Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Facebook Libra na rozcestí. Proč (ne)mít obavy?

Facebook Libra na rozcestí. Proč (ne)mít obavy?

Facebook Libra na rozcestí. Proč (ne)mít obavy?

Jedno z hlavních témat kryptosvěta v tomto roce je nepochybně plán Facebooku na spuštění vlastní „kryptoměny“, Libry. Facebook záměr uvést na trh svůj vlastní token oznámil letos v červnu. Tím na sebe strhl pozornost nejen mnoha kryptonadšenců a finančních institucí, ale i regulátorů na obou březích Atlantiku.

Libra představuje platební token krytý košem fiat měn a vládních dluhopisů. Jako takový by tedy vykazoval znaky spíše stablecoinu. Facebook společně s dalšími více jak 20 velkými nadnárodními společnostmi založil Libra Association, jejímž primárním cílem je správa libry a ověřování transakcí.

Mezi členy asociace najdeme i notoricky známá jména jako Visa, eBay, PayPal nebo Vodafone. Jak na tom projekt Libra je aktuálně?

Obavy regulátorů

Vzhledem k vysokému počtu uživatelů Facebooku a celosvětovému pokrytí by mohly libru využívat desítky, možná stovky milionů uživatelů sociální sítě. Její tržní kapitalizace by tím mohla narůst do rozměrů v řádu desítek miliard dolarů.

Zde nastupují výhrady regulátorů spočívající v obavě ze zneužití libry k páchání trestné činnost jako například praní špinavých peněz či daňovým únikům. Kritici poukazují také na hrozbu pro národní měny. Takto se vyjádřil třeba bývalý guvernér čínské centrální banky.

Zástupci Facebooku a zmíněné Libra Association byli již několikrát pozváni na různá slyšení v americkém Kongresu a dalších orgánech z řad finančních regulátorů. A nezdá se, že by v nejbližší době toto „grilování“ skončilo.

Obavy podporovatelů Libry

Logo nové kryptoměny spolu se společnostmi, které jsou do projektu zapojeny (zdroj: Libra)
Logo nové kryptoměny spolu se společnostmi, které jsou do projektu zapojeny (zdroj: Libra)

I proto někteří členové Asociace již dříve vyjádřili své pochyby ohledně zajištění ochrany proti zneužití libry. Nyní se k tomu přidávají i obavy z možného nahněvání si regulátorů. Pozitivní vztahy s nimi jsou totiž pro mnoho členů Asociace klíčové proto, aby jejich podnikání ve finanční sféře mohlo hladce fungovat.

Spekuluje se proto, že společnosti MasterCard, Stripe, PayPal a Visa, by mohly z projektu vycouvat. Jimi deklarovaná podpora je totiž zatím nezávazná.

Facebook bude chtít jasné vyjádření podpory

Facebook by nicméně již 14. října rád se všemi členy Asociace podepsal její stanovy a závazek signatářů k podpoře projektu tak více formalizoval. K tomu by mělo přispět i zaplacení 10 milionů dolarů každým jednotlivým členem, což však není pevně daná podmínka.

Zdá se, že i technický vývoj samotné Libry finalizuje. Facebook společně s některými dalšími členy Asociace testuje platby v rámci sítě.

Mělo by oslabení Libry negativní vliv na kryptotrh?

Pokud by došlo k ústupu významných společností z podpory libry, znamenalo by to citelné oslabení projektu. Lze jen spekulovat, zda a do jaké míry by tento krok měl negativní vliv na kryptotrh.

Libra může být vnímána jako nástroj, jak ke kryptoměnám přilákat více pozornosti široké veřejnosti. A to i přesto, že se nejedná o kryptoměnu v pravém slova smyslu. Má ale potenciál stát se alternativním platidlem a to je ostatně cíl i mnohých již existujících kryptoměn. Z tohoto pohledu by její oslabení bylo oslabením důvěry a marketingu pro tradiční kryptoměny.

Zároveň jim však může být i konkurencí a poněkud pokřivit obraz toho, co si laik může pod kryptoměnou představit. Záleží tedy na úhlu pohledu, jak hodnotíme její přínos nebo naopak její negativa. Ať tak či onak, již brzy nás čeká částečné rozuzlení minimálně v podobě formálnějšího závazku (některých) společností sdružených v Asociaci Libry.

Co si o projektu Libra myslíte vy? Podělte se s námi do komentářů, jak libru vnímáte. 

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo