Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

[20. 4. 2021] Jak si v současnosti vede Bitcoin a co to může znamenat do budoucna?

Publikováno
[20. 4. 2021] Jak si v současnosti vede Bitcoin a co to může znamenat do budoucna?

Velmi zajímavou otázkou, kterou nám denně naši čtenáři pokládají, je, jak si momentálně Bitcoin na trzích vede, a zda se ještě v tomto roce bude cena Bitcoinu výrazně hýbat. S velmi smysluplnou analýzou na toto téma se můžeme setkat v příspěvcích twitterového účtu pod názvem Byzantine General z minulého týdne, a to i přes to, že trh v posledních dnech zaznamenal trochu větší volatilitu.

Rozeberme si tedy trochu tato data.

Volatilita ceny Bitcoinu byla, až do minulého víkendu, nejnižší od 14. prosince 2020. A i přesto, že v posledních dvou dnech přišla zhruba 18% korekce, stále se cena pohybuje nad cenovou úrovní 55 000 dolarů za Bitcoin. Přičemž nad touto úrovní cena bitcoinu uzavřela pouze 42 dní za celou svou 13letou historii. Cena je tedy nyní i přes tento propad výše než v 99 % historie.

Graf ceny BTC a průměrná 7denní volatilita
Graf ceny BTC a průměrná 7denní volatilita

Na vrchol Bitcoinového cyklu (pokud je uznáváte) to však z následujícího grafu, který poskytuje informace o tom, jak dlouho mince na jednotlivých adresách leží, příliš nevypadá, a to z několika zásadních důvodu.

Tím prvním důvodem by mohlo být, že dlouhodobých držitelů tohoto digitálního zlata totiž stále přibývá. I to by mohl být důvod k tomu, že se cena v blízké době příliš výrazně snižovat nebude. To by totiž investoři a spekulanti museli intenzivněji prodávat, k čemuž se ale zatím nemají.

K vrcholům cyklů obvykle dochází, když většinu tržní kapitalizace drží krátkodobí hodleři, ne hodleři dlouhodobí
K vrcholům cyklů obvykle dochází, když většinu tržní kapitalizace drží krátkodobí hodleři, ne hodleři dlouhodobí

Existují dokonce i zastánci názoru, že se zvětšujícím se přístupem institucí investujících do Bitcoinu, zvětšující se infrastruktury a lepšího pojetí o tom, co tato technologie může přinést, se již jeho cena nedostane do takových korekcí, jako tomu bylo v posledních letech.

Zatím ve všech cyklech totiž cena bitcoinu po dosažení svého dosavadního vrcholu spadla o více než 75 %, protože krátkodobí obchodníci začali své mince pod tlakem zvyšující se ztráty prodávat.

Existuje však hypotéza, že dlouhodobí držitelé (kterých stále přibývá) jsou na tyto výkyvy připraveni a propady by tak nemusely být tak dramatické, protože jednoduše nebude docházet k tolika prodejům.

Při pohledu na celkové obchodované objemy směnárny a burzy Coinbase v za poslední roky je navíc zřejmé, že zájem institucí o kryptoměny opravdu roste a procentuálně už dokonce od konce roku 2019 převyšuje objemy retailových investorů.

Budeme-li předpokládat, že průměrná instituce má větší znalosti o trhu než průměrný malý obchodník, tak to pravděpodobnost výše zmíněné hypotézy dále posiluje.

Zdroj: TheBlock
Procentuální zastoupení retailových klientů na obchodech u Coinbase
Procentuální zastoupení retailových klientů na obchodech u Coinbase se dlouhodobě snižuje

Mohli bychom se tak již brzy dočkat období, kdy je Bitcoin stabilnější. Z momentálního pohledu na tržní kapitalizaci je ale dobré být velmi obezřetnými.

Instituce by totiž stejně tak mohly být (z pohledu množství kapitálu, kterým disponují a pohledu na celkovou tržní kapitalizaci Bitcoinu) i prvkem, který naopak volatilitu ceny rozpoutá.

Množství Bitcionu, které mají určité společnosti ve správě či na své rozvaze

Bitcoinů, které jsou drženy mimo veřejné adresy burz a směnáren, přibývá, což znamená, že bitcoiny jsou stále více drženy na soukromých adresách a poptávka po nákupech je stálejší.

Bitcoin tedy stále pomalu snižuje svoji likviditu. Co to znamená? Jednoduše ho mnoho jeho držitelů již nemůže prodat tak rychle, jako kdyby ho drželi přímo na burze. Jistě, poslat si bitcoiny z vlastní peněženky na burzu je otázka několika desítek minut, ale to pouze v případě, že máte k této peněžence neomezený přístup a hlavně máte neomezená práva na to, něco podobného udělat. Jste-li pouze správcem daných bitcoinů, pravděpodobně nemůžete z minuty na minutu podobná rozhodnutí provádět.

To samo o sobě může vcelku naznačovat, že tržní nálada prodávat je stále velmi nízká a to i přes současně poměrně vysoké cenové úrovně.

Srovnání ceny Bitcoinu a mincí držených na burzách a směnárnách
Srovnání ceny Bitcoinu a mincí držených na burzách a směnárnách

Závěr k aktuální situaci

Instituce, firmy i regulátoři ve větším vstupují na trh s Bitcoinem a kryptoměnami. To vyvolává  změnu dosavadních pravidel tohoto trhu a není úplně jasné, zda v kladném směru.

Pokud se ale dá  něco lépe z momentálních dat vyčíst, stále to pro současné dění na Bitcoinovém i kryptoměnovém trhu jako retailové FOMO, které většinou přichází až na samotném konci cyklu, nevypadá.

PS: Tento článek obsahuje pouze menší souhrn informací z twitterového vlákna profilu Byzantine General doplněné o naše názory. Všechny informace si můžete přečíst na tomto odkazu (v angličtině).

Líbil se vám tento článek?
9
2

Autor

Jsem Vojta a prakticky celý svůj život se zajímám o ekonomii, marketing a on-line podnikání. Sám dlouhodobě investuji do akcií, kryptoměn, komodit i nemovitostí a čas od času také aktivně obchoduji.

Oblasti finančních trhů se věnuji už od roku 2014, kdy jsme společně s Matějem založili portál Finex.cz, který všechny mé zájmy spojuje.

Finex.cz jsme díky tomu vybudovali nejen na reálných zkušenostech z naší praxe, ale i z praxe dalších investorů, obchodníků a odborníků v našem týmu. Snažíme se, aby byl tento portál přínosný pro každého, kdo chce ohledně svých financí dělat chytrá rozhodnutí – ať už se jedná o úplné neználky nebo ostřílené obchodníky.

Nechceme stát na místě a proto portál Finex.cz stále rozšiřujeme a zlepšujeme. Jsem zcela přesvědčený, že Finex nyní mezi dalšími českými portály s podobným zaměřením patří k těm nejlepším, což dokazují i statistiky a především řada spokojených čtenářů.

Když se ohlédnu zpět, vidím, jak dlouhou cestu jsme ušli. Náš tým se postupem času rozrostl o desítky členů a sami jsme se naučili spoustu nového. Co je ale nejdůležitější – rosteme stále. Každý měsíc a každý rok. Pevně věřím, že tento portál jeho největší sláva ještě čeká.

To vše je možné především díky vám. Každá vaše návštěva našeho webu, každý váš komentář, e-mail nebo podnět k zamyšlení nám pomáhá pro vás tvořit takový portál, který chcete a který budete rádi používat. Za to vám proto moc děkujeme a věříme, že si vaši přízeň zachováme i nadále.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.