Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaké české banky vévodí českému trhu v ziskovosti a počtu klientů?

Jaké banky v České republice mají největší počet klientů, nejvyšší čistý zisk a objem spravovaných peněz? Zjistěte, kdo je králem trhu podle údajů z konce roku 2023.

Publikováno
Jaké české banky vévodí českému trhu v ziskovosti a počtu klientů?
Zdroj: Depositphotos.com

Dle údajů z konce roku 2023 jsou dvěma největšími českými bankami Česká spořitelna a ČSOB. Zatímco ČSOB vede v objemu spravovaných peněz, Česká spořitelna se může chlubit největším počtem klientů a nejvyšším ziskem.

Podívejte se, jaké jsou pozice jednotlivých bank, jak se rozvíjejí jejich klientské základny, a jaké strategie banky používají k přilákání nových klientů.

Nejvíce klientů má Česká spořitelna

Česká spořitelna, součást skupiny Erste Bank, vyniká nejvyšším počtem klientů, kterých má včetně dceřiných společností celkem 4,546 milionu. Toto číslo zahrnuje 3,2 milionu osobních účtů, přičemž spořitelna udává, že má 2,9 milionu aktivních klientů.

Banka zaznamenala nárůst osobních účtů a aktivních klientů přibližně o 100 tisíc oproti roku 2022, a to i přes mírný pokles o 2 tisíce stávajících klientů.

V těsném závěsu následuje skupina ČSOB, která se může pochlubit 4,309 milionu klientů a za Českou spořitelnou zaostává o 240 tisíc. Samotná banka obsluhuje 2,77 milionu klientů a vykázala meziroční nárůst o 58 tisíc aktivních klientů. Aktiva ČSOB navíc meziročně vzrostla o 3,5 % na 1,869 bilionu korun.

Komerční banka, kterou ovládá francouzská Société Générale, zaujímá třetí místo na trhu jak v počtu klientů, tak v bilanční sumě. S 2,199 milionu klientů v rámci celé skupiny zaznamenala banka meziroční přírůstek 13 tisíc klientů.

Také dosáhla bilanční sumy 1,516 bilionu korun, což znamená významný nárůst aktiv o 16,2 % (což je nejvíc z celé trojice největších bank).

Nejvyšší nárůst klientů zaznamenala Raiffeisenbank

U Raiffeisenbank došlo k výraznému nárůstu o 200 tisíc klientů a dosáhla tak 1,6 milionu klientů, což je téměř stejně jako u Komerční banky. Nárůst klientů zaznamenaly také Air Bank (o 170 tisíc) a Fio banka (o 109 tisíc).

Také skupina Moneta se může pyšnit navýšením počtu klientů přibližně o 100 tisíc na celkových 1,6 milionu. Stejně tak UniCredit má přibližně o 20 tisíc klientů více a celkově uvádí 900 tisíc klientů. Tato banka však uveřejňuje souhrnný počet za českou i slovenskou pobočku dohromady.

Skokanem roku je Fio banka

Z hlediska čistého zisku vede Česká spořitelna s 18,8 miliardami korun, a to i přes 7,7% pokles oproti předchozímu roku. Následuje Komerční banka s čistým ziskem 15,6 miliardy korun, což představuje pokles o 11,4 %.

Na třetím místě je ČSOB s 15,4 miliardy korun, která může slavit 6% nárůst. Čtvrtou bankou podle čistého zisku je UniCredit Bank se svými 10,3 miliardami korun (vykazuje za českou i slovenskou pobočku), což představuje meziroční růst o 23 %.

Nejvyšší nárůst zisku vykázala Fio banka, jejíž čistý zisk vzrostl o 48,8 % na 6,4 miliardy korun. Díky tomu se umístila na pátém místě a předběhla Raiffeisenbank i Monetu.

V bilanční sumě vede ČSOB

Pokud jde o bilanční sumu, bankovní sektor v České republice dosáhl ke konci prosince rekordních 9,937 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 11,1 %.

V této oblasti vede ČSOB s konsolidovanou částkou 1 869 miliard korun, následovaná Českou spořitelnou s 1 798 miliardami korun a Komerční bankou s 1 516 miliardami.

Česká národní banka rozděluje banky podle velikosti jejich bilanční sumy do tří skupin: velké banky s více než 10 % celkového objemu bilanční sumy bankovního sektoru, střední banky s 2-10 % a malé banky s méně než 2 %.

Kvalifikace pro zařazení mezi velké banky se ke konci předchozího roku rovnala bilanční sumě přibližně od 994 miliard korun. Aby banka byla považována za střední, musela mít bilanční sumu ve výši minimálně 198 miliard korun.

Celkový zisk bank dosáhl téměř 102 mld. Kč

Navzdory nepříznivým ekonomickým podmínkám se bankám v České republice celkově dařilo a jejich souhrnný neauditovaný zisk dosáhl 101,735 miliardy korun, což je o něco více než v předchozím roce.

Tento úspěch lze částečně přičíst menším bankám, které kompenzovaly pokles zisku větších bank. Další příčinou byl dopad neočekávané daně (tzv. Windfall tax), jež přiměla velké banky nabízet atraktivnější úrokové sazby, aby si udržely klienty a neutíkali jim ke konkurenci.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎