Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – BTC se rozchází s akciemi & víme, jakou kryptoměnu drží Donald Trump!

Publikováno
Finex Coin Week – BTC se rozchází s akciemi & víme, jakou kryptoměnu drží Donald Trump!
Zdroj: Depositphotos.com

Krásný začátek nového týdne přeji všem investorům, investorkám, nadšencům, zkrátka všem, kteří se rozhodli nakouknout pod pokličku světa digitálních aktiv. Je tu Finex Coin Week. V dnešním článku se podíváme samozřejmě na Bitcoin (BTC). Nejsilnější kryptoměna reaguje na vývoj na trzích, její korelace s těmi akciovými však klesá. Mimo to nás budou zajímat také největší altcoiny, zejména Ethereum (ETH), Cardano (ADA) nebo aktuálně často zmiňované XRP (XRP). Tradičně nakoukneme také do světa a dozvíte se, jaké kryptoměny drží třeba takový Donald Trump.

Získejte nejdůležitější informace ze světa kryptoměn až do vašeho e-mailu

Věděli jste, že Finex Coin Week posíláme ve zkrácené verzi také e-mailem? Stručně a pochopitelně, každý týden přímo do vaší e-mailové schránky. Zcela zdarma.

Tento pravidelný zpravodaj již odebírá více než 10 000 spokojených čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ze světa kryptoměn? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže.

Obsah článku

BTC se rozchází s akciemi

Cena nejsilnější kryptoměny vyjádřená v USD se v posledních letech držela velmi těsně s vývojem amerických akciových trhů, reprezentovaných indexem S&P500. Korelace, neboli provázanost těchto dvou jevů, se pohybovala na hodnotách korelačního koeficientu vyšších než 0,6.

Poznámka

Poznámka: Tento index funguje velice jednoduše, koeficient 0 značí jevy zcela nesouvisející, koeficient 1 pak jevy totožné, jakákoliv hodnota vyšší než 0 a nižší než 1 pak ukazuje míru provázanosti. V žádném případě však neukazuje kauzalitu, tedy to, že by jeden z jevů ten druhý způsoboval.

Sami si tedy můžete udělat obrázek, že hodnoty přes 0,8 z poloviny roku 2022 značily velmi vysokou provázanost. Ukazovaly v té době na BTC téměř jako na průměrnou americkou akcii, která se od jiných výrazně neodlišuje.

To mělo také celkem jednoduché vysvětlení. Federální rezervní banka (Fed), instituce v pozici americké centrální banky, nechávala ekonomiku lidově řečeno dýchat. Tento liberální přístup a nízké úrokové sazby nevytvářely velký rozdíl mezi akciovým trhem a digitálními mincemi.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Z pohledu investorů může dojít i k tomu, že právě kvůli přílišné regulaci trhů se pro ně kryptoměny v čele s Bitcoinem stanou o to zajímavější. BTC tak má teoretickou šanci růst právě proto, že se akciím nedaří. Takový vztah by pak korelační koeficient vyjádřil hodnotami nižšími než 0 a vyššími než -1. To se však zatím neděje. Přesto koeficient výrazně oslabil. Na konci června na nulu.

Cardano posiluje v dApps

Analytická společnost Messari, zabývající se analýzami blockchainů, přinesla zajímavé informace o dění v ekosystému Cardano v minulém čtvrtletí. Konkurent Etherea zapsal velmi významný vzestup v používání svých dApps. Ve druhém čtvrtletí roku 2023 došlo v průměru k cca 58 000 transakcím v ekosystému Cardana denně. To znamená nárůst o 49 % ve srovnání s Q1 2023.

Poznámka

Poznámka: Podle aktuálních informací je v současné době jak funkčních, tak připravovaných aplikací na Cardanu přibližně 1100.

Posílení zaznamenal také sektor smart kontraktů. Kapitál v nich držený se za druhý kvartál zvýšil asi o 10 % a nyní odpovídá hodnotě přibližně 590 milionů ADA, tedy asi 170 milionů USD. Cardano je v tomto ohledu však až na 14. místě mezi blockchainy. Vede samozřejmě Ethereum.

Naopak výrazně oslabil sektor NFTs. Počet denních transakcí s nezaměnitelnými tokeny byl ve druhém čtvrtletí 2 945, to znamená mezikvartální pokles o asi o třetinu. Podle analytiků společnosti Messari tady není ani tak na vině Cardano jako spíše všeobecná nálada na ve světě NFT. Zájem o ně zkrátka a jednoduše dlouhodobě klesá.

Posilování ekosystému se však příliš neodráží na kurzu nativní mince ADA. Ta se aktuálně obchoduje za $0,45. Zdá se tedy, že se rozhodně nevydává cestou optimistických předpovědí, které jí věštily 3 USD v příštím roce.

Jakou kryptoměnu drží Donald Trump?

Bývalý americký prezident, kandidát na dalšího a kontroverzní miliardář Donald Trump nikdy nepatřil mezi podporovatele digitálních aktiv. Ani za svého funkčního období a ani po něm. Ve světle mnohých rozdílů mezi ním a Joe Bidenem tak v tomto zřejmě nalézají vzácnou shodu. Zatímco Bidenova administrativa se dlouhodobě snaží podřídit digitální aktiva zákonům o cenných papírech, Trump více ve svém stylu pronáší výroky zpochybňující tuto třídu aktiv.

V roce 2019 prohlásil: “Nejsem fanouškem Bitcoinu ani dalších kryptoměn, které nejsou penězi a jejichž hodnota je vysoce volatilní a založená na vzduchu.”

V roce 2021 pak doplnil: “Krypto může být fake, nikdo neví, co to je, mám rád měnu Spojených států.”

O další americké politice vůči kryptu se tak pravděpodobně rozhodne už v primárkách, kde oba americké politické veterány vyzve svěží vítr v podobě kandidátů s liberálnějším přístupem, konkrétně Robertem Kennedym Jr. z Demokratické strany a Ronem de Santisem u Republikánů.

To se však nyní změnilo. Donald Trump se rozhodl prodávat NFTs, konkrétně celkem 45 tisíc sběratelských kartiček v rámci kolekce Trump Digital Trading Cards, kterou několik měsíců po jejím vydání následovala druhá série. Jak ukázaly v pátek zveřejněné výsledky jeho auditu, ethery utržené z prodeje a mintu kolekcí Trump stále nesměnil za USD a naopak je stále drží v ETH.

Jeden z hlavních amerických odpůrců kryptoměn se tak paradoxně stal jejich držitelem a stále jím je. Jak upozorňují americká media, Trump od prosince rovněž nevyslovil žádný názor na krypto. Změnil se snad jeho pohled?

Vyhrála Ripplu soud jeho komunita?

Výhra společnosti Ripple proti americké Komisi pro kontrolu cenných papírů (dále SEC) je podle mnohých analytiků zásadním obratem pro celé odvětví. Právník společnosti, který ve sporu, zda je či není XRP cenným papírem, zastupoval také její držitele, přišel v sobotu se zajímavou hypotézou. Zveřejnil ji na sociální síti X (dříve Twitter).

Hypotéza vychází z toho, že soudkyně přímo citovala některá čestná prohlášení investorů. Podle něj má svět krypta ohromné štěstí, že se 75 tisíc členů komunity XRP rozhodlo je napsat a dát tak najevo, že si nekupovali cenný papír a necítí se společností oklamáni.

Právě ochrana spotřebitelů byla přitom jedním z hlavních argumentů SEC v boji proti Ripple. Podle právníka Deatona navíc měl Ripple štěstí, že se na jeho stranu postavila také služba LBRY, decentralizovaná platforma pro sdílení obsahu. Ta v roce 2021 naopak jiný spor se SEC prohrála a její kredity byly označeny soudem za cenné papíry. Ředitel LBRY Kauffman se však vyjádřil, že hodlá dále usilovat o transparentní přístup k digitálním aktivům jakožto samostatnému fenoménu.

Závěr

Jak jsem již zmínil výše, Bitcoin stále bojuje o 30 tisíc USD. Poslední test této rezistence přišel ve středu a opět došlo k zamítnutí. Na trhu je poznat, že se mu příliš z tohoto pásma nechce. Tomu odpovídá i Fear and Greed Index, který se drží v neutrálu, konkrétně na hodnotě 54.

To je pro tento týden vše, já se budu těšit zase za týden. Do té doby je tu pro vás mnoho dalších článků na serveru Finex.cz. Přeji úspěšný týden.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.