Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Jak si v současnosti vede Bitcoin a co to může znamenat do budoucna?

[20. 4. 2021] Jak si v současnosti vede Bitcoin a co to může znamenat do budoucna?

[20. 4. 2021] Jak si v současnosti vede Bitcoin a co to může znamenat do budoucna?

Velmi zajímavou otázkou, kterou nám denně naši čtenáři pokládají, je, jak si momentálně Bitcoin na trzích vede, a zda se ještě v tomto roce bude cena Bitcoinu výrazně hýbat. S velmi smysluplnou analýzou na toto téma se můžeme setkat v příspěvcích twitterového účtu pod názvem Byzantine General z minulého týdne, a to i přes to, že trh v posledních dnech zaznamenal trochu větší volatilitu.

Rozeberme si tedy trochu tato data.

Volatilita ceny Bitcoinu byla, až do minulého víkendu, nejnižší od 14. prosince 2020. A i přesto, že v posledních dvou dnech přišla zhruba 18% korekce, stále se cena pohybuje nad cenovou úrovní 55 000 dolarů za Bitcoin. Přičemž nad touto úrovní cena bitcoinu uzavřela pouze 42 dní za celou svou 13letou historii. Cena je tedy nyní i přes tento propad výše než v 99 % historie.

Graf ceny BTC a průměrná 7denní volatilita
Graf ceny BTC a průměrná 7denní volatilita

Na vrchol Bitcoinového cyklu (pokud je uznáváte) to však z následujícího grafu, který poskytuje informace o tom, jak dlouho mince na jednotlivých adresách leží, příliš nevypadá, a to z několika zásadních důvodu.

Tím prvním důvodem by mohlo být, že dlouhodobých držitelů tohoto digitálního zlata totiž stále přibývá. I to by mohl být důvod k tomu, že se cena v blízké době příliš výrazně snižovat nebude. To by totiž investoři a spekulanti museli intenzivněji prodávat, k čemuž se ale zatím nemají.

K vrcholům cyklů obvykle dochází, když většinu tržní kapitalizace drží krátkodobí hodleři, ne hodleři dlouhodobí
K vrcholům cyklů obvykle dochází, když většinu tržní kapitalizace drží krátkodobí hodleři, ne hodleři dlouhodobí

Existují dokonce i zastánci názoru, že se zvětšujícím se přístupem institucí investujících do Bitcoinu, zvětšující se infrastruktury a lepšího pojetí o tom, co tato technologie může přinést, se již jeho cena nedostane do takových korekcí, jako tomu bylo v posledních letech.

Zatím ve všech cyklech totiž cena bitcoinu po dosažení svého dosavadního vrcholu spadla o více než 75 %, protože krátkodobí obchodníci začali své mince pod tlakem zvyšující se ztráty prodávat.

Existuje však hypotéza, že dlouhodobí držitelé (kterých stále přibývá) jsou na tyto výkyvy připraveni a propady by tak nemusely být tak dramatické, protože jednoduše nebude docházet k tolika prodejům.

Při pohledu na celkové obchodované objemy směnárny a burzy Coinbase v za poslední roky je navíc zřejmé, že zájem institucí o kryptoměny opravdu roste a procentuálně už dokonce od konce roku 2019 převyšuje objemy retailových investorů.

Budeme-li předpokládat, že průměrná instituce má větší znalosti o trhu než průměrný malý obchodník, tak to pravděpodobnost výše zmíněné hypotézy dále posiluje.

Procentuální zastoupení retailových klientů na obchodech u Coinbase
Procentuální zastoupení retailových klientů na obchodech u Coinbase se dlouhodobě snižuje
Zdroj: TheBlock

Mohli bychom se tak již brzy dočkat období, kdy je Bitcoin stabilnější. Z momentálního pohledu na tržní kapitalizaci je ale dobré být velmi obezřetnými.

Instituce by totiž stejně tak mohly být (z pohledu množství kapitálu, kterým disponují a pohledu na celkovou tržní kapitalizaci Bitcoinu) i prvkem, který naopak volatilitu ceny rozpoutá.

Množství Bitcionu, které mají určité společnosti ve správě či na své rozvaze

Bitcoinů, které jsou drženy mimo veřejné adresy burz a směnáren, přibývá, což znamená, že bitcoiny jsou stále více drženy na soukromých adresách a poptávka po nákupech je stálejší.

Bitcoin tedy stále pomalu snižuje svoji likviditu. Co to znamená? Jednoduše ho mnoho jeho držitelů již nemůže prodat tak rychle, jako kdyby ho drželi přímo na burze. Jistě, poslat si bitcoiny z vlastní peněženky na burzu je otázka několika desítek minut, ale to pouze v případě, že máte k této peněžence neomezený přístup a hlavně máte neomezená práva na to, něco podobného udělat. Jste-li pouze správcem daných bitcoinů, pravděpodobně nemůžete z minuty na minutu podobná rozhodnutí provádět.

To samo o sobě může vcelku naznačovat, že tržní nálada prodávat je stále velmi nízká a to i přes současně poměrně vysoké cenové úrovně.

Srovnání ceny Bitcoinu a mincí držených na burzách a směnárnách
Srovnání ceny Bitcoinu a mincí držených na burzách a směnárnách

Závěr k aktuální situaci

Instituce, firmy i regulátoři ve větším vstupují na trh s Bitcoinem a kryptoměnami. To vyvolává  změnu dosavadních pravidel tohoto trhu a není úplně jasné, zda v kladném směru.

Pokud se ale dá  něco lépe z momentálních dat vyčíst, stále to pro současné dění na Bitcoinovém i kryptoměnovém trhu jako retailové FOMO, které většinou přichází až na samotném konci cyklu, nevypadá.

PS: Tento článek obsahuje pouze menší souhrn informací z twitterového vlákna profilu Byzantine General doplněné o naše názory. Všechny informace si můžete přečíst na tomto odkazu (v angličtině).

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo