Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Cyklický vývoj ceny Bitcoinu – 2 hlavní pohledy na vývoj ceny BTC

Publikováno
Cyklický vývoj ceny Bitcoinu – 2 hlavní pohledy na vývoj ceny BTC

Ekonomika se pohybuje v cyklech. Na tomto poznatku se shodne většina moderních ekonomických teorií, ačkoliv interpretace důvodů pro cyklickou povahu ekonomiky se výrazně liší.

Nejinak je tomu u ceny Bitcoinu, ikdyž je Bitcoin v mnoha ohledech speciálním případem. V dnešním článku se podíváme na cyklický charakter vývoje ceny BTC a možné důvody a jejich interpretace.

Cyklická podstata trhů

Vývoj ceny Bitcoinu rozhodně vykazuje určitou cykličnost, nicméně se to netýká pouze Bitcoinu. Panuje univerzální shoda, že ekonomiky mají cyklický charakter.

Klasickým případem je hospodářský cyklus. Takový cyklus se dá charakterizovat 4 fázemi:

  1. cyklus začíná u vzestupu, kterému se říká expanze (růst produktivity),
  2. po určitém čase cyklus dosáhne svého vrcholu,
  3. po dosažení vrcholu cyklu následuje kontrakce (recese),
  4. následně přichází dno cyklu…
  5. …a pak opět znovu.
ekonomické cykly
Klasický případ ekonomických cyklů

Interpretace cyklického pohybu ekonomiky se liší. V rámci různých ekonomických škol je možné najít rozdílné pohledy na to, co způsobuje cyklický pohyb.

Věhlasný ekonom Irving Fisher např. tvrdí, že ekonomické cykly existují kvůli absenci tzv. stavu ekvilibria a tudíž je cyklus fundamentální vlastností ekonomiky.

Rakouská škola na druhé straně argumentuje tím, že zásahy ze strany států a hlavně centrálních bank vedou k rozbití přirozeného chodu ekonomiky a vedou právě k jednotlivým cyklům.

Behaviorální větev ekonomických teorií pak přisuzuje cyklickou povahu primárně lidské přirozenosti.

Nepanuje ovšem žádná univerzální shoda na tom, proč přesně má ekonomika cyklickou povahu.

Tulipánová mánie

Bitcoin jeví známky cyklického pohybu a jedná se o speciální případ, který lze nazvat jako období poměrně brutálních ekonomických bublin.

Jako klasický případ ekonomické bubliny se často uvádí tulipánová mánie.

V první polovině 17. století se tulipány staly symbolem luxusu a cena jejich cibulek stabilně rostla. Toho si brzy všimlo mnoho lidí a začali tyto cibulky nakupovat i jako investiční prostředek, což následně vyneslo ceny těchto cibulek do závratných výšin.

Vývoj ceny cibulek tulipánů Gouda
Vývoj ceny cibulek tulipánů Gouda

Celá tulipánová mánie skončila obrovských krachem, protože se ukázalo, že vysoké ceny (za několik málo takových cibulek by si mohl v roce 1637 člověk koupit celý dům) jsou neudržitelné.

Nakonec skončili někteří lidé bez peněz – se sazenicemi, které byly sice krásné, ale rozhodně ne s hodnotou, která jim byla ještě pár dní předem přisuzována.

Bitcoin se od tulipánů ale výrazně odlišuje a proto nelze aplikovat stejnou logiku na tak rozdílný trh. Pro popis ekonomické bubliny se nicméně tulipánová mánie hodí dobře.

Cyklický Bitcoin

U Bitcoinu se střídají jasně oddělitelné fáze vývoje trhu. Podobně jako u tulipánové mánie můžeme vidět vzestupné cykly (naposledy rok 2017), kdy do prostoru proudí lidé, kteří nemají žádné znalosti o technologii Bitcoinu a v podstatě jen nakupují něco, co nabývá na hodnotě, aby vydělali.

Po masivním přísunu nových investorů přichází tzv. peak, kdy cena dosáhne vrcholu (v roce 2017 se jednalo o zhruba 20 000 dolarů za jeden bitcoin).

Poté přichází období kontrakce a propadu ceny, která na konci roku 2018 skončila na třech tisících dolarech za Bitcoin. Propad ceny o 84% za jeden rok jednoznačně ukazuje splasknutí bubliny.

Zatímco u tulipánů se jednalo o jednorázovou situaci, u Bitcoinu jsou takovéto propady ale evidentně cyklické.

Bitcoin tak fakticky střídá cykly ve velmi extrémní formě, kdy se ekonomické bubliny střídají s masivními korekcemi ceny.

Tento mechanismus je z velké části postaven právě na lidské psychice.

Dva hlavní modely BTC cyklů

U Bitcoinu existují dva základní cyklické modely. Tyto modely se primárně odvíjí od času, které jednotlivé cykly trvají a také od toho, co je způsobuje.

Model zakládající se na halvingu Bitcoinu

První široce akceptovaný model je postaven na 4-letém cyklickém pohybu odvozeném od halvingů v síti BTC. Halving je jednoduše proces snížení odměn těžařů za jednotlivé vytěžené bloky.

Každých 210 000 bloků se odměna za vytěžení bloku sníží na polovinu, což následně sníží rychlost tvorby nových bitcoinů a inflace této měny tak spadne o polovinu.

Tento model např. preferuje známý analytik a obchodník Bob Loukas. Na následujícím obrázku z jeho nejnovější analýzy můžeme vidět rozdělení ceny BTC do 4 letých období, která počítá od jednoho dosaženého dna k nejbližšímu dalšímu dnu.

Bob Loukasův model Bitcoinových cyklů
Bob Loukasův model Bitcoinových cyklů

Podle tohoto modelu by nás měl čekat další “peak” okolo počátku roku 2022 a následně by měla přijít další, přibližně roční korekce.

Model se zakládá primárně na poklesu nabídky a následném vzestupu ceny, který vyústí v mediální šílenství a přivede nové investory a spekulanty.

Ti se snaží zbohatnout a v podstatě iracionálně nakupují Bitcoin i za poměrově vysokou cenu jenom protože roste.

Poté přichází splasknutí bubliny (vytvořené příchozími spekulanty z řad retailu) v podobě masivní korekce.

Tento model na denním grafu
Tento model na denním grafu

Na předchozím obrázku můžete vidět, jak vypadá přibližně 4-letý model na denním grafu.

Model prodlužujících se cyklů

Druhým nejoblíbenějším modelem v komunitě kryptoměn je pak tzv. model prodlužujících se cyklů. Mezi jeho velké zastánce patří např. Benjamin Cowen či známý analytik DavetheWave.

Tento model v podstatě říká, že cena Bitcoinu podléhá prodlužujícím se cyklům. Rozdíl je primárně rozdělení prvního 4-letého cyklu na dva menší cykly.

Na následujícím obrázku je tak vidět predikce budoucího cyklu, pokud by prodlužující se model platil.

Predikce budoucího cyklu dle tohoto modelu
Predikce budoucího cyklu dle tohoto modelu

Tento model předpokládá budoucí peak až v letech 2023 nebo 2024. Analytik Benjamin Cowen vytvořil ilustrační materiály, které ukazují dolarovou návratnost investice jednotlivých cyklů od svého dna.

Porovnání jednotlivých cyklů a vývoje ceny BTC v každém z nich
Porovnání jednotlivých cyklů a vývoje ceny BTC v každém z nich

Na předchozím obrázku tak můžeme vidět první, rychlý cyklus (modrý), následovaný dělším oranžovým cyklem, který je následován cyklem žlutým, který končil v roce 2018 po dosažení dna. Fialový je pak cyklus, ve kterém se nyní nacházíme a měl by podle Cowena trvat déle než poslední (žlutý) cyklus.

Problematický počátek

Jedním z hlavních problémů u modelů ceny BTC je ten, že vlastně nikdo nemá dostatečná data (cyklická podstata vývoje ceny se odvozuje pouze od dvou nebo tří prozatím proběhlých cyklů).

Druhým problémem jsou pak chybějící data z počátku vzniku sítě BTC. Bitcoin vznikl v 3. ledna roku 2009 a data z obchodních platforem jsou dostupná až od poloviny roku 2010.

Celkem tak chybí 1,5 roku dat z počátku sítě a je tak problematické určit přesný startovní bod pro kvalitní analýzu. V tomto ohledu je možné se opět obrátit ke Cowenovi, který vytvořil model, jež jako bod nula bere vznik BTC.

Model počítající dny od vzniku BTC
Model počítající dny od vzniku BTC

Zde je tedy vidět, že při určení počátečního bodu na datum vzniku BTC (3. leden 2009) trval první cyklus přibližně 1050 dní, druhý (modrý) 1150, třetí (bílý) 1450 dní.

Podle Cowena to nadále svědčí o prodlužujících se cyklech, nicméně jak je vidět, tak peak u prvního cyklu přišel později než u cyklu druhého.

Význam pro investory

Oba modely mají své fundamentální opodstatnění a oba modely hrají relevantní roli, protože zatím není možno rozhodnout, která interpretace se více blíží pravdě. Na to bude potřeba více dat.

Fakticky tak budeme muset počkat, aby se jednoznačně ukázalo, který model se blíží pravdě.

Z pohledu investora se nicméně jedná o vysoce hodnotné informace, které by měl používat v analýze jednotlivých rizik a při tvorbě investiční strategie.

Z praktického hlediska jde přímo o to, jaká očekávání může investor v prostoru kryptoměn reálně mít.

V ideálním případě by měl investor být připraven jak na prodlužující se cyklus, tak i na potenciál, že Bitcoin se pohybuje v cyklech 4-letých.

Pro konkrétní, tradingové taktiky hraje délka cyklu velmi důležitou roli. Pokud by např. šel investor lidově řečeno all-in v domnění, že příští cyklus bude končit nejpozději v roce 2022, mohlo by se snadno stát, že bude překvapen v případě prodlužujících se cyklů a protáhlé akumulace.

Ačkoliv jsme mluvili o dvou přijímaných modelech, tak samozřejmě existují i jiné, méně pravděpodobné varianty, které ovšem nikdy není radno ignorovat.

Nakonec nikdo nevidí do budoucnosti a kryptoměny jsou stále bezprecedentní technologií a nikdo neví, jak přesně se jejich cena bude vyvíjet.

Líbil se vám tento článek?
10
1

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.