Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Překvapivá změna: Bitcoin a akciový trh se oddělují! Zvládne využít příležitost v podobě propadu akcií?

Publikováno
Překvapivá změna: Bitcoin a akciový trh se oddělují! Zvládne využít příležitost v podobě propadu akcií?
Zdroj: ambcrypto.com

Bitcoin se v těchto chvílích nachází okolo úrovně 30 000 USD a v podstatě se technicky rozhoduje o tom, jakým směrem se trh v dohledné době vydá. Když se kurz bitcoinu udrží ceny nad 30 000 USD, je nemalá šance, že růst bude pokračovat. Kromě toho akcie v posledních týdnech znatelně oslabily, což je potenciálně šance pro bitcoin. Jak je to možné? Vysvětlíme si.

Korelace bitcoinu a akciového trhu významně klesla

V době extrémně uvolněné měnové politiky americké centrální banky byla v letech 2020 až 2022 korelace bitcoinu a akciového indexu S&P 500 střední až silná. Respektive korelační koeficient se pohyboval nad 0,6 body. Vrchol máme z poloviny roku 2022, kdy byl korelační koeficient skoro 0,8 bodu. Tím pádem bitcoin s akciovým trhem kurzově hodně koreloval. To tehdy zřejmě každý viděl pouhým okem.

Poznámka

Korelace představuje vzájemný vztah mezi dvěma náhodnými procesy nebo náhodnými veličinami. Pokud se jedna z veličin mění, mění se i druhá a naopak. Pokud se mezi dvěma procesy identifikuje korelace, je pravděpodobné, že na sobě závisejí.

Ve statistice se síla korelace udává v množině hodnot [-1,+1]. Čemuž se říká korelační koeficient. Když nabývá hodnot blízko k 1 nebo -1, platí silná závislost. Když je hodnota 0, závislost neexistuje. A -1 je silná negativní závislost. Pamatujte, že ze silné závislosti nelze usuzovat kauzalitu. 

Zdroj: linkedin.com
Korelace bitcoinu a S&P 500
Korelace bitcoinu a S&P 500

Jakmile Fed začal s restrikcemi, nastal opačný trend. Tedy korelační koeficient začal rychle klesat. V posledních mnoha měsících to šlo zase poznat pouhým okem. Jestli oba trhy sledujete na denní bázi, mohli jste si všimnout, že bitcoin ignoroval rally na akciovém trhu. Naopak, když akciový trh klesal nebo stagnoval, bitcoin využíval příležitosti. A já bych řekl, že to samé se možná děje i nyní. Osobně si to vysvětluji tím, že restrikce, a s tím spojená očekávání, mají na tyto třídy aktiv různý vliv.

Pro nás je důležité, že ke konci června byla korelace mezi celkovým akciovým trhem a bitcoinem nulová (novější data jsem nenašel). Dlouhodobý průměr přitom je 0,1 bodu, což je slabá korelace. Osobně počítám s tím, že bitcoin bude mít v průběhu následujících let tendenci více korelovat s akciemi. Hlavně s technologickým sektorem. V těchto chvílích je ovšem korelace tak slabá, že jsou oba trhy na sobě nezávislé. Dokonce bych si dovolil tvrdit, že bitcoin může z akciového poklesu hodně vytěžit.

Zatímco akciový trh poslední dva týdny postupně slábne, bitcoin se naopak tváří na vzestup. Respektive je na trhu s BTC vidět opačná iniciativa, což si hned ukážeme. Je dobré si uvědomit, že jenom Nasdaq 100 se od začátku roku zhodnotil o více jak 49 %. To je fenomenální výkon na velký index. Mnozí spekulanti a potažmo investoři mají proto motivaci prodávat a hledat příležitosti jinde, kde to podle nich doposud zaostávalo.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index Nasdaq.
Akciový index Nasdaq.

Bitcoin bojuje o 30 000 USD

Zatímco akciový trh se postupně kácí, bitcoin se vyškrábal zpátky k 30 000 USD. Pořád není vyhráno, ale jde z trhu znát, že se mu dolů příliš nechce. Za předchozí dva týdny panovala naprosto minimální volatilita a objemy byly logicky též naprosto titěrné.

Můžeme však sledovat, že se bitcoin opakovaně snaží o návrat nad 30 000 USD. Kurzu se už párkrát návrat povedl, ale prozatím to na dlouho nevydrželo. Dokud se kurz u rezistence drží, existuje pravděpodobnost na návrat ceny.

Zdroj: tradingiew.com
Bitcoin na denním grafu
Bitcoin na denním grafu

Z bývalého supportu kolem těch 30 000 USD se dle čerstvého price action stal odpor. Proto je pro kupce z technického hlediska důležité, aby kurz dostali zpátky nad řečenou úroveň a udrželi ji nad ní.

Bitcoinu hodně nahrávalo do karet, že se v grafu vytvořil snadno rozpoznatelný býčí pattern v podobě klesajícího klínu. Respektive jde o korekční pattern do protitrendu. Trh toho opravdu využil pro odraz. Kurz se opřel o méně relevantní úroveň na 28 600 USD, kterou nemám ani na denním grafu zakreslenou.

Odraz od méně důležitého levelu krapet kazí dojem, protože pro zdravý růst je lepší, když si trh “odpočine” na silnějším supportu, kterým je až pásmo okolo 27 000 USD. Proto jsem k té kurzové expanzi z aktuálního týdne mírně skeptický. Leč když se bitcoinu povede prorazit, možná to bude začátek růstové vlny, která třeba několik týdnů vydrží.

Závěrem

Bitcoin si jde v podstatě svou vlastní cestou. Navzdory tomu, co se zrovna odehrává na akciovém trhu. To je docela sympatické. Přesto ale upozorňuji před možnou mýlkou. Bitcoin rozhodně není žádné investiční safe haven. Že je v letošním roce bitcoin tolik stabilní a nekoreluje s akciovým trhem, z tohoto aktiva nedělá bezpečnou investici. Bitcoin je prostě bitcoin a tím i zůstane.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.