestu.

Nejvíce mě naplňuje samozřejmě samotný trading, případně stavba různých obchodních algosystémů. Rád se také setkávám s klienty, kteří hledají v tradingu svou cestu a snažím se jim pomoci.

U 71.65 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Co byste poradil začínajícím obchodníkům? Jaké jsou podle vás nejčastější chyby v tradingu?

Co bych poradil začínajícím traderům? Určitě je nutná, jako ve všech oborech, i v tradingu specializace. Nelze si myslet, že jste schopni obchodovat všechny instrumenty, které vám broker nabízí. Už jenom proto, že různé instrumenty podléhají jiným ekonomickým zprávám, trhy mají různou intradenní volatilitu a i reakci na různé zprávy, které třeba nejsou podloženy makroekonomickými fundamenty.

Důležité je také to, že musíte mít svůj instrument takzvaně „nakoukaný“, abyste znali jeho typickou odezvu na různé zprávy. Velmi důležité je, abyste měli vysoké procento pravdivého odhadu směru budoucího trhu – minimálně 80 % a více. Tuto schopnost právě získáte bezbolestně důkladným tréninkem na demoúčtech. A následně je důležité minimalizovat ztráty pomocí nastaveného stoplossu a nezavírat profity příliš rychle.

Co si myslíte o kryptoměnách?

Vůči kryptoměnám mám prozatím ne úplně vyjasněný názor. Vadí mi na nich, že jsou hnané pouze nákupní horečkou případně depresí, která ale není podložená žádným ekonomickým fundamentem. Trochu mi to připomíná tulipánovou krizi z let 1636 – 1637.

Na běžných instrumentech oceňuji to, že pokud dojde například k reportování špatných výsledků u nějaké významné technologické firmy, tak NASDAQ má legitimní důvod k poklesu a to mi právě u kryptoměn schází.

Je něco, co byste na závěr rozhovoru chtěl sdělit lidem?

Začínajícím traderů bych poradil, aby obchodovali s velkou pokorou. Trhy jsou trochu jako mořské Sirény – lákají důvěřivé tradery, ale důsledky jsou pak hrozivé. Nemá cenu si klást nereálné cíle. Udržovat stálý dvojciferný procentní měsíční profit je skutečně z říše snů a pohádek.

Nastavte si svůj denní cíl na nízké desetiny procenta vašeho kapitálu a ten pak budete po důkladném tréninku schopni dodržovat. A nehoňte trhy, nakonec trhy vždycky dohoní vás.

A to je bohužel poslední odpověď Jaroslava Tupého a konec tohoto rozhovoru. Jak se vám líbil? Podle nás byl přínosný a zajímavý. Rádi bychom tímto panu Tupému za tento skvělý rozhovor poděkovali. Pokud byste měli zájem tohoto zkušeného obchodníka kontaktovat s prosbou o pomoc, neváhejte mu napsat na jeho Facebookové stránce.

Máte námět na nějakou zajímavou osobu, s kterou bychom měli udělat rozhovor? Napište nám! Brzo se můžete těšit na další rozhovory se zajímavými lidmi! Sledujte nás.

Další rozhovory na Finexu:

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎