Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři vyhledávají bezpečný přístav v dluhopisových ETF. Proč to dělají?

Publikováno
Investoři vyhledávají bezpečný přístav v dluhopisových ETF. Proč to dělají?
Zdroj: depositphotos.com

Z historické zkušenosti víme, že v dluhopisovém trhu hledají investoři spásu v dobách, kdy je riziko vyplývající z hospodářského směřování na vysokých úrovních. My se zrovna v takové době nyní nacházíme.

Proč jsou vlastně státní dluhopisy bezpečným přístavem, když přichází recese? A jaký je oblíbený způsob investice do tohoto trhu?

Dluhopisový trh jako bezpečný přístav

V trhu se státními dluhopisy vidí investoři bezpečný přístav v dobách, kdy na celém trhu panuje všeobecná nejistota. Státní dluhopisy jsou totiž teoreticky vzato bezrizikové. Ačkoliv v souvislosti možným technickým dluhovým defaultem americké vlády kvůli nenavýšení dluhového stropu se to může zdát jako bizarní. Dlouhodobě prostě investoři věří, že americká vláda svým závazkům nakonec dostojí.

Zároveň je po dluhopisech ohromná poptávka v době, kdy jsou úrokové sazby na svém vrcholu. To je totiž období, kdy jsou čerstvě emitované dluhopisy nejlukrativnější. Jelikož s dalším poklesem úrokových sazeb velmi rychle vzrostou na hodnotě. A my v současnosti víme, že americký Fed s největší pravděpodobností už úrokové sazby nezvýší. Tudíž jsme na potenciálním vrcholu.

Zároveň není moc aktiv schopno trhu se státními dluhopisy konkurovat. Když je na střednědobých splatnostech v současnosti výnos kolem 4 %, málokterý dividendový akciový titul tomuhle může konkurovat. Zvláště, když akcie nejsou bez rizika. Zatímco u dluhopisů tu jistinu po splatnosti získáte zpátky.

Investice do dluhopisových ETF rychle rostou

Investiční toky do fondů obchodovaných na burze (ETF) se v březnu téměř ztrojnásobily na 62,1 miliardy dolarů. Přičemž většina směřovala do bezpečných aktiv. Jako je právě trh s vládním dluhem. ETF s vládními dluhopisy na rozvinutém trhu získaly rekordních 33,2 miliardy dolarů. Čímž překonaly předchozí měsíční maximum 27,4 miliardy dolarů datovaného do května 2022. ETF jsou velmi jednoduchým způsobem, jak do tohoto trhu investovat. Jednoduše si koupíte akcie ETF, jejichž kurz kopíruje index.

Zdroj: ft.com
Příliv investic do dluhopisových ETF
Příliv investic do dluhopisových ETF

ETF investující do zlata získaly dalších 1,7 miliardy dolarů. Což je největší objem od dubna 2022. Čistý příliv investic v objemu 28,6 miliard dolarů do ETF státních dluhopisů v USA byl rozdělen téměř rovnoměrně mezi jednotlivé splatnosti. Tedy mezi ETF zaměřující se na krátký, střední a dlouhý konec výnosové křivky. Investoři tudíž nepreferují pouze jednu část výnosové křivky. Dalo by se ale očekávat, že za aktuálních okolností bude nejvíce v kurzu investice do kratšího konce. Respektive do krátkých splatností.

Státní dluhopisy a vysoce kvalitní akcie byly zrovna kategoriemi ETF s největším přílivem objemu nových investic za první čtvrtletí letošního roku. Fondy peněžního trhu zaznamenaly v prvním čtvrtletí jen v USA obrovský skok v aktivech o 463 miliard dolarů. To jsme v dřívějších analýzách často řešili a vysvětlili jsme si i okolnosti. Už jenom tohle bylo důkazem, že investoři se snaží za každou cenu zaparkovat svůj cash na bezpečném místě. Proto ten čerstvý příliv do dluhopisových ETF není nijak překvapivý.

Je technický default americké vlády velkým rizikem pro dluhopisy?

Blíží se deadline, do kterého se musí americký kongres shodnout ohledně navýšení dluhového stropu. Pokud tak neučiní, dostanou se do technického defaultu. A tímto technickým defaultem nejvíce utrpí právě ty krátkodobé splatnosti.

Výnosy na měsíčních federálních dluhopisech proto zaznamenaly slušnou volatilitu. Neboť se investoři začali těchto splatností zbavovat. Proč? Protože jsou lidově řečeno první na ráně. Nemusí být vyplaceny. A čím déle technický default potrvá (pokud nastane), tím více splatností tím logicky utrpí. Ačkoliv dlouhodobější splatnosti z toho naopak budou benefitovat. Protože termín splatnosti je až za dlouhý čas.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční výnosy u federálních dluhopisů
Měsíční výnosy u federálních dluhopisů

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎