Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Inflace definitivně zkrocena? Co to znamená pro vaše peněženky?

Česká republika dosáhla pětiletého inflačního cíle 2 %, což je zásadní úspěch pro ekonomiku. Hlavní příčinou poklesu je především vývoj cen potravin v předešlých měsících.

Inflace definitivně zkrocena? Co to znamená pro vaše peněženky?
Zdroj: depositphotos.com

Po pětiletém boji dosáhla Česká republika inflačního cíle, když se únorové spotřebitelské ceny stabilizovaly na 2 %. To odpovídá cíli stanovenému Českou národní bankou (ČNB) a představuje to zásadní úspěch pro ekonomickou stabilitu země.

Vít Hradil, hlavní analytik společnosti Cyrrus, poznamenal, že trh očekával hodnotu 2,1 %, ale skutečná hodnota 2 % se nápadně odchýlila dokonce i od platné prognózy ČNB, která činila 2,8 %. Tuto odchylku však naznačila již lednová data, která měla klesající tendenci a nyní udávají tempo i pro následující měsíce.

Co přispělo k poklesu inflace?

K poklesu meziroční inflace z lednových 2,3 % na únorová 2 % přispělo především výrazné snížení cen potravin, včetně mouky, drůbežího masa, mléka, vajec a cukru.

Naopak tlak na růst cenové hladiny vyvíjelo nájemné, výrobky a služby pro údržbu bytů, vodné, stočné a elektřina. V oddíle rekreace a kultura došlo k meziročnímu nárůstu cen rekreačních a kulturních služeb, dovolených s komplexními službami a alkoholických nápojů a tabáku.

Celkově se ceny zboží zvýšily o 0,2 %, zatímco ceny služeb vzrostly o 5,2 %.

Co nejvíce v únoru ovlivnilo index spotřebitelských cen

Index spotřebitelských cen v únoru významně ovlivnily ceny pohonných hmot, které se po několika měsících poklesu začaly opět zvyšovat.

Zatímco doprava měla v únoru na meziměsíční inflaci nejvýraznější vliv a posouvala ji směrem nahoru, meziměsíční pokles cen alkoholických nápojů a tabáku naopak působily směrem dolů a přispěly ke snížení inflace o desetinu procentního bodu.

Mezi konkrétní potraviny, jejichž ceny vzrostly, patří brambory, vejce a sýry, zatímco, jak jsme zmínili, alkohol a tabákové výrobky zaznamenaly pokles. V kategorii potravin a nealkoholických nápojů se snížily ceny drůbežího masa, másla a mléka.

Inflace ještě není definitivně zkrocena

Navzdory povzbudivým údajům analytici doporučují opatrnost před oslavami definitivního zkrocení inflačních trendů. Ve statistikách inflace se odráží příznivý vliv snižujících se cen v potravinářského sektoru, ale opatrnost je doporučována u kategorií oděvů, obuvi, rekreace, stravování a ubytování.

Analytici zdůrazňují, že je důležité neusnout na vavřínech, neboť inflační tlaky, zejména v oblasti služeb, jsou nadále patrné. Rostoucí ceny ropy na světových trzích spolu se slabší českou korunou přispívají ke zvyšování cen pohonných hmot u čerpacích stanic.

Dosažení inflačního cíle nabízí slibný výhled pro českou ekonomiku, která se pohybuje v křehké rovnováze mezi růstem a cenovou stabilitou. Nadcházející rozhodnutí ČNB budou mít zásadní význam pro utváření ekonomického prostředí po zbytek roku.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.