Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investoři a krize COVID-19: Tituly na čtvrtém a třetím místě. Konzervativní přístup versus spekulativní

Publikováno
Investoři a krize COVID-19: Tituly na čtvrtém a třetím místě. Konzervativní přístup versus spekulativní

Soubojům mezi drobnými investory a velkými hráči jsme věnovali již čtyři díly. Velký akciový pokles v měsíci březnu přilákal na trh mnoho začínajících investorů, ale i lidí, kteří již dlouhou dobu trhy sledují. Výprodej akcií tak pro ně byl životní šancí.

Mezi drobnými investory je velmi populární platforma Robinhood (jak platforma funguje?), která podporovala nejvíc nakupované akcie během koronakrize. Tyto akcie jsme postupně analyzovaly. Máme za sebou akcie od pátého do desátého místa. Dnes se podíváme, jaké firmy se nacházely na čtvrtém a třetím místě.

Poznámka

TIP: Pokud jste nečetli náš první díl této mini série, rozhodně doporučujeme si ho přečíst. V článku se dozvíte vše potřebné.

4. Velcí hráči: Alphabet

Tuto akcii snad není potřeba představovat. Vstup do nového školního roku se akcii sice nepodařil, Alphabet ustoupil z rekordní hodnoty 1717 dolarů na současných 1515 dolarů. Během března se však daly pořídit za pouhých 1054 dolarů. Zde můžeme krásně vidět, že ten, kdo se nebál investovat, mohl svůj kapitál velmi lehce zhodnotit o padesát procent během šesti měsíců, což v době skoro neexistujících úroků na termínovaných vkladech v bankách je pro konzervativní investory velká výzva.

Můžete namítat, že nákupem akcií (jak nakoupit akcie?) za tak vysokou cenu člověk pořád riskuje. Ano, risk je zde vždy, ale u tohoto typu akcií je v současnosti jediným riskem nucené rozdělení nařízené americkou vládou.

Alphabet není jen Google, ale v podstatě technologický hegemon s obrovským finančním polštářem. Při ročním obratu 173 miliard dolarů má na svých účtech rezervu přes 120 miliard dolarů.

Navíc má v podstatě monopol v mnoha oblastech. Jediné ohrožení pro něj představují čínské firmy. Na tomto poli však Alphabet může počítat s podporou americké vlády. Když si představíme ten nejhorší možný scénář, i při něm je jisté, že Alphabet bude důležitou firmou i za pět let, a to o sobě nemohou říct mnohé jiné firmy na burze. Kdo koupí Alphabet, tak minimálně v následujících pěti letech může v klidu vyčkávat. Velcí hráči to vědí, a proto se učme od nich a v dobách velkých výprodejů kupujme kvalitní akcie.

Aktuální cena akcií Alphabet

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Alphabet Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Drobní investoři: Delta Air Lines

Čtvrté místo ukazuje velmi rozdílnou mentalitu mezi drobnými a velkými investory. Viděli jsme, že velcí investoři se v době krize uchýlili k velmi kvalitní a konzervativní akcii. Ti malí naopak k velmi spekulativní akcii.

Letecká doprava byla bezesporu jedním z nejvíce postižených oborů, v březnu prakticky letadla nelétala. Letecká přeprava se ještě dnes omezuje na lety v rámci kontinentů, navíc počet letů je stále velmi nízký. V současnosti již mnoho států uvažuje o zavření svých hranic: Izrael, Island, Norsko a mnohé další. Letecké společnosti odhadují návrat k normálnímu provozu až na začátek roku 2022. Na celou krizi v tomto sektoru mnoho leteckých společností reagovalo masivním propouštěním a zrušením objednávek nových strojů.

Letecké společnosti obchodovatelné na burze zažily své nejhorší propady v historii. Už dnes se mluví, že některé z nich zkrachují. Jak tedy porozumět investici do Delta Air Lines?

Důvodem je, že se jedná o stabilní společnost, která je především orientována na osobní přepravu, která tvoří 90 % obratu. Hlavní podíl zaujímá americký trh, kde společnost realizuje přes 70 % svých tržeb. V USA letecká doprava bude existovat vždy. Lákavá byla hlavně cena akcií. Akcie se v roce 2019 stabilně obchodovala v pásmu mezi 50 – 65 dolary. Situace v březnu snížila cenu akcií až na 19 dolarů. Cena v září 2020 se pohybuje v pásmu 30 – 33 dolarů.

Pro drobné investory tak představuje velmi solidní zisk, pokud se rozhodli své pozice uzavřít. Společnost za rok 2020 však počítá se ztrátou 7 miliard a oproti Alphabetu nemá vytvořené zásoby, ale naopak dluhy. V roce 2019 společnost dlužila přes 8 miliard dolarů. Pokud se situace okolo Covidu-19 zhorší, ceny akcií této společnosti mohou klesnout velmi hluboko.

Aktuální cena akcií Delta Air Lines

Načítání
Načítání
Kupte si akcie DAL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Velcí hráči: Mastercard

Jak je u velkých hráčů zvykem, na prvních místech Top 10 nacházíme sázky na jistotu. Tlak na ukončení hotovostního peněžního styku trvá již velmi dlouhou dobu. S příchodem Covidu se celý proces přechodu k bezhotovostnímu placení jen urychlí. Společnost Mastercard již po několik let ve velké části svých oblastí a činností ukazuje pravidelný dvouciferný růst.

Celkový obrat společnosti každý rok vzroste o několik miliard. Sice se v roce 2020 odhaduje, že celkový obrat poprvé po dlouhých letech poklesne na 15 miliard z předchozích 16 miliard za rok 2019, ale analytikové odhadují, že v roce 2021 společnost bude dosahovat tržeb přes 18 miliard dolarů.

Jedinou vadou na kráse je cena těchto akcií. V současné době se pohybuje na v pásmu 330 – 350 dolarů za kus, ukazatel PER tak dosahuje velkého čísla 50, což značí, že akcie je velmi drahá.

Aktuální cena akcií Mastercard

Načítání
Načítání
Kupte si akcie MasterCard Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. Drobní investoři: American Airlines Group

Pro akciovou společnost American Airlines Group, která dosáhla třetího místa, platí to, co pro jejich oborového konkurenta ze čtvrtého místa. Jediný rozdíl je v tom, že tato společnost má ještě větší dluh než její konkurent. Dluh v roce 2019 dosahoval 27 miliard dolarů. Sázka na tuto společnost je tedy ještě mnohem více riskantnější než na jeho konkurenta Delta Air Lines.

Drobní investoři budou především s napětím sledovat, jak se k těmto americkým společnostem zachová americký stát. Ten již dal leteckým společnostem velký šek na částku 25 miliard dolarů výměnou za to, že společnosti nebudou do konce září propouštět své zaměstnance.

Jelikož doba hájení zaměstnanců se blíží ke konci, American Airlines Group oznámila, že se chystá v říjnu propustit přes 25 000 svých zaměstnanců.

Výhled společnosti na poslední čtvrtletí roku 2020 napovídá, že výkon společnosti bude dosahovat 50 % oproti předkoronavirovému období. Letecká doprava se bude vzpamatovávat jen velmi pomalu. Na druhou stranu se v březnu akcie daly pořídit za 9 dolarů a nyní se prodávají okolo 13,5 dolaru, což znamená velmi příjemný zisk pro investory.

Osud aerolinek však zůstává nejistý a začínající investoři by se měli naučit nejen akcie kupovat, ale umět je prodat ve správný čas.

Aktuální cena akcií American Airlines

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AAL Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Co vy a výše zmíněné akciové tituly? Využili jste příležitosti v koronavirové krizi? Máte zainvestováno nebo teprve plánujete? Podělte se s námi a ostatními čtenáři níže v komentářích. Další jmenovité investice mileniálů a velkých hráčů si představíme v příštích dílech této série článků. Rozhodně se máte na co těšit! 

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎